• Search form

06.05.2020 | 18:12

Vlada Srbije samostalnim umetnicima po 90.000 dinara

Vlada Srbije samostalnim umetnicima po 90.000 dinara

Samostalni umetnici u Srbiji dobiće po 90.000 dinara neto zbog nemogućnosti da rade usled pandemije korona virusa, potvrdila je 6. maja premijerka Ana Brnabić u parlamentu, dodajući da je za tu bespovratnu pomoć izdvojeno 211,7 miliona dinara.

Zaključak o pomoći samostalnim umetnicima Vlada Srbije usvojiće na sednici 7. maja, rekla je Ana Brnabić tokom skupštinske rasprave o ukidanju vanrednog stanja.

"Neki bi rekli da je to trošak, a ja mislim da je investicija", rekla je Ana Brnabić, koju je poslanica Srpske napredne stranke i operska zvezda Jadranka Janković prethodno zamolila da objasni plan Vlade Srbije u vezi sa problemom samostalnih umetnika.   

Prema rečima premijerke, bespovratna finansijska pomoć u ukupnom iznosu od 211 miliona 770.000 dinara odobrena je samostalnim umetnicima u neto iznosu od po 30.000 dinara za tri meseca, "iako je ovo trajalo dva meseca". Pomoć će dobiti sva lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture, a taj status im je određen odlukama reprezentativnih umetničkih udruženja, rekla je Ana Brnabić i najavila i dodatni konkurs u okviru platforme Srbija stvara (Sebia Creates) koju je inicirao njen Savet za kreativne industrije, a na koji će, kako je navela, umetnici moći da se prijave.

Prema njenim rečima, novac će biti transferisan na račune lokalnih samouprava, koje su precizno pobrojane u pripremljenom zaključku Vlade, uz tačan iznos sredstava po reprezentativnim udruzzenjima u kojima su samostalni umetnici koji će dobiti pomoć.

“Radićemo da se odmah to isplati”, rekla je Ana Brnabić.

Iako je od prvog nagoveštaja Ministarstva kulture i informisanja o eventualnoj pomoći samostalnim umetnicima prošlo mesec dana, Ana Brnabić rekla je da država nije na njih zaboravila, a podsetila je, kao i prethodno Jadranka Jovanović, da je spremnost na to pokazao i predsednik Aleksandar Vučić.

“Ni u jednom trenutku nismo zaboravili na samostalne umetnike. Samo su postojali određeni privredni prioriteti, i bilo je teško da izdvojimo poseban segment privrede, a da to bude transparentno i svima isto”, rekla je Ana Brnabić povodom kritika zbog toga što se samostalni umetnici nisu našli u prvom paketu interventne pomoći.

“Samostalnim umetnicima zaista smo se posebno bavili da bismo našli dobar način… Na kraju krajeva, i predsednik Vučić je rekao da nismo zaboravili i da ćemo naći način… Ne znam da li je Srbija videla ikada ranije vladu koja se toliko bavila kulturom i toliko uložila u kulturnu infrastrukturu i čak uzela kredit samo za investiranje u kulturnu infrarstukturu”, rekla je predsednica Vlade Srbije.

Ana Brnabić pohvalila je i gradske vlasti Beograda za pomoć umetnicima koji sarađuju sa gradskim ustanovama kulture, koju je za 309 lica najavio zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

“Svaka čast Gradu za to što je uradio”, ali se to ne odnosi na samostalne umetnike generalno, već na one koji rade u ustanovama na osnovu ugovora, rekla je premijerka.

Premijerka je najavila pomoć za samostalne umetnike nakon nadahnutog govora poslanice Jadranke Jovanović, primadone Narodnog pozorišta u Beogradu, koja je rekla da se i sama oseća krivom zbog toga što javnost ne zna za plan za rešavanje problema slobodnih umetnika, koji nisu bili u mogućnosti da tokom vanrednog stanja rade. Ono što je možda još dramatičnije, kako je ocenila, jeste to što se ne zna ni kada će u budućnosti moći da svojim radom obezbede egzistenciju.

