Uelbek i Krasnahorkai zvezde 11. KROKODIL-a
Provokativni, hvaljeni i osporavani francuski pisac Mišel Uelbek i mađarski autor Laslo Krasnahorkai, takođe jedan od najautentičnijih evropskih književnika, zvezde su 11. festivala KROKODIL koji će predstaviti od 7. do 9. juna i niz istaknutih pisaca iz regiona, a debatnim programom posvećen je nekim od najaktuelnijih pitanja današnjice.
Izuzetno tražen, ali ne uvek i raspoložen za gostovanja, Uelbek je prihvatio poziv KROKODIL-a da dođe u Srbiju, jer želi da je upozna, saopštili su 29. maja organizatori, navodeći da je sam insistirao da ima višečasovne susrete s publikom, uz potpisivanje knjiga u kojima govori o kontradiktornostima francuskog, ali i savremenog društva uopšte, izazivajući kontroverzne reakcije, pa i optužbe da je rasista, ženomrzac i islamofob, ali i pohvale i nagrade.
Uelbek će uoči otvaranja 11. KROKODIL-a ispred Muzeja “25. maj” potpisivati knjige u Krokodilovom centru za književnost, za šta su bile potrebne rezervacije i sva mesta su već popunjena, a 8. juna obožavaoci će imati priliku da se sretnu sa njim i u knjižari izdavačke kuće Booka koja je njegov poslednji roman “Serotonin” objavila svega nekoliko nedelja nakon francuskog izdanja.
Najavljujući “dosad najbolju selekciju autora”, osnivač KROKODIL-a Vladimir Arsenijević, i sam nagrađivani pisac, najavio je da će razgovor sa Uelbekom voditi Ana Otašević, umesto prvobitno planirane Biljane Srbljanović, koja je “odustala iz nekog razloga”.
Direktor Francuskog instituta u Beogradu Žan Baptist Kuzan čestitao je Udruženju Krokodil na uspehu da dovede Uelbeka, “jednog od velikih moralista našeg doba koji bira svoju publiku”.
“Očekivanja od Uelbeka su velika, jer njegova poezija i proza imaju jaku snagu i simboliku, koji su retki u naše doba”, rekao je Kuzan, izražavajući posebno zadovoljstvo što je Booka, posle niza romana, najavila i Uelbekovu antologiju poezije, u prevodu Vladimira T. Jankovića. Osim što otvoreno govori o svim kontradiktornostima francuskog društva, Uelbek je, kako je istakao Kuzan, i “vrlo dobar analitičar ljudske duše, što ga čini jako dobrim piscem, ali i dobrim čovekom”.
Očekuje se da će Uelbek pre svega govoriti o sebi, svom stvaralaštvu i kompleksnom odnosu s Francuskom, ali i da će se prilikom gostovanja u Beogradu, koje prethodi najavljenoj poseti francuskog predsednika Emanuela Makrona, osvrnuti i na aktuelnu situaciju na ovim prostorima, Evropi i šire.
“Sama činjenica da dolazi u Srbiju je već politička poruka. Od Gruzije (prošle godine) nije gostovao nigde”, rekla je Ana Pejović iz Udruženja Krokodil.
Nije imao bilo kakve posebne zahteve, osim da može da puši, pa će jedino njemu to biti i dozvoljeno prilikom susreta sa čitaocima.
Prve festivalske večeri, kroz čitanja, sofa-intervjue i performanse predstaviće se i ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade Vladimir Tabašević, makedonska autorka Rumena Bužarovska i jedan od najprobitačnijih savremenih autora Bojan Babić, te domaći filmski i pozorišni reditelj i pisac Goran Marković, sa kojim će razgovor voditi filmski kritičar i dramaturg Ivan Velisavljević.
Zvezda druge večeri biće Laslo Krasnahorkai, jedan od najznačajnijih i najprevođenijih mađarskih prozaista, koji će sa Markom Čudićem razgovarati o svom stvaralaštvu, karakterističnom po apokaliptičnoj ironijsko-parodijskoj slici savremene Mađarske i sveta.
Dovođenjem Krasnahorkaija, jednog od “najutemeljenijih autora” današnjice, dobitnika Men Bukera i drugih značajnih nagrada, KROKODIL na neki način “ispravlja književnu stvarnost” na ovim prostorima, gde taj autor još nije dovoljno poznat, rekao je Arsenijević, najavljujući među učesnicima druge festivalaske večeri i bugarskog pisca Georgija Gospodinova, takođe jednog od najvećih evropskih autora današnjice, te Lanu Bastašić, koja će čitati odlomke iz svog prvog romana “Uhvati Zeca”, kao i Zorana Kesića i Njuz.net, tradicionalno zadužene za komična intermeca između nastupa pisaca.
U fokusu druge festivalske večeri biće i zajednički nastup dvojice istaknutih autora iz regiona Miljenka Jergovića i Svetislava Basare.
