• Search form

23.09.2018 | 09:24

Trijumf Zaostavštine na 52. Bitefu

Trijumf Zaostavštine na 52. Bitefu

Pozorišna instalacija “Zaostavština, komadi bez ljudi” Teatra Vidi iz Lozane trijumfovala je na 52. Bitefu, osvojivši Gran pri “Mira Trailović” za najbolju predstavu, kao i Politikinu nagradu za najbolju režiju proslavljenog Štefana Kegija, člana kolektiva Rimini Protokol. Specijalna nagrada “Jovan Ćirilov” ravnopravno je dodeljena instalaciji “Večna Rusija” berlinskog pozorišta HAU, u režiji Marine Davidove, i muzičkoj predstavi “Rekvijem za L.Alena Platela, kojom je 52. Bitef završen 22. septembra u Sava centru, uz ovacije duboko dirnute publike tom nesvakidasnjom verzijom Mocartove nezavršene mise za mrtve.

Publika je proglasila najboljom kritičku predstavu o urušenim vrednostima u Evropskoj uniji “Svita br. 3 'Evropa'” reditelja Žorisa Lakosta, kojom je 52. Bitef “Svet bez ljudisvečano otvoren 14. septembra, uz poziv filozofa Srećka Horvata na povratak politike u pozorište kako bi doprinelo promeni stvarnosti.

Predsednica međunarodnog žirija Judit Čaki, mađarska pozorišna kritičarka, teatrološkinja, prevoditeljka i civilna aktivistkinja, saopštila je odluku žirija na završnom festivalskom koktelu u hotelu “Hajat”, kojem su prisustvovale brojne ličnosti iz kulturnog i javnog života, kao i izvođači Platelove predstave zasnovane na muzičkoj partituri Fabricija Kasola koja inventivno spaja Mocartov Rekvijem, afričku muziku i druge žanrove, uz potresan video snimak umiranja nepoznate bele žene, okružene najbližima.

U žiriju 52. Bitefa bili su i pozorišna rediteljka, dramski pisac i redovna profesorka režije na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić, glumica Aleksandra Janković, koreografkinja i umetnička direktorka SNDO u Amsterdamu Bojana Mladenović i vanredni profesor na odseku Drama i pozorište na Rojal Holoveju Univerziteta u Londonu Brajs Lis.

 
Pobednička predstava "Zaostavština, komadi bez ljudi" Štefana Kegija i Dominika Ibera bila je deo umetnička celine u programu 52. Bitefa koja stoji na prelazu između izvođačkih i vizuelnih umetnosti, a odlikuje je upravo "smrt izvođača".
 
Ta "prostorno-vremenska kapsula", u kojoj su gledaoci mogli da idu od jedne do druge "ćelije", koje su krajnje realno i detaljno izgrađene, osmišljena je kao muzej sećanja na "obične" ljude kojih više nema ili one koji će nas ubrzo napustiti. Svaka soba je lična zaostavština, odnosno projekcija načina na koji su oni zamišljali/želeli da odu sa ovog sveta, projekcija značenja koje to za njih ima, kao i oblika na koji žele da ih se jednog dana sećamo - jedan stariji bračni par koji je odlučio da umre zajedno seća se svog života i mladosti; jedna žena uspeva da ostvari veliki san pre nego što će umreti; jedan otac se obraća kćerki; jedan naučnik detaljno ispituje tehničke aspekte sopstvene smrti; jedan stanovnik Ciriha turskog porekla vidi svoju smrt kao povratak korenima i domovini...
 
Istoj programskoj celini pripada i instalacija "Večna Rusija" berlinskog teatra HAU, u reziji ruske pozorišne kritičarke Marine Davidove, koja se bavi nadiranjem neliberalnih modela vladanja u današnjim društvima, ali i njihovom istorijom. Davidova ispistuje istoriju društvenih uređenja u Rusiji, pronalazeći zajedničku crtu za svako od njih – stremljenje ka autoritarnosti. Prostorna instalacija Davidove, koja se prvi put okušala kao rediteljka, okupirala je bila veliki deo Narodnog pozorišta kao džinovski lavirint soba koji je posetioce vodio kroz različite periode političke i kulturne istorije Rusije, sa portretima različitih likova iz prošlosti. Soba današnje Rusije ispunjena je samo portretima predsednika Vladimira Putina.
 
Večna Rusija, foto: Dorothea Tuch
 
Predstavama iz Slovenije, Francuske, Srbije, Hrvatske, Nemačke, Estonije,Izraela, Švajcarske i Belgije, objedinjenih sloganom “Svet bez ljudi”, Bitef je na tematsko-problemskom planu prevashodno imao tri asocijacije: svet bez “pravih”  ljudi, svet (uoči) apokalipse i fenomen smrti. Vizija “sveta bez pravih ljudi” odnosila se na konkretne, opasne tendencije koje odlikuju današnju Evropu i svet  - jačanje desnog populizma, ksenofobije, netolerancije i autoritarnih režima koji razgrađuju demokratske ustanove i sistem ljudskih prava.
 
I predstava “Rekvijem za L.” belgijske kompanije le bale se d la be, iako predstavlja intimnu, nežnu i dirljivu priču o umiranju, poprimila je političko značenje u kontekstu zatvaranja 52. Bitefa - kao “crno opelo" za “beli svet”, na čiji su raspad ukazale ostale predstave u festivalskom programu.
 
Ovacije za "Rekvijem za L", Sava centar

Zatvaranju 52. Bitefa prisustvovala je i premijerka Ana Brnabić koja je, iskoristila priliku da još jednom istakne značaj kreativnih industrija.

Premijerka je, kako su saopštili organizatori, zajedno sa Savetom za kreativne industrije koji je osnovala ranije ove godine, “pružila značajnu podršku Bitefu kao festivalu koja šalje u svet sliku moderne dinamične, inovativne i kreativne Srbije kakva ona jeste”.

Ana Brnabić je izjavila medijima da je jedan od fokusa njenih aktivnosti u kreativnim industrijama upravo osnaživanje i promocija kreativnih potencijala Srbije, najvažnijih festivala, talentovanih pojedinaca i inicijativa. Savet za kreativne industrije, kako je navela, trenutno radi na realizaciji oko 20 inicijativa koje će pomoći kreativnom sektoru, a tiču se rešavanja važnih sistemskih pitanja koja već dugo predstavljaju prepreku kreativnim stvaraocima iz različitih oblasti. Jedno od najvažnijih pitanja se odnosi upravo na podržavanje ključnih događaja koji su platforma za edukaciju, međunarodnu razmenu i saradnju, a najbolje reprezentuju Srbiju u svetu, poput Bitefa, istakla je predsednica Vlade.

Svečanom zatvaranju 52. Bitefa prisustvovalo je i 150 đaka đaka muzičkih škola i akademija iz Ćuprije, Novog Sada, Kragujevca i Beograda, koje je prethodno ugostila Beogradska filharmonija i otvorila im vrata svoje generalne probe.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.