Žiri 38. FEST-a
Filmska kritičarka magazina “Varajeti” (Variety) Alisa Sajmon (Alissa Simon), makedonska glumica i producentkinja Labina Mitevska i beogradska filmska kritičarka Dubravka Lakić, čine žiri 38. FEST-a u Beogradu, koji će u takmičarskom programu “Evropa van Evrope” prikazati osam filmova iz Albanije, Rusije, Ukrajine, Srbije, kao i četiri koprodukcije.
Filmska kritičarka magazina “Varajeti” (Variety) Alisa Sajmon (Alissa Simon), makedonska glumica i producentkinja Labina Mitevska i beogradska filmska kritičarka Dubravka Lakić, čine žiri 38. FEST-a u Beogradu, koji će u takmičarskom programu “Evropa van Evrope” prikazati osam filmova iz Albanije, Rusije, Ukrajine, Srbije, kao i četiri koprodukcije.
Alisa Sajmon, članica žirija mnogih svetskih festivala (Pusan, Montreal, Karlove Vari, Ljubljana, San Francisko, Sarajevo, Soči, Kluž, Torino i Vankuver), selektorka je ovogodišnjeg programa Međunarodnog filmskog festivala u Palm Springsu. U svetu filma je već više od 25 godina, a 1999. proglašena je za Čikažanina godine zbog inovativnog rada kao pridruženog direktora i programskog urednika u Filmskom centru škole na Čikaškom umetničkom institutu.
Karijeru programskog urednika započela je na filmskom odseku Umetničkog centra Voker i u Međunarodnom muzeju fotografije u Kući Džordža Istmana. Studirala je na Jejlu, a pored magistrature u oblasti istorije filma i kritike na Univerzitetu u Ajovi, magistrirala je i administriranje umetnosti na Univerzitetu u Vinskonsinu.
Labina Mitevska započela je glumačku karijeru 1993. ulogom Zamire u filmu Milča Mančevskog “Pre kiše”, koji je osvojio Zlatnog lava u Veneciji, potom je nastavila studije i 1996. počela uspešnu saradnju s Majklom Vinterbotomom u “Dobro došli u Sarajavo” i “Želi te”. Zbog tih ostvarenja proglašena je “zvezdom u usponu” na Berlinalu 1998.
Radila je i s Dejvidom Ondričekom, Mihaelom Baumanom, Kristijanom Vagnerom, Janjom Glogovac.., a 2001. je sa sestrom Teonom, poznatom rediteljkom, i bratom Vukom, osnovala producentsku kuću Sisters and Brother Mitevski Production.
Film iz njihove produkcije “Ja sam iz Titovog Velesa”, u režiji Teone, distribuiran je u 14 zemalja, uključujući SAD i Kanadu.
Labina Mitevska je 1998. postala članica Evropske filmske akademije, a bila je i u žirijima festivala u Kotbusu, Edinburgu, Karlovim Varima... Kao selektorka, aktivno učestvuje i na Međunarodnom filmskom festivalu filmske kamere “Braća Manaki”.
Dubravka Lakić, filmska kritičarka dnevnog lista “Politika”, takođe je bila članica žirija mnogih međunarodnih festivala, a i prošle godine bila je član žirija FEST-a, na kojem je pobedio film “Poklon za Staljina” kazahstanskog reditelja Rustema Abdraševa.
Diplomirala je žurnalistiku na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, a novinarsku karijeru započela je u Radio Beogradu, na Programu 202 (1982), dok u “Politici” radi od 1989. Bila je autorka i urednica specijalizovanih TV emisija o filmu “In media res” i “Kino klub”, a poznata je i po brojnim intervjuima s velikanima svetske kinematografije. Autorka je knjige “Uvećanje - majstori moderne režije” i koautorka više knjiga o filmu.
Autorka je i koncepta Festivala evropskog filma Palić i osnivač filmske nagrade Tolerance Award, selektorka internacionalnog programa festivala Sinema siti u Novom Sadu, članica međunarodne organizacije FIPRESCI i Upravnog odbora Filmskog centra Srbije.
Među filmovima u takmičarskom programu 38. FEST-a “Evropa van Evrope” je i domaći “Flešbek” Aleksandra Jankovića o povratniku iz zatvora koji se nada da će uspostaviti normalan odnos sa ćerkom koju nije video veći deo života.
U konkurenciji su i ruski “Buben. Baraban” Alekseja Mizgireva o skromnoj bibliotekarki u korumpiranoj Rusiji krajem 90-ih, zatim jermensko-holandski “Granica” Arutjuna Hačatrjana (Harutyun Khaćatryan) o malom gradu neposredno posle jermensko-azerbejdžanskog sukoba, te ukrajinski “Melodija za ulični vergl” Kire Muratove o dvoje neobične dece koja lutaju ulicama velikog grada.
Za nagradu se takmiči i koprodukcija Turske, Nemačke i Holandije “Ljudi na mostu” Aslija Ezgea (Özge), proglašen najboljim u Istanbulu prošle godine i prikazan u Lokarnu i Torontu, te albanski film “Živ” Artana Minarolija (Minarolli) o krvnoj osveti, prikazan u Karlovim Varima 2009. godine.
Takmiči se i hrvatski film “Metastaze” Branka Šmita (Schmidt), koprodukcija sa Bosnom i Hercegovinom i Srbijom, koji govori o odnosima četvorice kvartovskih prijatelja koji se nikako ne uklapaju u društvo. Pripadaju narkomanskom miljeu, a kroz njihove likove reditelj problematizuje aktuelne teme hrvatskog društva - pad socijalnog statusa, život bez perspektive, nacionalizam, klice neonacizma, kriminal, nasilje i droge...
U konkurenciji je i film “Jafa”, izraelsko-francusko-nemačka koprodukcija, u režiji umetnice Keren Jedaja (Keren Yedaya) koji govori o tajnoj ljubavi dvoje mladih u gradiću koji su Palestinci nazvali Nevesta.
Izrael je i u fokusu 38. FEST-a, koji će biti održan od 19. do 28. februara, a u najpopularnijem programu Horizonti predstaviće oko 30 premijernih naslova, od kojih je većina prikazana na prošlogodišnjim najvećim svetskim festivalima. Među njima su i kontroverzni “Antihrist” Larsa fon Trira, te ostvarenja Martina Skorsezea, braće Koen, Andree Arnold, Patrisa Šeroa, Kena Louča, Kler Deni, kao i novi film Romana Polanskog, koji ima svetsku premijeru na 60. Berlinalu, dok taj slavni reditelj čeka u kućnom pritvoru u Švajcarskoj odluku o eventualnom izručenju SAD.
Među šest programskih celina 38. FEST-a su i “Otkrića”, “Činjenice i slagalice” i “FantAzija”, kao i specijalni program “Zimske pomorandže” posvećen izraelskom filmu, te retrospektiva filmova kojima je FEST otvaran od 1971. godine.
Ove godine neće biti održani producentski susreti B2B, kao deo takmičarskog programa “Evropa van Evrope”, a Odbor festivala tako je odlučio zbog finansijske krize. Direkcija FEST-a izrazila je uverenje da će izostanak B2B biti izuzetak ove godine.
Prodaja karata za 38. FEST počela je 1. februara.
Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)