Srpski PEN traži poništenje odluke o OS i izvinjenje
Srpski PEN centar izrazio je energičan protest zbog odluke Skupštine grada Beograda da Oktobarski salon postane bijenale i zatražio njeno hitno poništenje, kao i izvinjenje gradskih vlasti kulturnoj javnosti zbog tog postupka koji je izazvao duboko uznemirenje.
Zahtevajući od Skupštine grada Beograda da u najhitnijem roku poništi odluku o bijenalnom održavanju Oktobarskog salona, Srpski PEN centar pozvao je umetnička udruženja, javne i privatne institucije kulture, kao i ukupnu građansku javnost, da se solidarišu sa zaposlenima u Kulturnom centru Beograda i sačuvaju Oktobarski salon kao “važnu tekovnu savremene srpske kulture”.
Prema oceni Srpskog PEN centra, odluka o bijenalnom održavanju Oktobarskog salona nepromišljena je i štetna po najbolje interese savremene kulture u Srbiji.
“Obrazloženje Skupštine grada Beograda da se Oktobarski salon pretvara u bijenalnu manifestaciju zbog mera štednje u potpunosti je neprihvatljivo, jer je to mala ušteda, a veoma velika šteta za našu kulturu”, naveo je PEN centar u saopštenju i poručio da “društvo koje danas štedi na kulturi sutra će živeti u strahu i u bedi”.
Navodeći da se u Beogradu i Srbiji jedna po jedna institucija kulture zatvara i gasi, potiskuje i marginalizuje, Srpski PEN centar naglasio je da pred tom pojavom nijedan građanin ne sme ostati ravnodušan.
Srpski PEN centar istakao je i da je Oktobarski salon nezamenljiva institucija likovne i kulturne scene u Beogradu i Srbiji, koja je poslednjih godina stekla i međunarodnu prepoznatljivost koju treba sačuvati.
I Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) pozvala je celokupnu javnost da podrži zahtev KCB-a i potpisnika peticije za poništenje odluke o novom statusu OS, te da se usprotivi sve učestalijoj praksi netransparentnog, nedemokratskog i partokratskog donošenja odluka na nivou grada Beograda u oblasti kulture.
Skupština grada Beograda odlučila je 24. oktobra da se OS održava ubuduće svake druge godine, uz obrazloženje da su potrebne uštede i poboljšanje kvaliteta te manifestacije - kako je naveo gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević.
Odluka je doneta u završnici 55. Oktobarskog salona bez javne rasprave i konsultacija sa Odborom OS i Kulturnim centrom Beograda, koji organizuje tu izložbu od 1986. godine. Na inicijativu KCB-a, pokrenuta je onlajn peticija za poništenje gradske odluke o OS, koju je potpisalo gotovo 2.000 ljudi, među kojima su i umetnici, kustosi i kulturni radnici iz regiona i sveta.
Odbor OS je u znak protesta podneo 30. oktobra ostavku, a Skupština grada Beograda smenila je v.d. direktorku KCB-a Miu David Zarić, koja je prethodno podnela ostavku povodom situacije sa OS.
Za novog v.d. direktora KCB-a imenovana je Ivona Jevtić, koja je predavala srpski jezik i književnost u Muzičkoj gimnaziji „Davorin Jenko”, Osnovnoj školi „Josif Pančić” i Petnaestoj gimnaziji, bavila se marketingom i od 2010. godine do sada radila kao rukovodilac Odeljenja za trgovinu i usluge JP „Pošte Srbije”.
55. Oktobarski salon biće zatvoren dodelom nagrada 2. novembra u 18 sati, a organizovan je u zgradi Muzeja grada Beograda prema konceptu “Stvari koje nestaju” kustosa Nikolausa Šafhauzena i kokustoskinje Vanese Džoan Miler iz Nemačke, koji rade u Kunsthaleu u Beču.
OS je osnovan 1960. kao lokalna revijalna izložba, a kroz višedecenijsku dinamičnu transformaciju izrastao je u međunarodnu manifestaciju sa izrazitim autorskim karakterom.
Od 2004. godine OS ima međunarodni karakter, a dosadašnji kustosi su bili: Anda Rotenberg, Darka Radosavljević i Nebojša Vilić, Rene Blok, Loran Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković, Johan Pousete i Selia Prado, Alenka Gregorič i Galit Eilat, Branislav Dimitrijević i Mika Hanula, te kustoska grupa Red Min(e)d.
*Bilans Oktobarskog salona u proteklih deset godina, od kada je međunarodna izložba.
(SEEcult.org)