Tijepolo – od Udina do Beograda
Narodni muzej u Beogradu svečano će otvoriti 11. decembra, povodom završetka italijanskog šestomesečnog predsedavanja Evropskom unijom, izložbu “Tijepolo, od Udina do Beograda” sa dva rada poslednjeg predstavnika tradicije italijanskog fresko slikarstva Đambatiste Tijepola.
To su “Anđeo čuvar” iz kolekcije Gradskih muzeja Udina i “Obučavanje Bogorodičino” iz zbirke Narodnog muzeja u Beogradu.
Izložba je realizovana zahvaljujući inicijativi italijanske ambasade u Beogradu i Vlade Italije, zahvaljujući podsticaju i podršci Ministarstva kulture i informisanja Srbije, sa željom da na slikovit način posvedoči o živim kulturnim vezama dve države, saopštio je Narodni muzej.
Slika “Anđeo čuvar” (1737) čuva se u Muzeju istorije i umetnosti u Udinama i jedno je od najreprezentativnijih dela koje je tokom prethodnih godina postalo simbol događaja organizovanih povodom manifestacije Dani Tijepola, kao jedan od simbola grada. Sa predstavom anđela koji bdi nad usnulim detetom, delo poseduje sve odlike umetnikovog razvijenog stila: lagani dašak vetra koji pokreće figure, hromatsku svetlost, živost kompozicije i vazdušestost celine.
To je ujedno i prilika je da se posetioci Narodnog muzeja podsete ili upoznaju sa Tijepolovom slikom “Obučavanje Bogorodičino” (1720-1730) iz kolekcije Narodnog muzeja. Reč je o slici koju je 1891. godine u okviru donacije slika italijanskih umetnika Narodnom muzeju poklonio Bertold Lipaj. To malo platno, po svoj prilici, nastalo kao pripremna skica za konačnu verziju slike, poseduje sve odlike rane faze Tijepolovog slikarstva koje se prepoznaju pre svega u snažnim svetlo-tamnim kontrastima kojima je postignut dramatičan efekat. Umetnik je oko 1726. napustio taj način slikanja rasvetlivši značajno svoju paletu, razvijajući stil monumentalnog iluzionističkog slikarstva po kojem je ostao najprepoznatlјiviji.
Realizaciju izložbe, koja ce biti otvorena do 18. januara 2015. godine, pomogli su Vrhovna uprava Autonomne regije Friuli Venecija Đulija, kao i Banca Intesa, DDOR Novi Sad i Konfindustrija Srbija.
(SEEcult.org)