Ulaz u raj ili Kraj istorije
Istaknuti konceptualni beogradski umetnik Raša Todosijević gost je Gradske knjižnice 11. decembra, povodom nove zbirke priča "Ulaz u raj ili Kraj istorije". Todosijević se još krajem 90-ih predstavio i kao autor zbirke priča "Čudo u Beogradu“, u izdanju kuće L.O.M, koja je objavila i knjigu "Ulaz u raj ili Kraj istorije".
Istaknuti konceptualni beogradski umetnik Raša Todosijević gost je Gradske knjižnice 11. decembra, povodom nove zbirke priča "Ulaz u raj ili Kraj istorije".
Todosijević se još krajem 90-ih predstavio i kao autor zbirke priča "Čudo u Beogradu“, u izdanju kuće L.O.M, koja je objavila i knjigu "Ulaz u raj ili Kraj istorije".
Knjiga je ilustrovana Todosijevićevim akvarelima, uglavnom grotesknim, ironičnim autoportretima iz ciklusa Raša Überserbe ili Raša Srboboljševik.
Ilustracije iz knjige i drugi radovi Todosijevića biće projektovani tokom razgovora u Gradskoj knjižnici, u kojem će, osim autora, učestvovati i Flavio Rigonat i urednica Gradske knjižnice Tijana Spasić.
Todosijevićevu prozu odlikuje nesvakidašnje jezičko umeće, kao i ironija i sarkazam na račun života u savremenoj Srbiji.
Žaoka je uperena u prvom redu protiv licemerne crkve i mediokritetske elite koje udruženo obmanjuju građane, ali i protiv državnih pesnika, spasitelja nacije, umetničkih kritičara i raznih drugih spletkaroša, a zatim i kapitalističkih prosvetitelja-pljačkaša koji trguju idejom slobode. U pojedinim pričama Todosijević opisuje svoje detinjstvo, sa neobičnom mešavinom sentimentalnosti i prezira prema okruženju iz kojeg je potekao, i u kojem je, uprkos svemu, ostao.
Bizarni smisao za humor i naklonost ka mistifikaciji i postmodernim igrama dovode Todosijevića u vezu sa autorima poput Danila Harmsa, ili - u domaćim okvirima - Bore Ćosića i Svetislava Basare.
Prema rečima Todosijevića, pisanje mu nije hobi, već potreba da se iskaže i u toj formi kreativnog stvaranja.
Rođen u Beogradu 1945. godine, Todosijević je diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1969. Početkom 70-ih godina postao je jedan od začetnika konceptualne umetnosti u Jugoslaviji. Neki od njegovih najpoznatijih radova su "Šta je umetnost? (Was ist Kunst?) i "Bog voli Srbe" (Gott liebt die Serben).
Todosijević izlaže širom sveta, a dela mu se nalaze u brojnim zbirkama, galerijama i muzejima savremene umetnosti u Evropi.
Dobio je Nagradu za životno delo na 50. Oktobarskom salonu, Nagradu Grada Beograda 2003. godine, te nagradu Unicredit banke na Bijenalu u Veneciji 2011. godine, kao i mnoga druga priznanja u zemlji i inostranstvu.
„Geopoetika“ je objavila monografiju o Todosijeviću "Was is Kunst?", a prvo izdanje KC Grada, "Gradske priče", završava se upravo prilozima Todosijevića.
Todosijevićevi radovi, uključujući i priče, nalaze se i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.
Izbor priča nalazi se OVDE
(SEEcult.org)