• Search form

08.05.2020 | 15:31

Virtuelno Trebenište za 176-godišnjicu Narodnog muzeja

Virtuelno Trebenište za 176-godišnjicu Narodnog muzeja

Narodni muzej u Beogradu obeležiće 10. maja 176. godišnjicu od osnivanja, a iako je nedavno ponovo otvorio stalnu postavku, zbog pandemije korona virusa priredio je povodom svog dana virtuelnu izložbu posvećenu eksponatima sa Trebeništa kod Ohridskog jezera.

Narodni muzej je svoj dan najčešće obeležavao priređivanjem značajne tematske izložbe, pa je ove godine bilo predviđeno da predstavi međunarodni izložbeni i istraživački projekat “Trebenište” kojim su, nakon više od sto godina od otkrića istoimene nekropole, prvi put objedinjeni arheološki nalazi koje čuvaju Arhelološki muzej u Sofiji, Arheološki muzej Severne Makedonije, Muzej u Ohridu i Narodni muzej u Beogradu, kao i istraživanja stručnjaka iz sve tri države.

Imajući u vidu da je pandemija korona virusa i dalje u toku, te da su predviđeni planovi odloženi, a i vodeći računa o prevenciji širenja zaraze, Narodni muzej je, u saradnji sa platformom VR All Art, priredio virtuenu izložbu “Trebenište”. Izložba sa eksponatima iz zbirke Narodnog muzeja biće dostupna od 10. maja u podne na sajtu narodnimuzej.rs

Pored virtuelne mogućnosti obilaska eksponata sa Trebeništa, posetiocima su pripremljene još dve nove virtuelne izložbe - izložba slika Vlaha Bukovca iz kolekcije Narodnog muzeja, te izložba “Slike Balkana” Paje Jovanovića.

Vlaho Bukovac

“Nastavljajući i upotpunjujući programe za posetioce, koji su poslednjih meseci usmereni na virtuelni prostor, nadamo se da ćemo i na ovaj način, uz zahvalnost saradnicima zaduženim za platformu VR All Art, omogućiti svim zainteresovanima otkrivanje, učenje i uživanje u bogatom nasleđu koje čuva Narodni muzej u Beogradu”, saopštila je ta nacionalna ustanova.

Najstariji državni muzej osnovan je pre 176 godina ukazom tadašnjeg ministra prosvete, književnika Jovana Sterije Popovića. Muzej je osnovan bez inicijalne kolekcije, već samo apelom institucijama i pojednicima da se otpočne sa prikupljanjem starina za “muzeum serbski”. Danas Narodni muzej čuva i dokumentuje više od 450.000 muzejskih predmeta koji čine sponu sadašnjosti sa kulturama i umetnošću iz prošlosti. Prema navodima Narodnog muzeja, prepoznavanje važnosti prikupljanja i čuvanja značajnih svedočanstva materijalne kulture iz prošlih epoha zajednički je imenitelj svih 176 godina trajanja, a kontinuirano pronalaženje novih saznanja i pristupa, brige i predstavljanja zajedničkog kulturnog nasleđa još je jedna od osobnosti koje su obeležile njegovo dugo postojanje.

Paja Jovanović

Povodom svog dana, Narodni muzej dodelio je i tradicionalne zahvalnice institucijama i ličnostima koji su pomogli u ostvarivanju njegovih programa i aktivnosti. Posebna zahvalnost iskazana je darodavcima uz čiju su pomoć obogaćene zbirke Narodnog muzeja - prof. dr Radmili Milentijević, Slobodanki Stojaković, Časlavu Milenkoviću, prof. dr Jeleni Todorović, Narodnoj banci Srbije, Blandi Bužan, Zdravku Vajagiću, Aleksandru Joksimoviću, Branki Milović, Dimitriju Dišku Mariću, Aleksandri Nitić i Velimiru Oparušiću.

Zahvalnice su dodeljene i za uspešnu saradnju, posebno za podršku Instagram kampanji #jasamumuzeju.

Među dobitnicima zahvalnica su i epidemiolog dr Predrag Kon, pomoćnik direktora Zavoda za javno zdravlje Beograda dr Slaviša Mladenović, Zavod za javno zdravlje Beograd, Zavod za biocide i medicinsku ekologiju Beograd, te direktor firme IN-VET Miroslav Besermenji, koji su pomogli Narodnom muzeju u preventivnim aktivnostima zaštite tokom pandemije virusa Kovid-19.

Narodni muzej zatvoren je zbog pandemije korona virusa sredinom marta, a ponovo je otvoren 23. aprila, nakon preporuke Ministarstva kulture i informisanja o nastavku rada muzeja, galerija, arhiva i biblioteka. U prvoj nedelji bilo je moguće pogledati samo arheološki segment stalne postavke u atrijumu. Već do 28. aprila Narodni muzej otvorio je celu stalnu postavku za posetioce (radnim danima od 10 do 17 časova, izuzev ponedeljka), od kojih se očekuje da imaju na sebi zaštitne maske i rukavice. Iz razloga bezbednosti je i ograničen broj posetilaca.

Zainteresovani se mogu upoznati sa delom kulturnog nasleđa Narodnog muzeja i preko muzejskog sajta, odnosno posebne sekcije Virtuelni muzej.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r