Kao posebnu draž, organizatori 11. KROKODIL-a najavili su prezentaciju velike antologije evropske poezije "Grand Tour", koja je nedavno objavljena u Nemačkoj, a uredili su je Jan Vagner i Federiko Italijano. Njih dvojica će tokom dva festivalska dana predstaviti selekciju nekih od najistaknutijih evropskih pesnika i pesnikinja zastupljenih u toj knjizi koja obuhvata stvaralaštvo 50 zemalja širom Evrope, a među njima su Marija Barnas iz Portugalije i Gabor Šajn iz Mađarske, zatim britanski autor Patrik Mekginis, te srpska pesnikinja Ana Ristović i Anja Golob iz Slovenije. Program će voditi gošća iz Hrvatske Mima Simić.
Za razliku od proteklih deset izdanja KROKODIL-a, ulazak na glavni festivalski program biće naplaćivan, ali je zato i programski sadržaj sada posvećen vrhuncima evropske i svetske, a ne samo regionalne književnosti.
Iako je naplaćivanje ulaznica nepopularna mera, organizatori KROKODIL-a veruju da publika to razume, na šta ukazuje i dosadašnje interesovanje za karte. Osnovni razlog je zapravo potreba pronalaženja načina za finansijsku održivost festivala, koji publici pruža zauzvrat susret sa najvećim književnim imenima, poput Uelbeka ili Krasnahorkaija.
“Podrška od institucija je bila i ove godine nula”, rekao je Arsenijević.
KROKODIL nastavlja i debatni program koji je posvećen najaktuelnijim društveno-političkim temama iz perspektive kulture, odnosno pisaca, a biće održan 8. i 9. juna u CKZD-u.
Debatni program otvoriće 8. juna razgovor na temu "Neighbors - Facing the present", u kojem će učestvovati Rumena Bužarovska, Adrian Kozmin Perta, Gabor Šajn i Lana Bastašić, a govoriće o snažnom porastu konzervativizma i novom talasu nacionalizma, te jačanju desničarskih pokreta u regionu centralne i jugoistočne Evrope, kao i protekcionizma motivisanog ekonomskom krizom i migrantskim talasima sa Bliskog Istoka.
“Suočavanje sa prošlošću ispostavlja se kao nemoguće, a neminovno je u regionu, gde komšije pokušavaju da izgrade što veće zidove”, rekla je Milena Berić u ime organizatora, dodajući da je pitanje stoga koja je uloga pisaca u takvoj situaciji i da li treba da pišu i govore o tome.
Udruženje Krokodil je nakon projekta “Jezici i nacionalizmi”, posvećenog kompleksnom pitanju postojanja četiri politička jezika u regionu, kao i usvajanja Deklaracije o zajedničkom jeziku, započelo novi projekat “Zajednička čitaonica”. I taj projekat bavi se temom jezika, ali ne iz lingvističkog, već iz književnog i esejističkog ugla. Stoga će 9. juna u podne, u okviru debatnog programa, biti održana panel diskusija na temu zajedničke čitaonice i mogućnosti zajedničke književnosti jezika, a učestvovaće Igor Štiks, Vladimir Arsenijević, Miljenko Jergović i Lana Bastašić.
U okviru pratećeg festivalskog programa u Krokodilovom centru za književnost, 8. juna od 19 sati predstaviće se grupa mladih autora koji baštine performans i govornu poeziju. Tom predstavljanju prethodiće četiri dana njihovih radioničarskih priprema u kojima će kao voditelji učestvovati umetnici iz Švajcarske, Srbije i Kosova, okupljeni unutar programa "The Word Literary Forum".
Treću godinu zaredom, KROKODIL ima i humanitarni karakter, a ove godine predstavlja akciju Za bebe superheroje i poziva sve prisutne da donacijama pomognu rad Instituta za neonatologiju Srbije. Kampanja za pomoć za negu prerano rođenih beba trajaće do kraja juna, a cilj je prikupiti 170.000 dinara. Uplate su moguće preko sajta donacije.rs
Ulaznice za večernje programe 11. KROKODIL-a koštaju 550 dinara, a na dan festivala biće 650. Za penzionere i studente vazi popust, a ulaz za decu do deset godina je besplatan.
Karte se mogu kupiti u Krokodilovom centru i onlajn, putem ddtickets.rs ili u svim Emmi radnjama širom Srbije.
Festival KROKODIL (Književno regionalno okupljanje koje otklanja dosadu i letargiju) je od osnivanja 2009. godine postao jedan od najposećenijih književnih događaja u regionu. Do sada je održano osam letnjih festivala i 12 gostujućih izdanja u sedam evropskih zemalja, uz učešće više od 150 pisaca iz zemlje, regiona i Evrope.
Festivalski sajt je krokodil.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)