• Search form

23.07.2019 | 20:17

Vujić o misiji Apolo 11, Tesli u Smitsonijanu...

Vujić o misiji Apolo 11, Tesli u Smitsonijanu...

Inženjer NASA u penziji Dejvid Vujić (David Vuich), jedan od sedmorice stručnjaka srpskog porekla koji su učestvovali u svemirskom programu Apolo i doprineli prvom sletanju čoveka na Mesec, održao je 23. jula u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) predavanje o tom istorijskom poduhvatu “u duhu Nikole Tesle i Mihaila Pupina”, najavljujući i prvo predstavljanje Tesle u čuvenom američkom Muzeju Smitsonijan u Vašingtonu.

Vujić je i jedan od osnivača i počasni predsednik Tesline naučne fondacije u SAD, a kako je rekao u SANU, poslednjih godina je činio sve što je mogao da bi taj slavni naučnik bio na adekvatan način prepoznat u SAD.

U tom cilju bi bilo i predstavljanje Tesle u Smitsonijanu koji, inače, čuva u svojoj kolekciji oko 17.000 svemirskih artefakata, od kojih je više od 3.500 poteklo od programa Apolo. Oko 400 ih je, prema podacima tog muzeja, direktno vezano za prve korake Nila Armstronga i Baza Oldrina na Mesecu, ostvarene 20. jula 1969. godine u okviru misije Apolo 11.

Zahvaljujući podršci nekoliko kongresmena, Vujić je rekao da je Smitsonijanu upućeno formalno pismo da Tesla bude predstavljen u tom muzeju, a ta ideja je konačno i prihvaćena.

Prema rečima Vujića, taj projekat biće realizovan u saradnji Smitsonijana i Muzeja Nikole Tesle u Beogradu.

Predavanje Dejvida Vujića u SANU, screenshot

Vujić je govorio o Tesli i na nedavnom predavanju na Mašinskom fakultetu u Beogradu, kada je, zamoljen da prokomentariše zloupotrebu nekih od patenata tog slavnog naučnika u vojne svrhe, odnosno za proizvodnju novih vrsta naoružanja, podsetio da je Tesla bio miroljubiv čovek, koji je zastupao mir i radio za dobrobit čovečanstva.

“Mnoga rešenja na kojima su radili i Tesla i Mihalo Pupin su direktno primenjena u razvoju Apolo svemirskog programa. To što su neki od Teslinih patenata igrom slučaja našli primenu i na projektilima i letelicama, to nije bila njegova inicijalna ideja”, rekao je Vujić, poslednji živi član srpske sedmorke naučnika koja je 60-ih i 70-ih godina radila na programu Apolo.

U tom timu, nazvanom “Srpskih Apolo 7” bili su i Slavoljub Sem Vujić, Milojko Majk Vučelić, Danilo Bojić, Pavle Dujić, Petar Galović i Milisav Šurbatović, čiji je doprinos posebno istakao i na predavanju u SANU.

Istorijska misija Apolo 11, na koju je Amerika bila posebno ponosna zbog pobede u svemirskoj trci sa Sovjetskim Savezom, postignuta je uz podršku srpsko-američkih profesionalaca koji su pružili ekspertizu ključnu za uspeh krajnjih ciljeva, rekao je Vujić, koji je rođen 1935. godine u Midlendu u Pensilvaniji, u porodici doseljenika iz Okučana i Gline. Diplomirao je na Univerzitetu Južna Kalifornija i magistrirao biznis i tehničke nauke na Karitosu, državnom univerzitetu Kalifornije.

Vujić je govorio u SANU i o počecima svemirskog programa u SAD, vizionarstvu predsednika Džona Kenedija, razvoju svemirske tehnologije u hodu i brojnim izazovima sa kojima su se suočavali, tehničkim pojedinostima i planu leta misije Apolo 11, čijem je uspešnom završetku doprineo kao koordinator, zadužen za nadzor nad celokupnim projektnim i upravljačkim aktivnostima u vezi s projektovanjem, testiranjem i procenom kvaliteta sistema i podsistema svemirskog broda Apolo.

Važne poslove imali su i ostali članovi “srpskog tima” - Slavoljub Vujić bio je zadužen za istraživanja, testiranje i procenu kvaliteta, Milisav Šurbatović projektovao je sistem za sletanje, Pavle Dujić bavio se obradom podataka, Petar Galović učestvovao je u projektovanju sistema, a Danilo Bojić bio je glavni inženjer i projektant izlaza za slučaj opasnosti na svemirskom brodu. Milojko Majk Vučelić bio je zadužen za rešavanje problema prilikom lansiranja, a radio je i na misiji Apolo 13, kao i Dejvid Vujić koji je, između ostalog, primio čuvenu poruku astronauta Džona Svajgerta 1970. godine: “Houston, we have a problem”, koju je uputio kontrolnom centru NASA u Hjustonu, prijavljujući problem kratkog spoja u letelici. Vujić je bio odgovoran za povezivanje programa u okviru Rokvel, NASA i ostalih kompanija koje su učestvovale u izradi objekata u okviru Apolo misija.

Vujić je proveo više od 45 godina u aeronautici i avio-industriji, a deo karijere proveo je i u privatnom sektoru obavljajući ključne, rukovodeće pozicije u nekoliko vodećih američkih i međunarodnih firmi. Bio je savetnik visokih vladinih zvaničnika - od administracije Džimija Kartera do Džordža Buša. Jedan je od osnivača američke vojne službe za obezbeđivanje pristupačnog stambenog prostora aktivnim i penzionisanim pripadnicima američke vojske, kao i ratnim vojnim invalidima. Dobitnik je Predsedničke medalje slobode za učešće u Apolo misijama.

Uporedo sa velikim doprinosom američkom društvu, Vujić je istakao tokom predavanja u SANU da on i njegovi sunarodnici uključeni u program Apolo nikada nisu zaboravili svoje srpsko poreklo.

U znak sećanja na ostale članove “srpskog tima” u programu Apolo, Vujić je poklonio SANU njihovu zajedničku fotografiju, a zajedno sa ostalim okupljenima odao je minutom ćutanja poštu nedavno preminulom akademiku Nikoli Hajdinu, dugogodišnjem predsedniku SANU.

Predavanje Vujića u SANU “Apolo 11: prva misija sletanja na Mesec (16-24. jula 1969) – U duhu Nikole Tesle i Mihajla Pupina” jedan je od brojnih programa američke ambasade u Beogradu koji su organizovani povodom obeležavanja 50 godina od “malog koraka za čoveka, a velikog za čovečanstvo”.

U okviru posete Beogradu, Vujić je, između ostalog, održao predavanje o izazovima i rezultatima Apolo programa i u Istraživačkoj stanici Petnica, čijim je polaznicima poručio da veruju u sebe i rade na svom uspehu, kao i da istrajavaju u svom radu i interesovanjima.

Kako je rekao, i njih sedmorica iz grupe "Srpskih Apolo 7" počeli su bez ičega, ali su bili uporni i došli su do zvezda.

"Bez obzira odakle dolazite, važno je da znate šta želite i da radite na ostvarenju svojih snova. Tako ćete uspeti", poručio je Vujić, koji u Srbiji boravi sa suprugom Džindžer Vujić, koja je više od 35 godina obavljala visoke funkcije u različitim odborima američkog Kongresa.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.