Prema njenim rečima, od prvog trenutka je preduzimala sve što je u njenoj moći povodom tog problema, a premijerki je u tom kontekstu “beskrajno zahvalila” zbog toga što je pokazala razumevanje.

“Vama premijerko beskrajno zahvaljujem što ste pokazali veliko razumevanje i ujedno izvinjavam se što sam vas presrela onako na hodniku… Beskrajno sam zahvalna, znam, videla sam i prepoznala u vama apsolutnu spremnost i razumevanje da se problem reši… I ne samo sada, reagovali ste odmah i za problem baletskih umetnika i pokazali veeeliko razumevanje za Narodno pozorište”, rekla je Jadranka Jovanovic, koja je članica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje.

Ona je posebno istakla da je “presrećna i zbog toga što je predsednik u nedavnom intervjuu najavio i pokazao spremnost i interesovanje da se što pre reši” problem samostalnih umetnika, iako se na budžet, kako je dodala, vrši pritisak sa svih strana i zato strepi kako će “naša zemlja podneti toliko mnogo”.

Jadranka Jovanović rekla je da bi se zauzela za pomoć samostalnim umetnicima i da nije poslanik, jer bi se osećala prozvano. Napomenula je da sama nema taj status, već je zaposlena u Narodnom pozorištu, a kao i sve ostale kolege u tom teatru, dobila je platu, koja nije umanjena.

Ministarstvo kulture i informisanja ranije je saopštilo da je dobilo bilo uveravanja Vlade Srbije da će pitanje pomoći samostalnim umetnicima biti razmotreno u okviru naredne faze sektorskih mera podrške, a 15. aprila je predložilo Vladi da obezbedi pomoć za samostalne umetnike u iznosu od po 30.000 dinara za period od tri meseca. Ujedno, Ministarstvo je saopštilo da su sredstva kojima raspolaže u 2020. godini umanjena rebalansom budžeta (za oko 2,7 milijarde dinara), te da nema čarobni štapić za rešavanje problema u kulturi, ali će uložiti trud da što pre okonča započete konkursne aktivnosti, što bi trebalo da dovede do izvesne stabilizacije prilika.

Pomoć samostalnim umetnicima nije jedini zahtev koji je prosleđen nadležnima povodom korona krize, budući da taj status nemaju svi akteri kulturne i umetničke scene, kojoj aktivno doprinose svojim kontinuiranim radom. U tom kontekstu pokrenuto je niz apela i peticija, ali su ostale bez odgovora nadležnih.

Onlajn peticiju “STOP zanemarivanju samostalnih umetnika i radnika u kulturi, STOP uništavanju umetnosti i kulture”, podržalo je potpisima više od 5.100 ljudi, zahtevajući od Vlade Srbije da hitno odobri novčanu pomoć za samostalne, ali i za sve nezaposlene umetnike i kulturne radnike kojima je zbog pandemije korona virusa ugrožena životna egzistencija.

Poseban apel uputila je i grupa od više od 50 festivala, klubova, koncertnih agencija, muzičkih dvorana, bioskopa i drugih aktera u oblasti kulture i kreativnih industrija u Srbiji, zahtevajući hitnu pomoć za ublažavanje posledica pandemije korona virusa, ali i za dugoročnije rešavanje problema u kulturnom i kreativnom sektoru.

Ranije su i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja i Srpski PEN centar odvojeno uputili zahteve za sprovođenje hitnih mera u oblasti kulture zbog posledica pandemije korona virusa, pozivajući ujedno i druge kolege da im se aktivno pridruže. Takođe, Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS) predložilo je niz mera za ublažavanje posledica pandemije korona virusa u izdavaštvu.

Udruženja aktivna u oblasti kulture i umetnosti uputila su i poseban prvomajski apel, tražeći hitne mere pomoći za hiljade umetnika i kulturnih radnika i njihovih porodica, koji su ostali bez bilo kakvih prihoda.

I regionalna platforma za kulturu Kooperativa pozvala je vlade svih zemalja u regionu, resorna ministarstva i lokalne vlasti, kao i Evropsku komisiju, razvojne agencije i fondacije, da preduzmu hitne mere pomoći civilnom sektoru u kulturi, teško ugroženom zbog pandemije korona virusa.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r