• Search form

19.10.2020 | 10:09

Umetnici o klin, Ministarstvo o ploču, i premijerka kritički

Umetnici o klin, Ministarstvo o ploču, i premijerka kritički

Članovi Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) i drugih organizacija koje su osudile nasilje na izložbi stripa u Staroj kapetaniji izrazili su 18. oktobra još jednom podršku autorima uništenih radova i pozvali sve na javnu osudu tog vandalskog čina, ali i reakcija Ministarstva kulture i informisanja Srbije, koje su ocenili kao sliku šire kulturne politike i odnosa prema savremenoj umetnosti i slobodi izražavanja. Iako pozvano da povuče stavove kojima je praktično izjednačilo odgovornost nasilnika i autora uništenih radova, Ministarstvo kulture ponovilo je i 18. oktobra deo spornih kvalifikacija. Tim povodom oglasila se i premijerka i mandatarka Ana Brnabić, indirektno kritikujući MKI zbog načina na koji je reagovalo na nasilje.

Stop desničarskom nasilju u kulturi, Kapetanija za kafanu, Cvijeta za mehanu, Stop art censorship, Dole kokainski investitori, No pasaran, Slatka konceptualna umetnica nudi rešenje - udri umetnost na veselje, Dole mafija i batinaši, Dole Ministarstvo nekulture – neke su od parola koje su se mogle videti na skupu ispred Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić”, koji je simbolično zakazan u pet do 12, a održan je uz prisustvo nekolicine pripadnika policije.

Najoštrije osuđujući uništavanje retrospektivne izložbe strip grupe Momci u Staroj kapetaniji, te izražavajući posebnu zabrinutost zbog pretnji smrću autorima tih radova, članovi ULUS-a poručili su da neće odustati od odbrane slobode izražavanja, a nadležne su pozvali da detaljno istraže taj slučaj i preduzmu mere kako nasilje ne bi eskaliralo.

“Umetnost podrazumeva slobodu govora koja se prevashodno ispoljava u javnom – u ovom slučaju galerijskom prostoru. Uskraćivanje prava na slobodu ispoljavanja drugačijeg mišljenja i stavova u svakom slučaju nisu tekovine demkratskog društva kakvim se Srbija smatra. Ovim organizovanim vandalskim činom stigmatizacija umetnika dostigla je novi nivo. Negativno vrednovanje umetnika, propraćeno javno iskazanim fizičkim nasiljem, žigoše umetnike kao nepodobne članove društva. Ovakav vid diksirminacije omalovažava čitavu struku koja ionako trpi loš društveni i ekonomski položaj”, poručio je ULUS, koji je sa Asocijacijom NKSS i SULUV-om ranije već ocenio reakcije Ministarstva kulture kao najsramnije u istoriji te državne institucije.

Presednik UO ULUS-a Martin Erdeš pozvao je članove tog udruženja, ostale kolege i najširu javost da “odlučno pruže otpor novom talasu ispoljavanja verbalnog, fizičkog i svakog drugog oblika nasilja prema onima koji misle drugačije”.

Član UO ULUS-a Radivoje Marković rekao je da je od Ministarstva kulture očekivano da pruži podršku umetnicima i slobodi izražavanja, kao Ustavom zagrantovanog prava. “Očekivali smo da naše ministarstvo štiti naše domove – galerije i umetnike koji su indirektni vlasnici tih prostora. Saopštenje MKI nas prilično iznenadilo”, jer su njime “potpuno izjednaceni huligani, koji su destruisali i Galeriju i izložbu, sa umetnicima koji su na svoj način, sa kojim se mnogi od nas mogu složiti ili ne, kazali ono što su hteli da kažu. Pravo na slobodu izražavanja je Ustavom zagrantovano. Pozivamo ministra da brani to pravo i da ne izjednačava pravo na slobodu izražavanja sa nekakvim izmišljenim pravom na reakciju na crtež, izložbu, jer to onda vodi ka nekakvim ideološkim komisijama koje će određivati šta je u društvu primereno, šta je moralno, a šta ne”, rekao je Marković povodom saopštenja MKI kojim je osuđen vandalizam, ali i autori provokativnih radova.

