Za danas toliko najbolji na 6. Somborskom filmskom festivalu
Film “Za danas toliko” Marka Đorđevića osvojio je nagradu “Ernest” za najbolje ostvarenje na šestom Somborskom filmskom festivalu, koji je zatvoren 14. jula svečanom ceremonijom dodele nagrada i koncertom filmske muzike Mine Lazarević u atrijumu Gradske kuće.
Žiri Glavnog takmičarskog programa, koji su činili Vesna Čipčić, Ana Maria Rossi i Radovan Vujović, dodelio je nagradu “Ernest” za najbolji film ostvarenju “Za danas toliko” reditelja i scenariste Marka Đorđevića uz obrazloženje da “u potrazi za vremenom, drugačijim od surove realnosti u kojoj živimo”, uspeva da ubedi da će lepota spasiti svet.
“Iako lišeno konvencionalnih postulata pričanja priče, ovo delo sa podjednakim uspehom postiže ono što i jeste cilj svake uzvišene umetnosti, a to je katarza. Svojim gotovo dokumentarističkim pristupom autor i glumci stvaraju čitav jedan svet u kojem likovi nastavljaju da žive i kada se kadar završi. Ti likovi nas uče da se sa najneprijatnijim događajima u našim životima možemo suočiti, da ih ljubav i toplina bližnjih mogu preobraziti u najnežnija osećanja. Tako smo dobili jedan potpuno srpski neorealistički pozdrav iz Kragujevca od članova porodice Šarenac”, naveo je žiri.
Žiri je istakao da je dosadašnji uspeh filam “Za danas toliko” u bioskopima i prijem kod publike dokaz da “nam je u ovom vremenu u kome živimo upravo takav film i potreban da nam pokaže da može i drugačije”. “Uverili su nas da je sve moguće, da treba verovati, želeti, nadati se i pevati vratio sam se živote”, naglasio je žiri.
Dobitnici nagrade “Boer” za najbolju žensku i mušku ulogu su Paulina Manov i Svetozar Cvetković za uloge u filmu “Ruski konzul” Miroslava Lekića.
Paulina Manov, kako je istakao žiri, još jednom pokazuje svoju najbolju glumačku osobinu – snagu uverljivog korišćenja minimalnih sredstava: “Ona je tanano i suptilno prešla iz jednog u drugi emotivan odnos koji je dodeljen njenoj Milici, pokazavši umeće svojstveno samo istinski velikim glumcima”.
“Tačan i ekspresivan u izrazu, Svetozar Cvetković je svoju izvanrednu glumačku igru, obogatio snažnim ličnim tonom čoveka, umetnika, koji veruje da je nemoguće moguće. Tako je odigrao jednu od svojih najboljih filmskih uloga”, naveo je žiri kojima su glumci zahvalili na nagradi.
“Lepota malih festivala kao što je ovaj u Somboru jeste u tome što ovakve divne sredine donose veliko zadovoljstvo da naš rad, kao glumaca, može da se prepozna”, istakao je Cvetković.
Žiri selekcije filmova mladih autora, u kojem su bili Pavle Mensur, Ljubomir Bulajić i Stefan Vukić, dodelio je nagradu filmu “Ekskurzija” rediteljke Une Gunjak iz Bosne i Hercegovine, uz obrazloženje da se izdvojio “pre svega istinošću ispričane priče, dozvoljavajući gledaocu da se u potpunosti prepusti rediteljskom narativu bez sumnje u verodostojnost problema kojim se film bavi”.
“Brilijantna izvedba mlade Asje Zare Lagumdžije, utemeljena na prirodnosti, donesena na jedan sveden način, danas više ne tako omiljen među glumcima mlađe generacije, glavni je stub ovog filma. Pored glavnog problema kojim se film bavi, rediteljka uspeva da na jedan suptilan način protka i kritiku društva na podneblju Balkana, poručujući nam da su deca slika i prilika roditelja”, istakao je žiri.
Specijalnu nagradu žirija za režiju dobio je film “Radnička klasa ide u pakao” Mladena Đorđevića, zbog besprekornog pristupa temi filma, te autorskog angažmana koji je duboko okrenut u društvenoj stvarnosti u kojoj živimo.
Direktorka Somborskog filmskog festivala i Kulturnog centra “Laza Kostić” Ksenija Janković zahvalila je publici koja je svako veče u velikom broju posećivala projekcije i osetila drugačiju energiju ovogodišnjeg festivala. Posebno je zahvalila timu festivala, te Filmskom centru Srbije kao pokrovitelju glavnih nagrada.
“Želim svima da sa ovog festivala odu sa porukom da će lepota i ljubav pobediti sve”, poručila je ona.
Svečano zatvarajući šesti Somborski filmski festival, predsednica žirija Vesna Čipčić poželela je da naredno izdanje “bude voljeno i posećeno” kao i ovogodišnje.
Dobitnik nagrade “Specijalni Ernest” posthumno je srpski i jugoslovenski filmski i pozorišni glumac i pisac Žarko Laušević.
Publika je tokom četiri dana imala priliku da pogleda 14 ostvarenja podeljenih u četiri programske celine, kao i da prisustvuje promocijama knjiga u čijem fokusu je filmsko stvaralaštvo.
*Foto: Milan Đurđević
(SEEcult.org)