U10 bez podrške za rad
Umetnički kolektiv U10, koji vodi istoimenu galeriju u Beogradu, ostalo je prvi put od formalnog psnivanja 2015. godine bez podrške Ministarstva kulture Srbijena godišnjem konkursu za vizuelnu umetnost, čiji su rezultati objavljeni sa skoro pet meseci zakašnjenja.
Na osnovu odluke Ministarstva kulture od 19. jula o dodeli sredstava u oblasti likovne, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajna i arhitekture u 2024. godini, Umetnički kolektiv U10 nije podržan ni kroz jedan od tri predložena projekta.
Predloženi projekti su: Godišnji program Umetničkog prostora U10, izložba studenata master studija Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu - Masterpieces VI i projekat Rekli su mi da planet ima živčane završetke.
Sva tri predloga su odbijena uz generičko obrazloženje da je “upitna usklađenost projekta sa opštim interesom u kulturi i ciljevima i prioritetima konkursa”, kao i da je “upitan kvalitet i sadržajna inovativnost projekta”.
Ministarstvo kulture je od 2015. godine prepoznavalo kvalitet programa U10 i godinu za godinom podržavalo njegovu realizaciju. Dobijena sredstva su se do sada koristila za transport umetničkih radova, materijal potreban za realizaciju izložbi, sređivanje prostora nakon postavke (gletovanje, krečenje), štampu naziva izložbe i imena autora/autorki na katovanoj foliji, te za skromni budžet za produkciju po svakoj izložbi, saopštio je U10.
Članovi kolektiva U10, neprofitne organizacije umetnika, punih 12 godina obavlja poslove selekcije, organizovanja i sprovođenja programa bez nadoknade, ulažući pritom značajne lične materijalne i nematerijalne resurse. Dosadašnja podrška Ministarstva je uveliko doprinosila održavanju kontinuiteta rada Umetničkog prostora U10 koji duže od decenije važi za jednu od važnih tačaka domaće scene savremene umetnosti, a naročito u domenu institucija koje se bave afirmacijom stvaralaca mlađe generacije.
Izložbe i umetnički događaji koje Ministarstvo kulture i stručna komisija ne smatraju relevantnim za lokalnu savremenu umetničku scenu, a koje su deo godišnjeg programa Umetničkog prostora U10, pa su samim tim direktno oštećene: samostalne izložbe Živane Mijailović (Srbija) “Marginalija”, Jane Jovašević (Srbija) “Pseudosenke”, Žarka Aleksića (Srbija) i Sini Rine-Kanto (Finska) “Touch at first glance”, Jovane Blagojević (Srbija) “Kada rad radi”, Nevene Ostojić i Andreje Drobnjaka (Srbija) “Ovo je sve napravljeno tako da ne moram da se budim”, Isidore Branković (Bosna i Hercegovina) “Ja samo radim svoj posao”, Kristine Cvetuljski (Srbija) “Polutame, izmaglice, nadanja”, Ane Aleksić (Crna Gora) i Umetničkog kolektiva KUĆĆA (Jurica Mlinarec, Klara Petrović i Luja Šimunović, Andrej Beštak i Anja Leko, Robert Fenrih i kolektiv Rouz) iz Hrvatske, grupna izložba “KUĆĆA: Rekli su mi da planet ima živčane završetke”, projekat “Masterpieces VI”, grupna izložba 17 studenata master studija Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, grupna izložba umetničkih prostora Delfi iz Frajburga i aqb iz Budimpešte “Vaša voda naša voda”, grupna izložba “Hitne epistemološke intervencije” kolektiva Lateral ArtSpace (Kristina Kurkan i Lučian Indrei, Dana Andrei i Sorin Popesku, Dragoš Badica, Joan Grosu, Aleksandra Mokan, Matej Toša) iz Rumunije, te “Plestelin”, jednomesečni grupni projekat Miloša Janjića sa više desetina aktera sa savremene izvođačke scene.
Ministarstvo kulture, inače, opredelilo je na konkursu u oblasti likovne, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajna i arhitekture 80,1 miliona dinara za 135 projekata, dok je 159 odbijeno od ukupno 294 pristiglih. Konkurs je bio među prvima koji su raspisani za 2024. godinu, ali su rezultati objavljeni tek 19. jula, što je gotovo petomesečno kašnjenje u odnosu na zakonski rok, koji je predviđen i samim tekstom konkursa. Konkursnu komisiju činili su Jelena Medaković, Radoš Antonijević i Zoran Čalija, koji su 21. februara sačinili predlog projekata koje treba podržati ili ne.
*Foto: Jovana Blagojević "Kada rad radi"
(SEEcult.org)