Tarner Ričardu Rajtu
Slikar Ričard Rajt (Richard Wright) iz Glazgova, koji radi direktno na zidovima, dobitnik je Tarner nagrade za savremenu vizuelnu umetnost za 2009. godinu, saopšteno je 7. decembra u Londonu.
U konkurenciji za Tarner nagradu, vrednu 25.000 funti, bili su i Rodžer Hiorns (Roger) iz Birmingema, koji je pretvorio stan u svojevrsnu kristalnu pećinu, savremeni nadrealista italijanskog porekla Enriko David (Enrico) i umetnica Lusi Skaer (Lucy) iz Glazgova, koja radi crteže, skulpture i filmove najčešće zasnovane na fotografiji.
Rajtov rad, inspirisan arhitekturom i prostorom, žiri je istakao kao “duboko originalan”, navodeći i da je ukorenjen u tradiciji slikarstva, ali i "radikalno konceptualan”.
Rajt je izjavio povodom nagrade da je ta vest za njega šokantna, ali da je “vrlo, vrlo dobra”.
Tejt galerija je dozvolila Rajtu da za zajedničku izložbu finalista Tarner nagrade slika direktno na njenim zidovima.
Rajt je diplomirao na Koledžu za umetnost u Edinburgu, a poznat je po apstraktnim zidnim slikama u nekonvencionalnim prostorima.
Motivi njegovih radova kreću se od organskih, preko geometrijskih figura do kosmičkih predela i tipografije, a često improvizuje na licu mesta.
Navodeći da privremenim radovima, koje često realizuje direktno na zidovima, upućuje izazov u kontekstu odnosa dekoracije i trivijalnosti, Rajt smatra i da je najvažnija stvar u vezi sa nekim radom da bude uništen. To sam i čini po završetku izložbe.
Rajt je nominovan za radove izložene na 55. Karnegi međunarodnoj izložbi i Ingleby galeriji u Edinburgu.
U širem izboru bilo je 19 kandidata, a članovi žirija (među kojima su bili TV voditeljka Mariella Frostrup, likovni kritičar Jonathan Jones i direktorka Folkestone trijenala Andrea Schlieker), raspravljali su šest sati da bi utvrdili listu finalista.
Finalista Hiorns rođen je u Birmingemu, a proslavio se skulpturama od neočekivanih materijala. Nominovan je za rad i izložbu “Seizure” u jednom napuštenom stanu u južnom Londonu, koji je prekrio plavim kristalima. Da bi to postigao, praktično je poplavio stan sa 70.000 litara specijalnog toplog rastvora koji se kristalizovao nakon hlađenja.
Prema navodima kritike, ta instalacija stvara utisak ulaska u scenu naučno - fantastičnog ili postapokaliptičnog filma.
Finalista Enriko David, koji je rođen 1966. godine u Italiji, živi u Londonu od 80-ih, diplomirao je na prestižnom St Martin’s koledžu.
Njegova kaleidoskopska, nadrealna umetnost obuhvata skulpture, slike i instalacije, ali je posebno posvećen i crtežu.
Nominovan je za samostalnu izložbu “How Do You Love Dzzzzt By Mammy?” i “Bulbous Marauder”, održanu u zamračenoj galeriji, u kojoj su postavljene specijalno osvetljene ilustracije inspirisane naslovima italijanskih knjiga poezije i književnih fanzina iz 70-ih.
Lusi Skaer, jedina žena među finalistima, rođena je u Kembridžu, a živi i radi u Glazgovu.
Nominovana je za solo izložbu u Fruitmarket galeriji u Edinburgu i projekat “A Boat Used As A Vessel” u Junsthalle Baselu, a na obe postavke jedan od ključnih njenih radova bio je “Great Wave (Expanded)”, svojevrsni rimejk rada “The Great Wave Off Kanagawa” japanskog umetnika Katsushika Hokusaija (1760-1849).
Njena verzija tog rada bila je slika na tri ogromne rolne papira na galerijskom podu, u vidu talasa koji se odbijaju o obalu.
Tarner nagrada dodeljuje se britanskim ili umetnicima koji rade u Britaniji do 50 godina starosti.
Ustanovljena je 1984. godine, a nazvana je prema velikom britanskom slikaru Tarneru.
Sajt Tejt galerije je www.tate.org.uk
*Foto: Wikimedia, Tony Hisgett, CC BY 2.0
(SEEcult.org)