Život učenjaka drevne Kine u Narodnom muzeju
Narodni muzej u Beogradu otvara 14. decembra prvu međunarodnu tematsku izložbu posle rekonstrukcije, a reč je o gostovanju Nacionalnog muzeja Kine iz Pekinga postavkom “Sva lica kulture. Slikarstvo i život učenjaka drevne Kine”, koja je dogovorena u okviru saradnje ministarstava kulture dve zemlje.
Izložba Nacionalnog muzeja Kine, kako je saopšteno, nastoji da predstavi različite aspekte života viševekovne elitne društvene grupacije literata, odnosno učenjaka koji su istovremeno bili državni službenici. Postavka sadrži raznovrstan materijal - od predmeta likovne i primenjene umetnosti, koji svedoče o njihovim umetničkim izrazima i traganjima, do detalja koji su bili deo svakodnevnice, oslikavajući estetska polazišta i moralna uverenja.
Učenjaci su činili elitni društveni sloj svojstven drevnoj Kini, koji je predstavljao oslonac političkog, moralnog i građanskog života tradicionalnog kineskog društva. Među više od sto eksponata najavljeni su primeri tradicionalnog kineskog slikarstva, kaligrafije, keramike, u predmetima od žada, kineskoj bronzi, delovima nameštaja i tekstilu.
Gospodar Baopu objašnjava kako se treba kloniti vreline, 1644-1911, tuš na svili
Posetioci će moći da se upoznaju sa znanjima i veštinama kojima su kineski literati morali da ovladaju radi sticanja lične celovitosti, poput slikanja i kaligrafije, muzike, šaha, proučavanja spisa sa svitaka i mnogih drugih, saopštio je Narodni muzej, navodeći da se odabranim eksponatima, koji “otelovljavaju lepotu i uzvišenost, jedinstvo života i duhovnosti, sklad čoveka i prirode, pruža se uvid u autentičan svet kineske umetnosti”.
Držač za četkice ukrašen ljudskim figurama, 1639, porcelan
“Spajajući likovni izraz sa ličnim životom, uključujući navike, obaveze i slobodno vreme, priča o kineskim učenjacima temelji se na kineskoj istoriji i filozofiji”, naveo je Narodni muzej, ističući da će time omogućiti “unapređenje poznavanja izuzetnog civilizacijskog nasleđa kineske kulture”.
Lepeza sa kaligrafskim ispisom, 1644-1911.
Izložba je najavljena još u julu, nakon sastanka ministra kulture i informisanja Srbije Vladana Vukosavljevića sa delegacijom Nacionalnog kineskog muzeja, održanog nedugo nakon otvaranja Narodnog muzeja i završetka rekonstrukcije započete 15 godina ranije.
Vukosavljević je tada izrazio uverenje da će izložba Nacionalnog muzeja Kine doprineti raznovrsnijoj kulturnoj ponudi u Srbiji, ističući da je to jedan od rezultata sastanaka koje je u protekle dve godine imao s kineskim kolegom Luom Šugangom o intenziviranju saradnje.
Zlatna šoljica u obliku lotosa, 916-1125.
Vukosavljević je nedavno, u prisustvu kineskog kolege, otvorio u Pekingu Kulturni centar Srbije “Ivo Andrić” koji je počeo rad izložbom Brankice Žilović Šoven, Nikole Božovića i Đorđa Stanojevića.
*Naslovna fotografija: Držač za četkice, 1736-1795, porcelan
(SEEcult.org)