Utopije i/ili realizacije
Muzej Macura predstavlja od 19. aprila u Prodajnoj galeriji “Beograd” i u galeriji “U podrumu” na Kosančićevom vencu odabrane radove iz svoje kolekcije čije jezgro čine radovi umetnika i umetničkih grupa 20. i 21. veka sa područja centralne i jugoistočne Evrope.
Izložba “Utopije i/ili realizacije”, čija je kustoskinja Sanja Todosijević, motivisana je potrebom da se reaktuelizuje pitanje značaja, uloge, metoda prezentacije i budućnosti privatnih zbirki koje poslednju deceniju uspostavljaju komunikaciju sa širom publikom, a istraživačima i profesionalcima pružaju uvid u vredne, a neretko i jedinstvene primere umetničkih radova pojedinih umetnika, ali i određenih tematskih i programskih celina.
U Prodajnoj galeriji zastupljeni su radovi autora poput Ljubomira Micića, Marka Ristića, Vaneta Živadinovića Bora, Ljubiše Jocića, Jozefa Bojsa, Mire Brtke, Gere Urkoma, Josipa Vanište, Antonia Tapijesa, Brace Dimitrijevića, Neše Paripovića, Vladana Radovanovića, Branka Ve Poljanskog i drugih.
Marko Ristić
U galeriji “U podrumu” biće predstavljen deo kolekcije Ridl stakla iz 60-ih i 70-ih godina XX veka.
Zbirka Muzeja Macura orijentisana je pre svega ka istorijskim avangardnim pokretima između dva rata (zenitizam, dadaizam, beogardski nadrealizam, konstruktivizam) i neoavangardnim delovanjima evropskih umetnika tokom 50-ih i 60-ih, ali sadrži i radove drugih autora čija je umetnička aktivnost bila inovativna i prekretnička u svom vremenu.
Muzej Macura zvanično je otvoren 13. juna 2007. godine u Novim Banovcima, u zgradi oblika kniferovskog meandra, koji se iz vazduha može čitati i kao slovo “M”.
Na kapiji muzejskog kompleksa s voćnjakom piše: “Mom narodu”.
Tu je sad još i mala drvena “kuća za samoću”, pa tajanstvena “staklena (kristalna?) palata” sa velikom kriptom, pa kapela sagrađena 2009. uz dunavsku fasadu glavne muzejske zgrade... Vladmir Macura je kapelu posvetio Kazimiru Maljeviču: krov je pokretan i diže se čekrkom, ručno, lagano, sve dok se ne uspravi u impresivan crveni Maljevičev krst koji se vidi nadaleko i udvaja se u staklu glavne zgrade, naveo je u predgovoru kataloga istoričar umetnosti Radonja Leposavić.
Ljubiša Jocić
Muzej Macura, kako je istakla Sanja Todosijević u predgovoru kataloga, nastao je i razvio se u neposrednoj blizini, a ipak izvan velikih umetničkih centara, na ideji proširenog delovanja u i iz umenosti, stavu koji revitalizuje velike ideale o mogućnosti preobražaja postojećeg stanja kroz pojedinačne umetničke inicijative. U tom smislu, stav kolekcionara i njegovo ukupno ponašanje reflektuje dadaističke/nadrealističke mehanizme odbijanja da se potčini ili barem prilagodi ograničenjima koje nameće sredina.
“Projektovan i realizovan ličnim zalaganjem i sredstvima, a sa evidentim ciljem da postane relevantan centar vizuelnih umetnosti kroz izlagačku delatnost, organizovanje promocija, međunarodnih projekata, ali i plasman domaćih umetnika van granica zemlje, ovaj muzej svojim inovativnim i progresivnim zamislima predstavlja jedan od mogućih primera aktivnih i participativnih strategija u budućnosti”, istakla je Sanja Todosijević.
Nesvakidašnji muzej u Novim Banovcima, na adresi Zenit 1, osnovao je Vladimir Macura, rodom iz okoline Knina, koji se sredinom 80-ih preselio u Beč i tu počeo da formira prve zbirke svoje značajne kolekcije.
Macura se pojavio na ovdašnjoj sceni 2002. godine, na izložbi “Nadrealizam u Beogradu: Umetnost nemogućeg” u beogradskom Muzeju primenjene umetnosti, a potom i prezentacijom svoje zbirke u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić”. Između ostalog, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine predstavio je dizajnerska rešenja stolica iz svoje kolekcije, kao i fotografije neovangardne grupe Gorgona, aktivne 60-ih godina prošlog veka u Zagrebu.
Izložba u Prodajnoj galeriji biće otvorena do 7. maja.
*Foto na vrhu: Neša Paripović
SEEcult.org)