Vajarska zbirka GMS
Galerija Matice srpske predstavlja od 28. decembra vajarske radove iz svoje zbirke, a publika će moći da ih vidi do 10. februara 2012. Izložba „Zbirka vajarskih radova Galerije Matice srpske“ autora Ratomira Kulića, muzejskog savetnika, obuhvata gotovo 500 dela vajarske umetnosti koja su tokom proteklih decenija sakupljena i sačuvana pod krovom GMS. Osmišljena kao depo-izložba, ona ilustruje sav diverzitet izražavanja u trodimenzionalnoj formi, ali i pluralitet materijala, oblika i tema.
Galerija Matice srpske predstavlja od 28. decembra vajarske radove iz svoje zbirke, a publika će moći da ih vidi do 10. februara 2012.
Izložba „Zbirka vajarskih radova Galerije Matice srpske“ autora Ratomira Kulića, muzejskog savetnika, obuhvata gotovo 500 dela vajarske umetnosti koja su tokom proteklih decenija sakupljena i sačuvana pod krovom GMS.
Osmišljena kao depo-izložba, ona ilustruje sav diverzitet izražavanja u trodimenzionalnoj formi, ali i pluralitet materijala, oblika i tema.
U celokupnom prostoru Galerije - izložbenim salama, stalnoj postavci, kancelarijama i holu - biće izložena dela nekih od najznačajnijih vajara s prostora bivše Jugoslavije, počev od Đorđa Jovanovića, prvog srpskog školovanog vajara do savremenih umetnika.
Izložba pruža publici priliku da sagleda jedan manje poznati deo kolekcije i uoči vrednosti i dostignuća skulptorske umetnosti u srpskoj kulturi.
Istovremeno, publikovanjem Kataloga Zbirke vajarskih radova dela iz kolekcije postaće dostupna istraživačima i ljubiteljima nacionalne umetnosti a postavljanjem digitalne baze podataka u neograničeni prostor savremenih tehnologija, i čitavom svetu.
Osnovana 1847. godine, GMS je, sa fondom od gotovo 7.000 predmeta, jedna od najbogatijih i najstarijih nacionalnih umetničkih muzeja.
Svesna da srž rada svakog muzeja predstavljaju dela koja baštini, GMS je, kako je navela u saopštenju, u neprestanim nastojanjima da brigu o kolekciji unapredi, odnosno da prikupljena dela što bolje prouči i predstavi javnosti kroz stalnu postavku, povremene izložbe, publikacije ali i digitalizovanu dokumentaciju i nove medije. U skladu s tim težnjama, umesto doskorašnje hronološke podele, kolekcija je ustrojena na zbirke po vrstama umetničkog materijala. Takva orijentacija podstiče na sagledavanje fonda iz drugog ugla, po principima savremene muzeološke prakse, što će, kako se očekuje, u narednim godinama rezultirati kvalitetnijom prezentacijom zbirki kroz publikovanje njihovih kataloga, priređivanjem izložbi, kao i njihovom digitalizovanom dokumentacijom.
Istovremeno, profesionalnije i celovitije sagledavanje zbirki ukazaće na moguće smerove budućih akvizicija, kako u selekciji odabira poklona, tako i u politici otkupa.
Izložbu Zbirke vajarskih radova otvoriće upravnica GMS Tijana Palkovljević i pomoćnica ministra kulture Srbije za kulturno nasleđe Dušica Živković.
Prateći program izložbe obuhvata stručna tumačenja petkom u 18 sati.
Sajt Galerije Matice srpske je www.galerijamaticesrpske.rs
(SEEcult.org)