Marković je podsetio da je za vreme socijalizma u Jugoslaviji bilo komisija za moralno-političku podobnost, ali je naglasio da nije bilo i batinaša. “Ako Ministarstvo kulture misli da treba takvu komisiju u 21. veku da uvede, neka uvedu takvu komisiju i kažu šta je moralno i politički podobno i neka stanu iza toga i obrazlaže. Podržavajući neformalne gurpe na ovaj način, uvodi se sa bočne strane isto tako ideološka komisija koja će dovesti do toga da razne grupacije nacističke, neonacisatičke, desničarske, na kraju krajeva i partijske, odlučuju šta je dobro, šta nije, a to je nedopustivo. Pozivamo Ministarstvo da rediguje ovo i da stane iza prava na slobodu izražavanja u potpunosti”, poručio je Marković, ističući da je sloboda izražavanja jedan od prioriteta kojima bi ULUS, SULUV, ULUPUDS i druga esnafska udruženja trebalo da se bave.

“Ako pravo na slobodu umetničkog izražavanja nije jedna od prvih stvari kojima bi ovaj esnaf trebalo da se bavi, onda ne znam šta bi ta udruženja trebalo da rade – da raspodeljuju novac umetnicima i da se tu zaustave? Te rečenice u saopstenjima Ministarstva su pune nejasnoća, mržnje… Naloženo nam je, ULUS-u i SULUV-u posebno, da se bavimo istorijoim genocida nad srpskom narodu u 21. veku! Dali su sebi za pravo u Ministarstvu da određuju kakvom umetnošću treba da se bavimo. Ne samo što je to nedopustivo, nego je nevaspitano”, rekao je Marković i dodao da bi prvi uslov da se neko bavi kulturom trebalo da bude da je vaspitan, čak i ako je neobrazovan.

Istoričarka umetnosti Milica Pekić, u ime Asocijacije NKSS koja je sa ULUS-om i SULUV-om prva reagovala na nasilje u Staroj kapetaniji, rekla je da nema svrhe tražiti smenu ministra Vladana Vukosavljevića, jer je očigledno da neće imati mandat i u novoj Vladi Srbije. Zahtev se stoga odnosi na javnu osudu stavova iznetih u saopštenjima MKI povodom izložbe grupe Momci, održane u okviru festivala “Novo doba”.

Napominjući da Vukosavljević nije imao "ni dana radnog staža u polju kulture pre nego što je najpre postao gradski sekretar za kulturu Beograda, a potom ministar kulture", Milica Pekić konstatovala je da stoga nema ni kvalifikacije da raspravlja o interpretaciji umetničkog dela. “On je čovek nekvalifikovan, ne poznaje aparaturu, nema modele za interpretaciju umetničkog dela, a drznuo se javno da interpretira…”, rekla je Milica Pekić povodom saopštenja MKI u kojima je, uz osudu nasilja, ocenjeno i da su uništeni radovi skarednog i nemoralnog sadržaja, zaogrnutog “plaštom navodne stvaralačke kreativnosti”. “Mi zahtevamo javnu osudu ovakvih stavova ministra, jer je to skandalozno, protivustavovno. Čovek ne razume pojam umetničkih sloboda. Neka se informiše ako se drznuo da bude na poziciji ministra kulture”, dodala je Milica Pekić.

Umetnica Anita Bunčić Četnik, koja je bila u Staroj kapetaniji kada se dogodilo nasilje, upitala je Ministarstvo kulture da li namerava da zabrani umetnicima slobodu da misle, govore, izražavaju se…

“Dosta više! Ovo je kao neki san… Toga nema još od 30-ih godina, Hitlera i ‘degenerisane umetnosti’…”, rekla je Anita Bunčić, dodajući da u istoriji umetnosti ima niz primera zastrašujućih scena, ali se ne pomišlja na uništavanje takvih radova. S druge strane, navela je da se u udžbenicima za predškolski uzrast promoviše pedofilija. “Zašto ne češljaju gde su te stvari, nego su došli da nama brane
da govorimo, mislimo, stvaramo…”, rekla je ona i upitala Ministarstvo da li bi da ukine horor kao žanr. “Ne možemo mi da oslikavamo stvarnost koja je navodno prelepa prema nečijem mišljenju”, rekla je Anita Bunčić i pozvala kolege da odlučno kažu ne svim pritiscima i bore se za slobodu izražavanja.

I umetnica Milena Putnik istakla je da je odbrana slobode izražavanja jedan od osnovnih ciljeva ULUS-a, a ocenila je i da je na skupu podrške trebalo da bude više kolega od stotinak – koliko se okupilo.

Doajen karikature Dušan Petričić takođe je uputio kritičke reči na račun samih umetnika, ocenjujući da je nedostatak solidarnosti sa kolegama i spremnosti na odbranu sopstvene pozicije - razlog i poslednjih događaja.

