• Search form

03.05.2009 | 18:19

Vizuelna dekontaminacija

Open Design Studio iz Slovačke realizovaće od 4. do 8. maja u Novom Sadu radionicu za studente grafičkog dizajna, uz stručna predavanja na temu vizuelne de/kontaminacije grada, prezentacije procesa rada poznatih grafičkih dizajnera iz Srbije i inostranstva putem interneta i javnu prezentaciju rezultata radionice na kraju projekta.

Reč je o medjunarodnom projektu slovačkog studija, koji drugi put gostuje u Novom Sadu, a ove godine realizovaće radionicu u Omladinskom centru CK13, u saradnji sa novosadskom Akademijom umetnosti.

Vizuelna dekontaminacija

Open Design Studio iz Slovačke realizovaće od 4. do 8. maja u Novom Sadu radionicu za studente grafičkog dizajna, uz stručna predavanja na temu vizuelne de/kontaminacije grada, prezentacije procesa rada poznatih grafičkih dizajnera iz Srbije i inostranstva putem interneta i javnu prezentaciju rezultata radionice na kraju projekta.

Reč je o medjunarodnom projektu slovačkog studija, koji drugi put gostuje u Novom Sadu, a ove godine realizovaće radionicu u Omladinskom centru CK13, u saradnji sa novosadskom Akademijom umetnosti.

Ideja organizovanja projekta je nastala iz potrebe rešavanja aktuelnog problema koji se tiče vizuelne kulture grada Novi Sad.

Prema navodima organizatora, situaciju u Novom Sadu karakteriše nepostojanje adekvatnih prostora za plakatiranje, logika instant kapitalizma i opšta zagađenost urbane sredine propagandnim materijalima, poput lepljenja na drveće, zgrade, stubove i ostale za to neadekvatne lokacije, kao i prenatrpanost bilbordima i ostalim sredstvima javnog ili privatnog informisanja.

Analiza, razmatranje i individualni ili kolektivni aktivizam mogli bi da doprinesu pozitivnoj promeni, izmedju ostalog i adekvatnom kampanjom, koja bi bila namenjena gradskoj upravi i svim građanima.

Edukativni i informacioni karakter doprineo bi poboljšanju svesti građana o potrebi vizuelne kulture urbane sredine, a svojim jezikom će upozoriti gradske uprave da više brinu o kontroli i legislativi, koja bi rešila problem kontaminacije koja je na granici vandalizma, saopštili su organizatori projekta, koji će poceti radionicom i akcijom dekontaminacije zelenih površina u Novom Sadu.

Koordinatori su Katarina Lukić Balažikova i Martin Mistrik, a gosti radionice grafički dizajneri Slavimir Stojanović (FUTRO Creative Agency) iz Srbije i Olivia Solis Villaverde sa Kube.

Za 5. maj najavljena je javna prezentacija na temu projekta “Vizuelna de/kontaminacija grada”, a medju učesnicima će biti i slovenačka vizuelno intervencionistička grupa Zep Crew i Nenad Baranovski iz Omladina kulske opštine (OKO).

U završnici, 8. maja, osim javne prezentacije rezultata radionice i projekta “Open Design Studio 03”, biće održan i dizajn šou “Open desktop” - prezentacija grafičkih dizajnera i njihovih ekrana preko interneta i gledanje procesa njihovog rada na temu projekta uz mogućnost interakcije.

Nastupiće Vesna Pečić iz Srbije, Ondrej Gavalda iz Slovačke, Lina Kovačević iz Hrvatske i Miha Artnak iz Slovenije, a potom će biti održana i žurka na kojoj će nastupiti DJ Dovlaman (Srbija) i Bacha de Mental (Slovačka), uz video Tashane.

Prema navodima Petera Važana, informacijsko društvo, sa izrazitim akcentom na vizuelnu komunikaciju donelo je, osim napretka, i haos, porast nesigurnosti i stres od pojačanog pritiska na selektivne i odlučujuće procese. Veliki značaj počinje da ima posebno filtracija i hijerarhizacija (audio-vizuelne) informacije, sposobnost da se razlikuje bitno od nebitnog, suvišno od neophodnog.

Tako su i nove tehnologije donele sa sobom nove oblike kontaminacije.

Zagađenju životne sredina dodaje se i vizuelna kontaminacija koja se pokazuje kao jednako bitna i svuda prisutna. Njene negativne pojave se sve više manifestuju u zemljama koje se tranformišu, uključujući postkomunističke. Njihova kultura javne estetike u velikoj meri je nestala ili je ostala u nekim ruinama, u više ili manje konzervisanim fragmentima na koje se nekoncepcijski slažu “sedimenti sadašnjosti”. Uprkos nastojanju da se stvara “moderan”, sterilno čist i savršen svet iz reklame, nešto ipak ne štima, jer vizuelan svet ne pripada reklamnim agencijama i “savršenost” je nedostižna utopija koja pripada tek možda tržnim centrima.

Raznovrsnost i eklekticizam s jakom dozom kiča etablirao se kao nova estetika nesigurnosti, konstatovao je Važan.

Rezignacija i apatija za zajedničko učešće u stvaranju javne (vizuelne) sredine se vezuje za agresivnost individualizma. Potrošačko društvo nema potrebu da aktivno i kritički doprinosi tvorbi zajedničkog. Nedostaje odnos prema bilo čemu što je javno pa i samoj kulturi uopšte, a zajedno sa pražnjenjem sadržaja reči eliminišu se i sadržaji vizuelnog - estetika postaje doslovce fastfud 21. veka.

Mulitkulturalnost, složenost slika, varljivost reči, snaga korporacija, pozitivno i negativno u globalizaciji, rastući denzitet prostora, virtuelnost i sve ostalo, uključujući haos od postmoderne, prouzrokuju da Melting Pot, kako smo nekad zvali Njujork Siti, možemo naći i u Bratislavi ili Novom Sadu... Svet se unificira i standardizuje...

Potreba definisanja novih pravila za eliminaciju negativnih pojava, koje su prirodno spojene sa bilo kakvom transformacijom društva, javlja se stoga kao neophodan sastavni deo njegovog zdravog funkcionisanja i nastavka.

Sajt projekta Open Design Studio je www.opendesignstudio.net

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r