Živi, mrtvi i ostali
Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) obeležiće u januaru 20 godina postojanja izložbom “Živi, mrtvi i ostali” koju čine imena više hiljada ljudi sa kojima u protekle dve decenije uspostavlja pojam centra kao zajedničkog kritičkog mesta, kulturnog i javnog dobra.
“Naša prva izložba otvorena je, možda anticipacijski, zvukom sirene za uzbunu i podizanjem – sa poda na zidove - dokumenata, fotografija, knjiga i drugih predmeta koji su preživeli višedecenijski diskontinuitet u kulturnoj nameni prostora u Birčaninovoj 21. Bio je to poziv na uspostavljanje kulturnog i javnog dobra i osvajanje polja za političku akciju u vremenu u kome nije bilo potrebno mnogo da se objasni naziv Centra za kulturnu dekontaminaciju. Tada nismo mislili da ćemo se sresti i 1. januara 2015. godine”, naveo je CZKD povodom izložbe kojom vrši “svesnu intervenciju u spomeničkoj tradiciji”.
Razumevajući napravljeni popis imena izvan granica memorijalnog obeležavanja, izložba ga potpisuje s namerom da predloži kriterijum autorstva dosadašnjeg rada CZKD-a.
“Napad moralne panike nameće da slavlje bude radno, skromno, u krugu porodice i u duhu ušteda. Mi (se) pozivamo na bogato nasleđe, koje obavezuje na hrabre i nepredvidljive nastavke a(rti)k(ula)cije”, naveo je CZKD, koji će obeležiti svoj jubilej 1. januara tačno u podne, a izložba će potom biti otvorena od 9. do 20. januara od 16 do 18 sati.
CZKD deluje kao neprofitna institucija kulture, čiju zajednicu predstavljaju umetnici, aktivisti, teoretičari, nevladine organizacije, inicijative kulture i umetnosti i ljudskih prava. Osim programa u sopstvenoj produkciji ili koprodukciji, u CZKD-u su česta i gostovanja i druge razmene kulturnog i društvenog aktivizma, čija je uloga kritizerska, ali i društveno afirmišuća.
Amfiteatar CZKD-a, Paviljon Veljković, nalazi se na mestu Musea, prvog privatnog muzeja na Balkanu iz 1931.
(SEEcult.org)