“Na prvom mestu hoću da se obratim vama koji ste ovde i još više onima koji nisu ovde, a trebalo bi da su ovde. Već po ko zna koji put se to događaja – to je tačna i najpreciznija slika i objašnjenje zašto nam se događa ovo što se dogodilo u Zemunu, zašto se događa ovo što se događa sa ovom zgradom iza mene koja je bila stub mog odrastanja.
Ako umetnici ne razumeju zašto je danas u ovom trenutku važno da se pojavimo ovde i porazgovaramo o onome što se dogodilo, bez obzira što se to događa svaki dan i svake nedelje i već zaredom ne samo poslednjih devet godina, već duže, onda ne znam ko će razgovarati”, rekao je Petričić, najavljujući da će se i profesionalno kao karikaturista, i privatno kao građanin, sve više fokusirati na kritiku onih “koji izostaju, koji tako vidljivo nedostaju danas i ovde”.

Prema mišljenju Petričića, reakcije Ministarstva kulture su “mnogo strašnije i mnogo opasnije nego ono što se dogodilo u Zemunu na razbijanju izložbe”. “Ali, kad znamo ko je na čelu ministarstva, tj. bivšeg ministarstva, onda je jasno da se to moralo očekivati. I nemojte da se nadamo da će posle ovakvog ministra doći neko bolji. Biće isti ili još gori”, ocenio je Petričić.

Umetnik Marko Lađušić, profesor Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, ocenio je da se ni 70-ih i 80-ih godina u vreme socijalizma ne bi desilo da neka državna institucija reaguje kao što je to učinilo Ministarstvo kulture, a to “upravo govori o nestručnosti kadrova i o samom ministru koji uopšte ne zna šta je treš estetika”. “Strašno je da nešto što je bilo u komunističkom režimu moguće sada ne može da funkcioniše. Sram ih bilo!”, poručio je Lađušić.

Umetnica Tanja Ostojić, osuđujući nasilje u Staroj kapetaniji, ocenila je da je to deo šireg problema učestale prakse upadanja nestručnih lica u pojedine institucije kulture i odlučivanja šta treba prikazivati, a šta ne.

Tanja Ostojić pozvala je ministra da se ne meša i konstatovala da je Ministarstvo kulture iznetim kvalifikacijama na račun umetnika povredilo zapravo ceo sistem umetnosti. “Imajte u vidu da sve galerije imaju umetničke savete, kustose, likovni program… Vi ne idete samo protiv onoga što je pokazano (na izložbi), već protiv celog sistema umetnosti, protiv svih radnih mesta koja su uključena u taj proces… Vi sve struke zapravo ponižavate i izlažete ih pretnjama”, poručila je Tanja Ostojić, dodajući da “nisu to neki maloletnici samonicijativno došli u galeriju” da unište radove, već su “sigurno od nekog plaćeni i poslati”.

Tanja Ostojić ukazala je i na pritiske kojima su izložene umetničke institucije od raznih investitora koji bi želeli da naprave nove komercijalne prostore nauštrb umetnosti. “Iz svih tih razloga još strasnije je šta je ministar rekao”, dodala je Tanja Ostojić i uputila molbu Vukosavljeviću da se hitno povuče.

I članica UO ULUS-a Vahida Ramujkić ukazala je i na druge brojne probleme sa kojima se suočavaju umetnici i njihova udruženja, a posebno ULUS, koji se “nalazi u velikoj neizvesnosti” povodom daljeg korišćenja prostora galerije u Knez Mihailovoj, ali i samog Paviljona “Cvijeta Zuzorić”, kome predstoji rekonstrukcija. “Nismo sigurni da li ćemo i koliko ćemo ostati u ovom zdanju, i u drugom. Stižu nam neki preteći računi, imamo pred sobom rekonstrukciju Paviljona, a ne znamo da li ćemo nastaviti da budemo korisnici. Status samostalnih umetnika se urušava iz dana u dan, postao je socijalni status…”, rekla je ona, dodajući da velike probleme imaju i NKŠ i druga udruženja, a odnos se na finansije i ostvarivanje prava na rad i udruživanje.

Ministarstvo kulture i informisanja je, međutim, i u nedelju ponovilo stavove iznete povodom javnih kritika svojih saopštenja o izložbi strip grupe Momci, ocenjujući izjavu glavnog urednika nedeljnika “Vreme” Filipa Švarma da je reč o “nacističkom pamfletu” kao “samo dno posustale i podeljene medijske scene u Srbiji”.

“Ovakve klevetničke i nebulozne izjave predstavljaju govor mržnje, opasne su i štetočinske. U nedostatku bilo kakvih argumenata, Švarm konfabulira na način koji izaziva zabrinutost jer afirmiše laž i bolesne optužbe kao način komunikacije i poziva na političko i svako drugo nasilje, crtanjem mete na čelu svojim političkim protivnicima. Nikakve medijske strategije i proklamovana prava na slobodno izražavanje neće od Švarma napraviti intelektualno poštenog i moralno odgovornog novinara”, ocenilo je Ministarstvo kulture i informisanja, dodajući da se Švarm tom “sramotnom izjavom potpisao na autoportretu svog beščašća”.

