• Search form

21.11.2013 | 19:09

Zahtevi samostalnih umetnika

Zahtevi samostalnih umetnika

Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) zatražilo je od nadležnih sveobuhvatno rešavanje problema u ostvarivanju prava samostalnih umetnika, uključujući izmene Zakona o doprinosima i Zakona o kulturi, isplaćivanje dugovanja na osnovu doprinosa i uspostavljanje kontinuiteta u izvršenju te zakonske obaveze lokalnih samouprava.

Upravni odbor ULUS-a formulisao je zahteve na osnovu diskusije na nedavnoj tribini o problemima samostalnih likovnih umetnika.

Zatražena je izmena Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (član 64a) i njegovo usklađivanje sa Zakonom o kulturi, na predlog reprezentativnih udruženja i po hitnoj proceduri kako bi se sprečila zloupotreba kolizije zakonskih rešenja.

Od Ministarstva kulture zatraženo je da primenjuje Zakon o kulturi u delu koji je nesporan, posebno odredbe u vezi sa utvrđivanjem statusa istaknutog umetnika i stručnjaka u kulturi.

Zatraženo je i hitno pristupanje izmeni Zakona o kulturi, posebno onih odredbi koje se odnose na uvrđivanje statusa samostalnog umetnika - kako bi se otklonio pravni vakum koji je nastao nedonošenjem podzakonskih akata.

ULUS traži i promenu osnovice plaćanja doprinosa kada je plaća lokalna samouprava, autonomna pokrajina ili republika, smatrajući da najniža osnovica - 35% prosečne zarade u Republici - nije prihvatljiva za stvaraoce koji ispunjavaju predviđene uslove za ispunjavanje statusa i stvaraju kvalitetne programe u kulturi koji su od opšteg interesa.

Od Grada Beograda zatraženo je da hitno uplati zaostale doprinose, kao i da nastavi da redovno, u zakonskom roku, uplaćuje doprinose samostalnim umetnicima.

Takođe, od Grada Beograda zatraženo je da “reši problem koji je sam stvorio”, odnosno da plati zatezne kamate samostalnim umetnicima, koje su nastale zbog kašnjenja uplate doprinosa.

Od Ministarstva zdravlja zatraženo je da omogući overu zdravstvenih knjižica svim samostalnim umetnicima, bez obzira na kašnjenje uplata.

ULUS je zatražio i da poreska uprava omogući samostalnim umetnicima da ostanu u programu za regulisanje starih dugova, jer do kašnjenja u redovnim uplatama nije došlo njihovom krivicom.

Od Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zatraženo je da omogući odlazak u penziju samostalnim umetnicima koji su stekli to pravo, a da potraživanje na osnovu kašnjenja sa uplatama lokalnih samouprava naplati od lokalnih samouprava.

Od svih lokalnih samouprava zatraženo je da počnu da izvršavaju zakonsku obavezu i reguliše plaćanje doprinosa za PIO i zdravstveno osiguranje samostalnim umetnicima.

Zatraženo je i formiranje međuresornog tela, sastravljenog od predstavnika lokalnih samouprava i poreske uprave, koje bi bilo nadležno da rešava sporne slučajeve koji se tiču samostalnih umetnika.

ULUS će narednu tribinu u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” - 23. novembra u 13 sati, posvetiti problematici finansiranja umetničkih udruženja, a posebno problemima u sopstvenom finansijskom poslovanju i planovi za restrukturiranje tog udruženja.

“Budžet za kulturu je neprihvatljivo nizak i samo neodgovorna vlast može istrajavati na činjenici da svesno urušava sopstveni kulturni identitet. Funkcionišemo u uslovima neprihvatljivim za opstanak kulture i okolnostima koje nisu podsticajne za razvoj umetničkog stvaralaštva”, poručio je UO ULUS-a, navodeći i da “udruženja ostvaruju javnu funkciju na polju kulture, a stečeni status reprezentativnosti to potvrđuje”.

ULUS ostvaruje svoju misiju kroz dva paralelna oblika delatnosti - osnovna delatnost je vezana za okupljanje i evidenciju umetnika, artikulisanje njihovih interesa, afirmaciju umetničkog stvaralaštva, uspostavljanje profesionalnih standarda i obezbeđivanje što povoljnijih uslova za rad umetnika, a prateća delatnost koju ULUS realizuje tiče se ostvarivanja izložbenih programa, pre svega u svojim izložbenim prostorima - “Cvijeti” na Kalemegdanu i Galeriji ULUS u Knez Mihailovoj.

“Ova dva aspekta delovanja udruženja se često prepliću i nije ih moguće sasvim razdvojeno posmatrati. U situaciji kada se kroz afirmaciju nove kulturne politike teži finansiranju kroz programe, sve je komplikovanije održati programsku aktivnost u kvalitetnim okvirima i standardima. Nestabilnost u finansiranju ugrožava javnu funkciju Udruženja. Političkim elitama je dakle neodgovorno prepušteno da finansijskim polugama utiču na opstanak rada Udruženja, što je za svaku osudu”, naveo je UO ULUS-a i izrazio očekivanje da će rasprava na tribini o tim pitanjima obezbediti iznalaženje oblika restrukturiranja pogodnog za održivi opstanak tog udruženja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r