Svečano uručenje prvog Zlatnog venca
Novoustanovljena godišnja nagrada “Zlatni venac”, koju Ministarstvo kulture Srbije dodeljuje za doprinos razvoju kulture kroz mecenatstvo i donatorstvo, svečano će biti uručena 18. januara u Kolarčevoj zadužbini Madleni Cepter. Nagradu Madleni Cepter uručiće ministar kulture Nebojša Bradić, a o dobitnici je odlučila je komisija Ministarstva kulture kojom je predsedavala književnica Svetlana Velmar Janković, dok su članovi slikar Vladimir Veličković, arhitekta Brana Mitrović, glumica Nataša Ninković i reditelj Goran Paskaljević.
Novoustanovljena godišnja nagrada “Zlatni venac”, koju Ministarstvo kulture Srbije dodeljuje za doprinos razvoju kulture kroz mecenatstvo i donatorstvo, svečano će biti uručena 18. januara u Kolarčevoj zadužbini Madleni Cepter.
Nagradu Madleni Cepter uručiće ministar kulture Nebojša Bradić, a o dobitnici je odlučila je komisija Ministarstva kulture kojom je predsedavala književnica Svetlana Velmar Janković, dok su članovi slikar Vladimir Veličković, arhitekta Brana Mitrović, glumica Nataša Ninković i reditelj Goran Paskaljević.
Prema mišljenju članova komisije, Madlena Cepter je “visokim kriterijumima ugradila svoje ime i značajna materijalna sredstva u kulturu i umetnost današnjice, što predstavlja pravi podvig koji traje već dve decenije”.
Komisija je imala u vidu i brojne akcije koje je inicirala Madlena Cepter, ali i muzičke i pozorišne predstave koje je stavljala na repertoar Madlenianuma, borbu protiv kiča i šunda, kao i pomaganje izdavačima, porodilištima, školama, ali i azilima za životinje.
Komisija Ministarstva kulture, kojom je predsedavala književnica Svetlana Velmar Janković, dodelila je Madleni Cepter prvi “Zlatni venac” uz obrazloženje da je visokim kriterijumima ugradila svoje ime i značajna materijalna sredstva u kulturu i umetnost današnjice, što predstavlja pravi podvig koji traje već dve decenije.
Kako je istaknuto, na inicijativu Madlene Cepter najpre je u Zemunu, na starim temeljima, nastalo novo zdanje Opere i pozorišta Madlenianum, kao jedno od najlepših i najraskošnijih na Balkanu i u srednjoj Evropi, u kojem gostuju vrhunski umetnici iz zemlje i inostranstva.
Madlena Cepter, kako je istaknuto, nastavila je lični mecenat u kulturi desetogodišnjim darodavanjem najveće nagrade za žensko literarno stavralaštvo “Žensko pero” za najbolji roman ili zbirku priča napisanih na srpskom jeziku, kao i donacijom za nagradu “Dobričin prsten” za životno glumačko ostvarenje, uz štampanje monografije o laureatu.
Mecena je i mnogobrojnim pojedincima, sada istaknutim sportistima i umetnicima koji bez tih sredstava ne bi zakoračili u svet i napravili velike karijere. Tako je Fond “Madlena Cepter” stipendirao više od 500 mladih ljudi, muzičara, slikara i sportista, a sponzor je brojnih kulturnih i umetničkih institucija i manifestacija, istaknuto je u obrazloženju.
Kruna dosadašnjih ulaganja Madlene Cepter u kulturu Srbije, kojoj je do sada dala više od 30 miliona evra, oličena je otvaranjem “Muzeja Cepter” u Knez Mihailovoj ulici, istakla je Komisija, navodeći da je Madlena Cepter renovirala to zdanje iz 1922. godine, koje je pod zaštitom države, i na tri sprata smestila decenijama sakupljanu kolekciju od 350 slika i skulptura sa potpisima 132 najznačajnija umetnika sa ovih prostora.
Odlučujući o dodeli nagrade “Zlatni venac”, Komisija Ministarstva kulture “imala je u vidu i brojne akcije koje je inicirala Madlena Cepter, ali i muzičke i pozorišne predstave koje je stavljala na repertoar Madlenianuma, te borbu protiv kiča i šunda, kao i pomaganje izdavačima, porodilištima, školama, ali i azilima za životinje”.
Nagrada “Zlatni venac” biće dodeljivana domaćim i stranim pojedincima, institucijama, udruženjima i kompanijama koji daju poseban doprinos razvoju kulture u Srbiji.
Cilj Ministarstva kulture, kako je navedeno u saopštenju, je da i na taj način podstakne pojedince i kompanije da nastave tradiciju darodavaca koji su kroz istoriju Srbije u velikoj meri doprinosili predstavljanju, širenju i očuvanju nacionalnih kulturnih vrednosti i time davali poseban doprinos razvoju kulture.
Nagrada “Zlatni venac” zasnovana je na Uredbi o republičkim nagradama za poseban doprinos razvoju kulture koje će biti dodeljivane pojedincima i ustanovama koji svojim delom, odnosno aktivnostima, podstiču kreativan rad u oblasti za koju se nagrađuju.
(SEEcult.org)