• Search form

19.04.2019 | 17:29

Trijenale proširenih medija: Rekonekcija

Trijenale proširenih medija: Rekonekcija

Međunarodno Trijenale proširenih medija “Rekonekcija”, na kojem učestvuje više od 200 umetnika, svečano je otvoreno u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, a do 13. maja biće održano i u drugim beogradskim izlagačkim prostorima, kao i u Zrenjaninu, Vršcu, Šapcu, Smederevskoj Palanci i Pančevu.

U organizaciji Sekcije proširenih medija Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), Trijenale predstavlja izbor i presek aktuelnih i novijih tendencija na savremenoj umetničkoj sceni u oblasti proširenih umetničkih medija i drugih relevantnih intermedijalnih umetničkih formi.

Na otvaranju je izvedena serija performansa, a govorili su predsednik ULUS-a Miroslav Lazović i drugi članovi selektorskog tima - Vladeta Stojić, predsednik Sekcije proširenih medija, Mihailo Ristić, Vlada Milinković i Olivera Vukotić, kao i austrijski umetnik Virgil Vidrih (Widrich), koji je prethodno predstavio svoj video rad i u uvodnom programu u Kulturnom centru Beograda.

Selektori su i Aleksandar Milosavljević, Jelena Marta Glišić, Nenad Glišić, Vojislav Klačar i Dragan Cvetković, član Umetničkog savet-a ULUS-a.

Učesnici Trijenala nastupaju na osnovu konkursa, po pozivu selektora i kao umetnici/gosti preko selektora-kustosa iz partnerskih ustanova.

Izložbene i izvođačke forme i kategorije su: instalacije objekti, skulpture, ambijentalana umetnost, makete, elektronska umetnost, digitalna i kompjuterska umetnost, robotika, eksperimentalni film, video-umetnost, kinetička umetnost, animacija, novomedijska umetnost, eksperimentalna poezija (vizuelna, zvučna, gestualna, objektna, itd.), interaktivna dela, performans, hepening, konceptualna umetnost, land art, body art, intervencije u prostoru, fotografija, ulična umetnost, mejl art, veb art, internet art, VR, tekstualni radovi, i drugi savremeni oblici umetničkog izražavanja, kao i onih koji se oslanjaju na upotrebu visokih tehnologija i nauke i integrišu ih u umetničku produkciju.

Performans "Zazidavanje" Katarine Jovanović na otvaranju Trijenala

Generalna koncepcija Trijenala podrazumeva integralnost u pristupu, što podrazumeva konekciju i rekonekciju svih fragmentisanih umetničkih scena i aktera, ustanova umetnosti i kulture, vizuelnih  umetnika, istoričara umetnosti, kritičara, teoretičara umetnosti i medija i kulture, kustosa, galerista, kolekcionara umetnosti, pojedinih obrazovnih (visokoškolskih) ustanova i drugih aktera sa domaće scene, kao i sa inostrane scene. Cilj je, kako su naveli organizatori, što obuhvatniji, integralniji, metodičniji i sistematičniji pristup u predstavljanju ovih vrsta umetnosti i radi negovanja otvorene razmene i diskursa u ovim oblastima savremene intermedijalne/transmedijalne vizuelne umetnosti.

Za vreme Trijenala najavljeni su i brojni prateći programi.

Između ostalog, za 30. april grupa umetnika iz Austrije odaće počast srpskoj umetnici i matematičarki Marici Radojčić (1943-2018), sa kojom su imali dugogodišnju uspešnu saradnju. U fokusu tog omaž programa biće njeno životno delo, uz poseban osvrt na rad posvećen Nikoli Tesli.

Osim u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” i Galeriji ULUS, delovi programa Trijenala će, kako je najavljeno, biti održani i u Kulturnom centru Grad i okolnim javnim prostorima, galerijama Transform art, Impact hub i Baraka, Modernoj galeriji Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci, Kulturnom centru Šabac, Narodnom pozorištu “Sterija” u Vršcu, Savremenoj galeriji Zrenjanin, Gradskom muzeju Pančevo, Gradskom muzeju Vršac, Jugoslovenskoj kinoteci, Domu kulture Studentski grad, Austrijskom kulturnom forumu, Rektoratu Univerziteta umetnosti, Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu, Kulturnom centru Beograda…

Program Trijenala realizuje se u saradnji ULUS-a sa Austrijskim kulturnim forumom, Kulturnim centrom Beograda, kompanijama “Ant Computers” i Wiener Städtische osiguranje i drugim partnerima i sponzorima.

*U prilogu: Objedinjeni spisak učesnika Trijenala 

*Foto: Bojan Kovačević

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r