ZKP vs Novi Sad - propao
Sastanak potpisnika incijative Za kulturne politike - politika kulture (ZKP) sa predstavnicima gradske uprave Novog Sada za kulturu o kulturnoj politici grada, koji je trebalo da se dogodi 18. juna u Gradskoj kući, nije održan zato što predloženi oblici tog sastanka nisu odgovarali obema stranama. Inicijativi ZKP, koju čine umetnici, radnici u kulturi, nezavisni istraživači, umetnička udruženja i predstavnici trećeg sektora, nije odgovarao sastanak bez predstavnika medija, što je ponudio član Gradske uprave zadužen za kulturu Andrej Bursać.
Sastanak potpisnika incijative Za kulturne politike - politika kulture (ZKP) sa predstavnicima gradske uprave Novog Sada za kulturu o kulturnoj politici grada, koji je trebalo da se dogodi 18. juna u Gradskoj kući, nije održan zato što predloženi oblici tog sastanka nisu odgovarali obema stranama.
Inicijativi ZKP, koju čine umetnici, radnici u kulturi, nezavisni istraživači, umetnička udruženja i predstavnici trećeg sektora, nije odgovarao sastanak bez predstavnika medija, što je ponudio član Gradske uprave zadužen za kulturu Andrej Bursać.
Prema saopštenju ZKP, mediji su bili pozvani na taj sastanak jer se dogodio nesporazum prilikom ugovaranja sastanka, kako bi na konferenciji za medije sa predstavnicima Gradske uprave bila razmotrena aktuelna gradska kluturna politika, a u svetlu minulog godišnjeg konkursa za podršku projektima iz kulture na nivou grada Novog Sada.
ZKP će stoga sama organizovati konferenciju za medije 24. juna u 11 sati u prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Zmaj Jovina 3/I, Novi Sad
Predlog ZKP-a za razgovor s predstavnicima Grada odnosio se na transparentnost i pravni okvir javnog konkursa gradske uprave za dodelu sredstava iz oblasti kulture, zatim na produkciju i evaluaciju krupnih korisnika budžeta, kao i na perspektivu kulturne politike grada.
Što se dodele sredstava tiče, članovi inicijative postavljaju pitanje prema kojim kvalitativnim kriterijumima se vodila Gradska uprava pri odabiru programa-projekata kojima će biti ili već jesu dodeljena sredstva iz budžeta? Odnosno, za koje sadržaje se smatra da doprinose “razvoju kulture i umetnosti u Gradu”, kako stoji u propozicijama konkursa.
Oni pitaju i na koji način se meri uspešnost realizacije finansiranih projekata, koliko komisije za projekte imaju kapaciteta i sluha da odgovori na specifične zahteve medijski raznorodnih kulturnih produkcija, zatim koja je uloga komisije u sprovođenju postupka javnog konkursa, odnosno kako je tačno tekao proces upoznavanja komisije sa sadržajima predloženih projekata, koliko dana je trajao taj proces i po kom principu su se donosile odluke.
Drugi set tema, koje se odnose na krupne korisnike budžeta, trebalo je da bude pitanje da li je festivalski okvir najpoželjniji oblik stvaralaštva koji doprinosi umetnosti i kulturi grada, odnosno na koji način filmski festival Cinema City ili muzički festival Exit doprinose umetnosti i kulturi u gradu?
Koja je uloga komercijalnih festivala filma ili popularne muzike koji se finansiraju iz budžeta u gradu bez bioskopa i bez podržane lokalne filmske ili muzičke produkcije?
Koliko košta organizovanje tih manifestacija i na koji način one donose materijalni ili nematerijani benefit građanima?
Treći set tema posvećen je kulturnoj politici grada u perspektivi: na koji način Gradska uprava podstiče i pomaže kulturnu produkciju novosadskih autora i na koji način aktivne organizacije i radnici iz oblasti kulture, kao i svi građani, mogu da menjaju kulturnu politiku svoga grada?
Sajt Za kulturne politike je www.zakulturnepolitike.net
(SEEcult.org)