• Search form

27.05.2024 | 22:47

Najuži izbor za međunarodnu nagradu Aleksandar Tišma

Najuži izbor za međunarodnu nagradu Aleksandar Tišma

Žiri međunarodne književne nagrade “Aleksandar Tišma”, koju svake druge godine dodeljuje Fondacija “Aleksandar Tišma”, odabrao je osmoro pisaca u najuži izbor za to priznanje za koje je nominovano 48 autora iz celog sveta – Konga, Čilea, Kine, Moldavije, Francuske, Nemačke, Ukrajine, Bosne i Hercegovine, Čehoslovačke, Poljske, Hrvatske, Sjedinjenih Američkih Država, Srbije, Španije…

Žiri u sastavu: Ilma Rakuza (predsednica), Karl-Markus Gaus, Vladislava Gordić Petković, Matijas Enar i Laslo Marton, naveo je da je imao težak zadatak jer su svi nominovani pisci dobitnici nacionalnih i međunarodnih nagrada i prevedeni su na velike svetske jezike. Nakon sabiranja bodova, četvoro pisca podelilo je peto mesto, pa je najuži izbor proširen sa petoro na osmoro pisaca.

U užem izboru za celokupan književni nalaze se: Sesil Vajsbrot (Cécile Wajsbrot), Slobodan Šnajder, Laslo Vegel (Lászlo), Sergej Žadan (Serhij Zhadan), Andžej Stasjuk (Andrzej Stasiuk), Tatjana Cibuleak (Tatiana Ţibuleac), Aleksandar Hemon i Semezdin Mehmedinović.

Nagrada će biti uručena 24. juna na svečanosti u Matici srpskoj u Novom Sadu, u godini velikog jubileja u kojoj srpska i svetska književnost obeležavaju sto godina od rođenja Aleksandra Tišme.  

Nagrada se sastoji od novčanog iznosa od 10.000 evra i diplome koju potpisuju predsednik Upravnog odbora Fondacije i predsednica žirija.

Dosadašnji dobitnici nagrade “Aleksandar Tišma” su Laslo Darvaši (2019) i David Albahari (2022).

Fondacija “Aleksandar Tišma” osnovana je u avgustu 2016. godine, a njena misija je afirmacija, popularizacija i proučavanje dela i ličnosti književnika i akademika Aleksandra Tišme. Jedna od osnovnih aktivnosti je dodela međunarodnе nagradе za književnost “Aleksandar Tišma” koja se dodeljuje svake druge godine najboljem svetskom piscu za ukupno ili pojedinačno književno delo napisano i objavljeno na bilo kom svetskom jeziku, a prevedeno i objavljeno na jednom od evropskih jezika – nemačkom, engleskom i francuskom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r