Vremeplov sumorne stvarnosti, nada u promene
Izložba “Vremeplov” istaknutog fotografa Dragoljuba Zamurovića, autentičan uvid u noviju istoriju i savremenu stvarnost Srbije, otvorena je 20. maja na Filozofskom fakultetu u Beogradu, u okviru programa “Nije filozofski ćutati”, koji nizom tribina poziva na borbu za slobodnu i kritičku misao.
Zamurović je na otvaranju izložbe rekao da izbor njegovih fotografija predstavlja “vremensku veš mašinu”, jer su na vlasti iste snage koje su, kako je naveo, urnisale Srbiju 90-ih. Istovremeno, izložba je i svedočanstvo vremena, duha i snage građanskih protesta, koji se već mesecima održavaju svake subote na beogradskim ulicama, rekao je Zamurović, autor nekih od najupečatljivijih fotografija protestnih šetnji, snimljenih proteklih meseci iz ptičje perspektive, odnosno sa krovova zgrada.
Ocenjujući da je sadašnja vlast preuzela iz prethodnih režima najgore, najprimitivnije i najbahatije članove, koji su postali njene perjanice, Zamurović je rekao da nas, zahvaljujući takvom izboru kadrova, vremenska mašina svakog dana "vraća u sve dalju prošlost jednopartijskog sistema, doživotnog predsednika, a moguće i krunisanog suverena”.
Izložba “Vremeplov”, na čijem su otvaranju govorili i profesorka emerita Irina Subotić, istoričarka umetnosti Nela Tonković i književnik Dragan Velikić, predstavlja fotografije koje je Zamurović objavljivao na Fejsbuk strani Dragoljub Zamurović Photography. Fotografišući sa krovova, Zamurović pruža jedinstveni pogled na dešavanja na beogradskim ulicama, pa su njegove fotografije, dopunjene kratkim komentarima, postale i dragoceno svedočanstvo građanskih protesta 2018/2019.
Irina Subotić istakla je humanističku poruku Zamurovićevih fotografija, ukazujući ujedno na aktuelno uskraćivanje prava građana na bolji život “uzurpacijom, nepravdom i prevarom”.
I Velikić se osvrnuo na aktuelnu političku situaciju, a u veri da će doći do promena, naglasio je da one moraju biti istinske i da je zato neophodno preuzeti odgovornost i sprečiti da se svi uguše u apatiji i bezizlazu. “Sve je devastirano, rasprodaje se budućnost Srbije, ukoliko se nešto ne promeni – bukvalno nas neće biti”, ocenio je Velikić.
Nela Tonković, v.d. direktorka Narodnog muzeja u Šapcu, zahvalila je Zamuroviću na tome što je izložbom “Vremeplov” pokazao da su slobodni ljudi mogući i poželela da mu se taj san i ostvari.
Organizovanjem izložbe “Vremeplov”, Filozofski fakultet u Beogradu poziva da se gleda, misli i govori slobodno, te da se time doprinese izgradnji kritičke misli i demokratskog društva.
Izložba će biti otvorena u holu na prvom spratu Filozofskog fakulteta do 31. maja.
Naredna tribina u okviru programa "Nije filozofski ćutati" biće održana 23. maja na temu "Televizijski humor i politika", a biće reči o ulozi političke satire u nedemokratskom društvu, uz učešće Zorana Kesića, autora emisije 24 minuta sa Zoranom Kesićem, Voje Žanetića, Draže Petrovića i Dragoljuba Mićka Ljubičića, autora emisije PLJiŽ, te prof. dr Danijela Sinanija kao moderatora.
*Foto: Bojan Kovačević
(SEEcult.org)