• Search form

26.01.2019 | 20:23

Vukosavljević: Istorija i mit dve strane novčića

Vukosavljević: Istorija i mit dve strane novčića

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević poručio je na Svetosavskoj akademiji u Temišvaru da su istorija i mit dve strane istog novčića, kojim “srpski narod plaća svoje postojanje i trajanje”.

“Kada je Sinan-paša, na Vračaru, u Beogradu, spalio mošti Svetog Save, koje je narod poštovao i klanjao im se, mislio je da će time slomiti volju Srbima i trajno ih i fizički i duhovno pokoriti. Taj vračarski plamen izvio se visoko u nebo i tamo spojio sa drugim velikim vatrama naše tegobne istorije. Sa vatrom kojom je gorela Narodna biblioteka 1941. godine, sa vatrama kojima je spaljivana ustanička Srbija 1813. i sa svim onim vatrama kojima je bio obeležen naš mučni istorijski hod”, naveo je Vukosavljević 26. januara u besedi, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Kako se odnositi prema tim velikim vatrama, kako je rekao Vukosavljević, veliko je pitanje koje lebdi nad ovom generacijom srpskog naroda i nad onima koje će posle nje doći.

“Da li ih se plašiti i gurati ih u zaborav, da li oko njih igrati ukleti ples smrti i samosažaljenja ili ih doživeti kao varničavo ognjište mudrosti i iskustva na kome se greju identitet i samopoštovanje naroda i kojim se osvetljava put u budućnost? Od odgovora na ovo pitanje zavisi sve”, rekao je Vukosavljević.

Iskre iz plamena sa Vračara, kako je rekao Vukosavljević, vetar je odneo svuda gde Srbi žive i postale su odista metafizička, kretivna snaga Savinog naroda.

Uoči Savindana, koji se slavi kao veliki praznik srpske istorije, kulture i prosvete, Vukosavljević je pozvao sve i da se zagledaju u duboke hodnike istorije i poslušaju glasove predaka i poruke stroge učiteljice života.

“Pokušajmo da svevremenski značaj velikog srpskog prosvetitelja i utemeljivača autokefalne srpske crkve, duhovnika i podvižnika, sagledamo u kontekstu vremena u kome živimo. Protumačimo njegove poruke onako kako danas umemo i koliko smo kadri”, rekao je Vukosavljević na početku besede u sali Nacionalne opere u Temišvaru.

Vukosavljević je ocenio i da nema tog Srbina u matici ili u dijaspori koji, u školi i u porodici, nije naučio mnogo toga o životu i delu princa Rastka, potonjeg monaha Save, a da njegovo veliko delo beleže i čuvaju i istorija i mit, u onom neizbežnom prepletu u kome kolektivno sećanje odaje priznanje velikanima jednog naroda.

Prema njegovim rečima, istorija je zapamtila Savine staze i hodočašća, uklesala njegove reči, zakone i pravila u veliki zid plača i ponosa jednog mučeničkog naroda i davala mu podsticaj i ohrabrenje u vekovnoj borbi za slobodu i prosperitet, dok je mit Savinim imenom nazvao čudotvorne izvore, staze i bogaze, vrhove brda i stene magijske snage, isceliteljska čuda i prikazanja stradalnima i bolesnima.

Povodom Svetosavske akademije u Temišvaru, Vukosavljević se prisetio i velikih Srba koji potiču upravo sa tih prostora, ističući njihovu potrebu da sačuvaju duhovnu vezu sa precima, bez obzira na istorijske lomove i pritiske.

“Ovih dana, u susret prazniku ili na sam praznik posvećen duhovnom ocu i kulturnom heroju srpskog naroda, na svim stranama gde ima naseljenih Srba, na svim kontinentima našeg globalnog sela, Srbi se okupljaju oko imena Svetog Save, imena koje ima mnoga značenja, a svako je značenje gradilačko, saborno i svetlo”, rekao je Vukosavljević, dodajući da se srpska kultura u Temišvaru “dodiruje i prožima sa razbokorenom i snažnom kulturom Rumuna, sa njihovim kulturnim nasleđem, književnim postignućima, tradicionalnom narodnom umetnošću, narodnom muzikom i dubokim tradicijama klasične umetnosti”.

“Rumuni i Srbi, živi su dokaz činjenice da kultura spaja čvrstim nitima uvažavanja i poverenja one narode koji kroz kulturu i preko nje, razgovaraju i time nadilaze buku političke istorije, nepoverenja i isključivosti svih oblika”, rekao je Vukosavljević i dodao da je taj deo srpskog naroda imao “istorijsku sreću” da živi zajedno sa velikim rumunskim narodom sa kojim je imao i ima odnose dubokog poštovanja i sloge.

Svetosavskoj akademiji prisustvovali su pomoćnica ministra za kulturno nasleđe Danijela Vanušić, pokrajinska sekretaraka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević, predsednik Saveza Srba u Rumuniji Ognjan Krstić, počasni predsednik Saveza Srba u Rumuniji Slavomir Gvozdenović i predstavnici Eparhije Budimsko-temišvaraske Srpske pravoslavne crkve, kao i veliki broj Srba iz Rumunije.

Svetosavsku akademiju u Temišvaru organizovao je Savez Srba u Rumuniji.

Ministar Vukosavljević besediće 27. januara i na Svetosavskoj akademiji u Koncertnoj dvorani “Blagoje Bersa” u Zagrebu.

Delegacija predvođena Vukosavljevićem sastaće se 28. januara sa ministarkom kulture Hrvatske Ninom Obuljen Koržinek, gradonačelnikom Zagreba Milanom Bandićem, kao i sa predstavnicima srpskih organizacija SPD “Privrednik”, SKP “Prosvjeta”, SNV i ZVO, a obići će i srpsku pravoslavnu opštu gimnaziju “Kantakuzina Katarina Branković”.

*Foto: MKI

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.