Tabu teme Slobodne zone
Film “Gayby Baby” Maje Njuel o deci u porodicama istopolnih roditelja, premijerno prikazan na festivalu Slobodna zona, bavi se jednom od društvenih tabu tema koja je bila u fokusu “Noćnih razgovora” nakon projekcije u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Gošće urednika Noćnih razgovora Ivana Milenkovića bile su filozofkinja Jelisaveta Blagojević, sociološkinja Marija Radoman i novinarka Tamara Skrozza, koje su pozvale publiku da promisli film Maje Njuel kroz termine aktivizma i prevazilaženja tradicionalnih stereotipa.
Film “Gayby Baby” otvara teme savremenog društva: seksualne orijentacije, rodne uloge, tradicionalni i moderni koncept roditeljstva. Priča prati četvoro dece iz Australije koji odrastaju u porodici istopolnih roditelja, dočaravajući atmosferu u njihovim domovima i način na koji se pozicioniraju u lokalnom okruženju.
Jelisaveta Blagojević istakla je u razgovoru posle projekcije značaj Slobodne zone kao prilike da publika pogleda angažovane filmove posvećene LGBT temama.
Novinarka Tamara Skroza ocenila je da deca imaju veće probleme sa spoljnim svetom, nego sa sopstvenom porodicom.
Marija Radoman je navela da film “Gayby Baby” redefiniše ideju biološkog roditeljstva i da su deca ta koja bi trebalo da odlučuju koje su granice normalnosti. Pozivajući se na citat iz filma, Marija Radoman rekla je da porodicu čine oni koji su nas odgajali.
“Odrastanje se u svakoj porodici odvija različito, bez obzira da li je reč o heterogenim ili homogenim zajednicama. Ono što može da se izdvoji kao distinktivno, jeste da su deca istopolnih roditelja često tolerantnija prema različitim tipovima seksualnosti”, dodala je Marija Radoman.
Slobodna zona predstavlja 8. novembra neobičan i duhovit film “Ja, Erl i devojka koja umire” Alfonsa Gomez-Rehona - priču o tome kako preboleti male i velike stvari u životu, preživeti srednju školu i postati čovek.
Greg, učenik završne godine srednje škole, na insistiranje roditelja “pravi društvo” školskoj drugarici Rejčel, oboleloj od leukemije, što ga u potpunosti izbacuje iz ravnoteže koju je tako brižljivo gradio. Rejčel će, uz njegovog neobičnog prijatelja Erla, biti prva osoba koja shvata da se iza Gregovog sarkazma i samosažaljenja krije veliki talenat.
Na programu su i “Taksi” Džafara Panahija, čije su sve beogradske projekcije rasprodate još pre početka Slobodne zone, zatim “Kratka kožica” Dučija Kjarinija o mladicu koji od detinjstva od fimoze, deformacije penisa koja ga sprečava da doživi seksualno zadovoljstvo, te “Kako prići slonu” Amanda Vildera, uzbudljiva priča o slobodnoj školi u Litl Folsu u kojoj sami učenici kreiraju nastavni program. Na programu je i film “Glumica”, Roberta Grina, čija je glavna akterka Brendi Bar iz popularne serije HBO “The Wire” koja je odustala od karijere da bi zasnovala porodicu, a kada je odlučila da se ponovo vrati glumi, suočila se sa narušenom porodičnom harmonijom.
Nakon "Glumice" u DKC-u slede Noćni razgovori koje će moderirati ovogodišnja gošća selektorka Olja Bećković, koja će ugostiti glumice Jelenu Đokić, Daru Džokić, Branku Šelić i Milicu Mihajlović. Biće reči o izazovima glumačke profesije i “ulogama” koje se nikada ne prihvataju.
Među najtraženijim filmovima 11. Slobodne zone je i “Dugme od sedefa”, čija je projekcija u Dvorani Kulturnog centra Beograda rasperodata, a za Domu omladine ostao je mali broj karata.
Festival Slobodna zona predstavlja do 10. novembra u Beogradu, Nišu i Novom Sadu ukupno 25 igranih i dokumentarnih filmova, koji se bave aktuelnim i svevremenim temama, uključujući i ratne strahote, izbegličku krizu, porodične i međuljudske odnose...
Festivalski sajt je freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU (pdf).
(SEEcult.org)