Uspon izraelskog filma sa dna
Direktor Izraelskog filmskog fonda Katriel Šori (Schory), jedan od gostiju 38. FEST-a u Beogradu, izjavio je da je izraelska kinematografija do pre deset godina bila na dnu, ali je onda napravljen radikalan zaokret koji je doprineo i izvesnoj promeni imidža zemlje u svetu. Šori je rekao na konferenciji za novinare 21. februara da se do pre deset godina u Izraelu gotovo ništa nije radilo u oblasti filma, a onda je odlučeno da se napravi radikalan zaokret u filmskoj industriji.
Direktor Izraelskog filmskog fonda Katriel Šori (Schory), jedan od gostiju 38. FEST-a u Beogradu, izjavio je da je izraelska kinematografija do pre deset godina bila na dnu, ali je onda napravljen radikalan zaokret koji je doprineo i izvesnoj promeni imidža zemlje u svetu.
Šori je rekao na konferenciji za novinare 21. februara da se do pre deset godina u Izraelu gotovo ništa nije radilo u oblasti filma, a onda je odlučeno da se napravi radikalan zaokret u filmskoj industriji.
Prema njegovim rečima, uspeh je postignut pre svega zahvaljujući velikom radu, a nema nikakve čarobne formule.
Šori je rekao i da je razvoj izarelske kinematografije doprineo i da se donekle promeni pogled na Izrael u svetu.
“Uspeli smo da dopremo do gledalaca u svetu, jer se na Izrael do sada gledalo samo kao na ortodoksnu ratnu zemlju”, rekao je Šori, koji će 22. februara gostovati i u Filmskom centru Srbije (FCS), na razgovoru na koji su pozvani domaći filmski autori, producenti i drugi profesionalci.
Šori boravi u Beogradu povodom fokusa na izraelski film na 38. FEST-u, odnosno posebne programske celine “Zimske pomorandže, koja obuhvata i prošlogodišnjeg pobednika u Veneciji - potresnu ratnu dramu “Liban” Samuela Maoza i provokativni film “Širom otvorenih očiju” sa homoseksualnom tematikom u ortodoksnoj jevrejskoj zajednici Haima Tabakmana.
Maoz i Tabakman takođe su gosti FEST-a, a Izraelski filmski fond podržao je snimanje oba njihova filma, uprkos provokativnoj tematici kojom se bave i različitim reakcijama koje su izazvali.
Razgovor sa Šorijem u FCS-u biće održan 22. februara od 11 do 13 sati u FCS-u, uz simultani prevod, a iz FCS-a i Ministarstvo kulture izrazili su očekivanje da će susret sa direktorom Izraelskog filmskog fonda biti posebno koristan i s obzirom na finalizovanje novog Zakona o kinematografiji u Srbiji.
Šori će predstavi profil, ciljeve, delatnosti i mehanizme efikasnog rada Izraelskog filmskog fonda, a domaćini razgovora biće državni sekretar u Ministarstvu kulture Nadica Momirov, predsednik Upravnog odbora FCS-a Predrag Miki Manojlović, pomoćnica ministra Ana Vučetić i savetnik ministra kulture i filmski reditelj Goran Marković.
Šori je studirao film na Njujorškom univerzitetu, a 1973. godine vratio se
u Izrael kao rukovodilac produkcije u Kastel filmu, u to vreme vodećoj izraelskoj producentskoj kući.
Potom je 1984. osnovao producentsku kuću Belfilms Ltd. za koju je proizveo više od 200 filmova, uključujući i brojne nagrađene filmove, TV drame i međunarodne koprodukcije.
Od 1999. godine preuzeo je funkciju direktora Izrealskog filmskog fonda, koji je osnovan 1979. godine, a podržava i promoviše izrealski dugometražni film.
Između ostalog, Šori je bio predsednik Asocijacije izraelskih filmskih i TV producenata, član Nacionalnog komiteta za unapređivanje televizije i filma i predavač na Univerzitetu Tel Aviva, na Odseku za film i televiziju.
Na 38. FEST-u, koji od 19. do 28. februara predstavlja oko 60 filmova u šest programskih celina, a u okviru programa “Zimske pomorandže”, osim filmova “Liban” i “Širom otvorenih očiju“, našli su se i “Jafa” (Keren Yedaya), priča o porodičnom biznisu i zabranjenoj ljubavi Izraelke i Palestinca, koji je i deo takmičarskog programa “Evropa van Evrope”, te “Veličina je važna” (Sharon Maymon / Erez Tadmor), dobitnik nagrade
Izraelske filmske akademije za najbolji film i režiju prošle godine, koji govori o četiri prijatelja koja imaju problema sa težinom i odlučuju da odustanu od dijete, otkrivajući svet sumo rvača - ljudi koji su, uprkos debljini, poštovani.
Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)