Saopštenje Ministarstva kulture i informisanja, koje je izazvalo osudu, naišlo je i na indirektnu kritiku premijerke Ane Brnabić, koja je ocenila da je trebalo da se konsultuju i da je Ministarstvo kulture trebalo jasnije da objasni ko ima pravo na upotrebu sile, a ko ne. “To (saopštenje) je Ministarstvo kulture dalo samo, ja nisam bila kao predsednica vlade upućena u to da će reagovati. Volela bih da smo se u ovakvoj situaciji konsultovali, jer takođe mislim da je Ministarstvo kulture napravilo dodatnu promociju (izložbe). Šta god ja mislila o toj izložbi, Ministarstvo kulture je moralo da bude mnogo jasnije u tome da je upotreba sile jedino pravo države u cilju zaštite života i slobode građana”, rekla je Ana Brnabić 18. oktobra gostujući u emisiji TV Pink.

“Uopšte nisam znala za tu izložbu i nešto što bi na bilo koji način moglo da bude problematično i provokativno. Sada znamo svi za tu izložbu. Nedvosmisleno je da jedino država ima pravo na upotrebu sile i uvođenje reda. Niko drugi. Država ima pravo na upotrebu sile da bi zaštitila živote i slobodu građana. Tu se debata završava. Dakle, niko drugi nema pravo da upada, uništava, preti, uvodi red ili bilo šta drugo na osnovu sopstvenih uverenja, shvatanja ili sviđanja ili nesviđanja nekih stvari. To može samo država”, ponovila je više puta Ana Brnabić.

Profesor Vladimir Vuletić je u istoj emisiji bio još oštriji, ocenjujući da je uništavanje umetničkih radova teroristički akt, te da ne može da se načudi saopštenju Ministarstva kulture.

“Umetnost je uvek provokacija, ne treba brkati… To je teroristički akt, treba jasno reći - planirana aktivnost, upotreba nasilja. Druga stvar je da se tim aktom učinila usluga organizatorima, jer verujem da niko ne bi ni čuo (za tu izložbu), a sada se priča o tome…”, rekao je Vuletić i dodao da ne može da se načudi “ovakvom saopštenju Ministarstva kulture, koje relativizuje i izjednačava… Šta god da je tamo bilo, to je legalna umetnost, provokativna – pa Bože moj, a ono što se desilo jeste teroristički akt i bilo kakva relativizacija u tom smislu ne treba da nađe prostor u javnom govoru, sigurno ne treba Ministarstvo tako da reaguje”, dodao je Vuletić.

Na izložbu “Imali su oko sebe taj neki sjaj", otvorenu u okviru 11. Međunarodnog festivala nesvrstanog stripa Novo doba - "Zadnje doba", upala je 13. oktobra uveče grupa od 15 mladića sa maskama i kapuljačama na glavi. Oni su bacili suzavac u galerijski prostor i pocepali izložene radove. Tom incidentu prethodile su pretnje smrću učesnicima izložbe, koji su to i prijavili policiji, ali se i pored toga dogodio vandalizam.

Posebno burne reakcije na društvenih mrežama izazvao je crtež "Kenjkavac", nastao još 90-ih godina, sa natpisom preuzetim iz tadašnje štampe.

Autori radova na izložbi, grupa Momci, okupili su se posle više od 25 godina, predstavljajući andergraund strip radove iz vremena mladalačkog bunta. Kako su i sami naveli, bili su "strip-eksponenti opšte pomame omladine Jugoslavije početkom 90-ih za agresivnijim i grafički eksplicitnijim sadržajima, podizanjem praga tolerancije na šok, hrljenjem da se što pre prepustimo svim porocima zapadne pop/kontra/kulture" koje su propustili dok su kulturu krojili urednici pregaženi vremenom.

Povodom nasilja u Staroj kapetaniji, beogradska policija saopštila je 15. oktobra da je uhapsila pet osoba, od kojih su tri maloletne, zbog sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje. Uhapšeni A. D. (2001) i Ž. M. (1985), te dvojica 15-godišnjaka i jedan 17-godišnjak uhapšeni su zbog osnovane sumnje da su sa više osoba, 13. oktobra ušli u Staru kapetaniju, gde su pocepali izložene crteže i prskali sprejem po galeriji, nakon čega su pobegli.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r