Završena Letnja škola kreativne ekonomije
Finalnim predstavljanjem projekata rehabilitacije objekata industrijskog nasleđa i GIS mapiranja kreativnih industrija u Beogradu, 11. juna završena je prva međunarodna Letnja škola kreativne ekonomije, koja je bila posvećena razvoju projekata za rehabilitaciju Vojno-tehničkog zavoda, Suvače u Kikindi, Crvenog magacina u Pančevu i GIS mapiranju kreativnih industrija u Beogradu.
Pod rukovodstvom vodećeg stručnjaka u toj oblasti, Donovana Rypkeme sa Škole za dizajn Univerziteta u Pensilvaniji i Hristine Mikić iz Grupe za kreativnu ekonomiju, 17 srpskih i američkih mladih arhitekata, urbanih planera, ekonomista i menadžera u kulturu, radili su dve nedelje na razvoju tih projekata.
Za Vojno-tehnički zavod u Kragujevcu predviđeno je da postane prvi art inkubator za podršku kreativnim industrijama Kragujevca, kao i edukativna laboratorija za potrebe FILUM Kragujevac, a realizacija tog projekta predviđena je u četiri faze. Crveni magacin u Pančevu postaće novi EXPO kreativnih industrija - koncept prostor za kreativne preduzetnike Grada Pančeva i okoline uz prateće sadržaje umetničkog i turističkog karaktera. Suvača u Kikindi biće pretvorena u prvi community centar i laboratoriju za popularizaciju nematerijalnog gastronomskog nasleđa.
Najveće interesovanje na Letnjoj školi izazvali su rezultati GIS mapiranja kreativnih industrija na teritoriji Beograda, gde je mapirano više od 3.900 organizacija, preduzetnika i firmi koje deluju u oblasti kreativnih industrija u Beogradu, te ispitani potezi “kreativne aglomeracije” vođeni resursima kreativne ekonomije.
Metodologija, projektne ideje i smernice za lokalne zainteresovane strane biće u narednom periodu publikovani u vodiču za održivo upravljanje kulturnim nasleđem koja treba da posluži zainteresovanim stranama u podsticanju i razvoju lokalne i regionalne kreativne ekonomije.
U radu Škole učestvuju i zamenik misije SAD u Srbiji Gordon Duguid, ataše za kulturu Ambasade SAD u Srbiji John Giblin i Marija Bjelopetrović iz Ambasade SAD u Srbiji, Milica Pekić iz Galerije 12 Hub, Viktor Kiš iz Ciglane – Kluba ljubitelja teške industrije, Đorđe Milovanović i Marko Grković iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu, Darka Radosavljević (Remont), Vesna Milosavljević (SEEcult.org) i Nataša Vranić iz Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, Dejan Molnar iz Grupe za kreativnu ekonomiju/Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Maja Kolarić iz Opštinske uprave Pančevo, Bojan Kojičić iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, Jelka Đorđević iz Direkcija za izgradnju grada Zrenjanina, Asja Drača Muntean i Ivana Zečević iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Lidija Milašinović iz Narodnog muzeja Kikinda, Saša Tanackov iz Sekretarijat za privredu i turizam Opštine Kikinda, kao i predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo i drugi.
(SEEcult.org)