• Search form

24.09.2021 | 10:23

Svetovi veštačke inteligencije - art+science

Svetovi veštačke inteligencije - art+science

Manifestacija art+science, pod sloganom Svetovi veštačke inteligencije, otvorena je u Muzeju nauke i tehnike, gde posetioci narednih mesec dana mogu da vide radove domaćih i stranih umetnika, inspirisane naučnim temama i aktuelnim fokusnim tačkama današnjice, razvijane pod mentorstvom ili u saradnji sa naučnicima i osmišljene kroz vizuru umetnosti i nauke.

Šesto izdanje art+science, sa veštačkom inteligencijom kao krovnom temom izložbe, upućuje sloganom Svetovi veštačke inteligencije na promišljanje te važne teme koja je postala deo svakodnevice.

Publici je na otvaranju 23. septembra predstavljen performans osmišljen u okviru rada BINEMA Marka Milića, pobednički projekat nacionalne art+science AI Lab selekcije za 2021, realizovan u saradnji sa projektom veštačke inteligencije Clean CaDET, koji je finansirao Fond za nauku Srbije. BINEMA je dugoročni projekat proučavanja savremenog plesa kao pojave u naučnom kontekstu, koji kombinuje umetnički, naučni i lični interes u istraživanju savremenosti i temporalnosti plesa.

Na otvaranju su govorili v.d. direktora Centra za promociju nauke dr Marko Krstić u ime organizatora, direktorka Fonda za nauku dr Milica Đurić-Jovičić i selektor izložbe art+science i rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju CPN-a Dobrivoje Lale Erić.

Prema navodima Erića, umetnici, autorski multidisciplinarni timovi i brojni eksterni saradnici predstavljenih projekata omogućavaju publici da stekne alternativne, ali istinske poglede, jer su zasnovani na činjenicama, rezultatima i postojećem znanju, a alternativne zato što teže kritičkom promišljanju i doživljaju sveta iz nenametnute već otvorene i nezavisno kreirane perspektive.

Ideja programa Svetovi veštačke inteligencije u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije – AI Lab, podržanog kroz EU program Kreativna Evropa, jeste suštinsko, kritičko i kreativno sagledavanje veštačke inteligencije, koja svojom pojavom i primenom "stvara i pobuđuje i uzbuđenje i strepnju, u zavisnosti od perspektive, znanja i razumevanja posmatrača". Široki pristup tom fenomenu moguć je zahvaljujući učešću velikog broja domaćih i međunarodnih umetnika i naučnih istraživača, koji deluju na širokom polju ukrštanja nauke i umetnosti, sa fokusom na veštačkoj inteligenciji.

Ovogodišnja selekcija donosi radove koji analiziraju veštačku inteligenciju i bave se odnosom ljudi i mašina, kao i one koji su posvećeni klimatskim promenama korišćenjem veštačke inteligencije, a svi su fokusirani na neka od gorućih planetarnih i društvenih problema.

Vođen kao iskustvo koje stvara umetnički interfejs između podataka i ljudskog pokreta, rad Co(AI)xistence vizuelne umetnice Žistin Emar iz Pariza kreira iskustvo u kojem ljudsko biće i robot pokušavaju da definišu nove modele koegzistencije u svetu.
 
Više radova posvećeno je kritičnim i moralnim apsektima savremenih društvenih problema, pa se tako rad Anatomija Fatberga grupe autora bavi zagađenjem Dunava, osvešćujući kompleksan odnos čoveka sa otpadom i njegovim posledicama po okolinu. S druge strane, rad Skeens španske umetnice Elise Kveste predstavlja pokušaj izlaska na kraj sa ogromnom količinom podataka koje algoritmi AI generišu kao naš digitalni identitet.

Skeens, foto: Markus Schroll

Izložba Skeens Elise Kveste otvorena je u Institutu Servantes kao uvod u manifestaciju art+science, a posvećena je asemblažima fizičkih tela i mnogobrojnim digitalnim ekstenzijama koje formiraju većinu savremenih identiteta. S obzirom na njihovu kompleksnost i delimičnu vidljivost, a suprotno od strategija o dezinformacijama, komoditizaciji i otuđivanju koje promovišu masovni mediji, Skeens nudi alternativne veze bazirane na sećanju, konačnosti i naklonosti. Naziv izložbe predstavlja mešavinu reči ekran i koža na engleskom jeziku (screen i skin), a sama postavka sadrži tkaninu dužine 11 metara, trikotažu i nekoliko kalemova niti.

Rad Elise Kveste predstavlja i kritički pogled na društvene mreže i velike tehnološke korporacije, preispitujući nedostatak komunikacija, greške u sistemu, preteranu kontrolu i virtuelne odnose.

Skeens je pobednički projekat 11. poziva produkcionog programa LABjoven_Los Bragales, realizovan u umetničkom centru LABoral u Hihonu 2019. godine, uz podršku Colección de Arte Contemporáneo los Bragales i Kneževine Asturije.

Izložba u Muzeju nauke i tehnike, koja nudi i bogat prateći program, otvorena je do 23. oktobra, a ulaz je besplatan.

Sajt projekta je artandscience.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.