• Search form

22.09.2016 | 22:00

Ulaj dobio proces protiv Marine Abramović

Ulaj dobio proces protiv Marine Abramović

Holandski sud presudio je u korist Ulaja (Ulay) u sporu protiv Marine Abramović, koja će morati da plati 250.000 evra bivšem umetničkom i životnom partneru na ime zarade od prodaje reprodukcija zajedničkih radova.

Ulaj je pre godinu dana pokrenuo sudski proces protiv Marine Abramović, tvrdeći da je prekršila ugovor koji su potpisali 1999. godine u vezi sa radovima koje su zajedno stvarali. U tužbi je naveo da mu nije dostavljala blagovremene izveštaje o prodaji radova, te da mu je uplaćivala deo zarade svega četiri puta tokom 16-godišnjeg perioda.

Sud u Amsterdamu utvrdio je da Ulaju pripada 20 odsto neto prihoda od prodaje njihovih radova, na osnovu čega je naložio Marini Abramović da mu isplati više od 250.000 evra, kao i da plati sudske troškove u iznosu od 23.000 evra, preneo je “Gardijan”. Takođe, naloženo joj je da obezbedi puno poštovanje autorskih prava nad njihovim zajedničkim radovima tako što će dela nastala od 1976. do 1980. godine potpisivati sa “Ulay/Abramović”, a ona koja su nastala od 1981. do 1988. godine sa “Abramović/Ulay”.

Marini Abramović je, takođe, dato dve nedelje da dostavi pisani izveštaj o svim reprodukcijama radova napravljenim od 2007. godine do danas, kao i o prodaji kopija radova.

Ulaj je protekli sudski proces opisao kao “neprijatan i stresan”, a uporedio ga je i sa svojom uspešnom borbom protiv kancera.

“Moja borba sa kancerom je agresivno pretila mom životu, a pravna bitka sa (Marinom) Abramović je pretila mojoj egzistenciji”, izjavio je Ulaj, ocenjujući da je sudska presuda fer i da odgovara istini.

U intervjuu “Gardijanu” prošle godine, Ulaj je rekao da Marina Abramović nije samo njegov bivši poslovni partner, jer je njihov opus ušao u istoriju i sada je u školskim knjigama. Abramovićeva je, međutim, kako je dodao, pogrešno interpretirala njihovu istoriju i izostavljala njegovo ime.

Marina Abramović, koja je rođena u Beogradu, a živi u Njujorku, nije komentarisala presudu holandskog suda.

Kako je ranije izjavio Ulaj, Marina Abramović i on nisu razgovarali godinama posle raskida (1988), a uz posredovanje galeriste Šona Kelija (Sean Kelly) u Njujorku, koji zastupa Abramovićevu, došli su do ugovora o načinu korišćenja zajedničkog opusa 1999. Ulaj je prodao svoju arhivu Abramovićevoj, uključujući negative i slajdove, a prema odredbama ugovora, ona je imala pravo da ih koristi za reprodukcije, ali i obavezu da ga obaveštava o prodaji i daje mu 20 odsto.

Ugovorom je, prema navodima Ulaja, utvrđeno da 30 odsto prihoda ostaje njoj, a 50 odsto dobija galerija.

Prema navodima u tužbi, do sada je dobio svega oko 30.000 evra.

Odnos Ulaja i Marine Abramović ponovo je dospeo u žižu javnosti 2010. godine, za vreme njene retrospektive i maratonskog performansa “Umetnik je prisutan” u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku. Ulaj se tada pojavio u MoMA i bio jedan od prvih učesnika performansa i jedini sa kojim je umetnica imala fizički dodir.

Taj susret zabelezen je i u dokumentarnom filmu Metjua Ejkersa (Matthew Akers) “Umetnik je prisutan” koji daje i presek njihove 12-godišnje intenzivne, snažne i teške veze, tokom koje je nastao ciklus “Relacionih radova”, zaključno sa čuvenom šetnjom jedno drugome u susret Kineskim zidom (Ljubavnici), nakon koje su raskinuli 1988.

Snimak scene sa performansa u MoMA, kada su oboje zaplakali, privukao je milione gledalaca na YouTube-u, posebno što su muzika i prateći tekst sugerisali da je reč o svojevrsnom ponovnom ujedinjenju nekadašnjih partnera.

Par godina posle emotivne scene u performansu u MoMA, Ulaj je izneo tvrdnju da je Abramovićeva prekršila ugovor iz 1999. godine.

Advokat Marine Abramović odbacio je tada te optužbe kao neosnovane, navodeći da se ona sa Ulajevim tvrdnjama “totalno ne slaže” i da je uverena da će dobiti proces.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r