Zatražena odgovornost za uklanjanje murala
Građani Novog Sada protestovali su 19. marta ispred zgrade sa koje je volšebno i bez objašnjenja uklonjen mural francuskog umetnika Remeda, a od gradskih vlasti zatražili su odgovor na pitanje ko je odgovoran za taj čin i poručili da ne žele da žive u gradu u kojem se guši sloboda izražavanja.
Na poziv inicijative Podrži RTV i organizacije New Point of Culture, na protestu ispred zgrade između Dunavske ulice i Trga republike okupilo se više stotina građana, koji su na fasadu zalepili na desetine poruka sa pitanjima: Po čijem nalogu je prekrečen Remedov mural? Kome smeta sloboda izražavanja? Evropska prestonica kulture ili cenzure? Kome smeta mural? Kome smeta kural?
Poruke su ubrzo po završetku protesta uklonjene, ali su ponovo i zalepljene.
Prethodnih dana je već nekoliko puta prekrečen i tzv. “kural”, crtež kojim je izražen protest zbog uklanjanja Remedovog murala, koje su tri dana ranije izveli radnici nepoznatog preduzeća.
Predstavnici udruženja New Point of Culture, koje se i samo bavi slikanjem murala, ukazali su na protestu da je za uklanjanje takvog umetničkog rada potrebno dobiti najmanje tri dozvole gradskih vlasti - dozvolu za ulazak mehanizacije, dozvolu Zavoda za zaštitu spomenika i dozvolu nadležne službe za urbanizam.
“Godine iskustva nam govore da ovo nije moguće uraditi bez učešća grada”, rekao je Nenad Jelovac iz organizacije New Point of Culture, koja se zvanično i obratila gradskim vlastima povodom uklanjanja Remedovog murala, ali nije dobila bilo kakav odgovor.
Predstavnik Društva arhitekata Novog Sada Slobodan Jović rekao je da bi slični protesti mogli da budu organizovani na još niz mesta u gradu, gde se “prave loše odluke i ruši kulturno i umetničko nasleđe”.
“Ovo je jedna od tih loših odluka, a tako se i druga rušenja kriju iza anonimnih činovnika koji sprovode te odluke, koje su rezultat neznanja, korupcije ili drugih stvari. Kada nas bude mnogo više na ovakvim protestima širom grada, tek tada se možda nešto promeni”, rekao je Jović.
Podršku učesnicima protesta uputio je video porukom i sam Remed, koji je mural koji simbolizuje odnos velikih sila moći prema običnom čoveku, kao i simbol oslobađanja od njih, naslikao 2009. godine u okviru projekta Umetničke asocijacije Inboks, koji su delom finansirale i same gradske vlasti.
Remedov mural prikazuje crnog dvoglavog orla, koji je simbol moći, i koji primorava druge ljude da rade šta on želi, upravljajući njima kao marionetama. Crtež prikazuje, međutim, i ljude koji presecaju konopac i oslobađaju se, a kako je poručio Remed, to i želi svim ljudima – da budu u mogućnosti da žive život na sopstveni način – da budu što jesu, da vide i kažu šta misle i da slobodno izraze sebe.
“Neka svi budu u mogućnosti da urade to”, poručio je Remed u videu emitovanom na društvenim mrežama pokreta Podrži RTV.
U Gradskoj kući ranije su rekli za 021.rs da nemaju bilo kakve veze sa uklanjanjem murala, te da u prilog tome “ide i činjenica da se prilikom rekonstrukcije fasade prema Trgu republike pre nekoliko godina pazilo i strogo vodilo računa da se isti ne ošteti”.
*Foto: Podrži RTV
(SEEcult.org)