Slučaj Vojcek - Hinkeman
Provokativna predstava “Slučaj Vojcek - Hinkeman”, kombinacija nemačkih klasika “Hinkeman” i “Vojcek”, u režiji Ane Tomović, premijerno će biti izvedena 29. januara u Bitef teatru u Beogradu, a fokusirana je na pitanje ugrožene muškosti, i to u današnjoj Srbiji, posle ratova 90-ih.
Provokativna predstava “Slučaj Vojcek - Hinkeman”, kombinacija nemačkih klasika “Hinkeman” i “Vojcek”, u režiji Ane Tomović, premijerno će biti izvedena 29. januara u Bitef teatru u Beogradu, a fokusirana je na pitanje ugrožene muškosti, i to u današnjoj Srbiji, posle ratova 90-ih.
Prema navodima rediteljke, želela je da tematizuje problem impotencije koji primećuje u Srbiji i u društvenom i u duhovnom smislu, odnosno da postavi pitanje kako izgleda posleratno društvo, gde se nalaze i šta rade ljudi koji su bili vojnici, direktni učesnici svih proteklih ratova. Predstava ispituje i kako izgeda njihova stvarnost i kakva je to “bolest impotencije” zahvatila društvo.
Predstava “Slučaj Vojcek - Hinkeman”, u kojoj igraju Nemanja Oliverić, Milena Predić, Damjan Kecojević i Miloš Đorđević, u formalnom smislu je dramaturško - rediteljski eksperiment.
Kao osnova su uzeti klasici “Vojcek” Georga Bihnera i “Hinkeman” Ernsta Tolera, drame koje, iako nastale u rasponu od jednog veka, imaju niz sličnosti i na tematskom i na formalnom planu.
“Slučaj Vojcek - Hinkeman”, čiji je dramaturg Vuk Ršumović, spaja te dve nemačke drame, ali uključuje i dokumentarne ispovesti srpskih vojnika i ličnu, autorsku opservaciju stvarnosti. Na taj način, taj projekat je zapravo pokušaj sagledavanja aktuelne srpske posleratne stvarnosti, inspirisan nemačkim klasicima.
Bihner (rođen 1813. godine, a umro od tifusa u 23. godini), bio je izrazito politički aktivan. Njegov kratki život obeležen je buntovničkom borbom za ljudska prava siromašnih. Svoje viđenje sveta, uneo je i u svoje drame, a prvi put u istoriji književnosti na scenu je i ubacio autentične proletere, poput Vojceka.
Toler je u Prvom svetskom ratu učestvovao kao dobrovoljac, i doživeo potpuni fizički i mentalni kolaps. Zbog anarhističkih aktivnosti, uhapšen je i zatvoren. U zatvoru je napisao najpoznatija dela, među kojima i "Hinkemana", a 1933. nacisti ga zatvaraju. Čuvari u koncentracionom kampu su ga terali da jede svoje knjige i pije ricinusovo ulje. Bolujući od teške depresije, izvršio je samoubistvo vešanjem u hotelskoj sobi 22. maja 1939. godine.
Rediteljka Ana Tomović, rođena 1979. u Beogradu, režirala je i predstave “Creeps” Luca Hibnera (Beogradsko dramsko pozoriste), “Patka” Stele Fihili (Kraljevačko pozorište), “Halflajf” Filipa Vujoševića (Atelje 212), “Povratak Kazanove” po noveli Artura Šniclera (Srpsko narodno pozoriste), “Monogamija” Stele Fihili (Somborsko narodno pozoriste), autorski projekat “Trtmrtživotilismrt” (BELEF 2007), “Norway.Today” Igora Bauersime (koprodukcija Beogradsko dramsko pozorište i Kruševačko pozorište) i “Brod za lutke»”Milene Marković (Srpsko narodno pozorište).
Diplomirala je pozorišnu i radio režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Egona Savina i asistenta Dušana Petrovića.
Dobitnica je nagrade za najbolju režiju na Joakimfestu 2005. godine za predstavu “Patka”, a 2006. je predstavom “Halflajf” učestvovala na Sterijinom pozorju. Od 1998. do 2005. je član redakcije i urednica biltena BITEF-a.
Asistentkinja je režije na projektu “Fast sićer” u Theater am Neumarkt u Cirihu (2007) i stipendista Gete instituta za studijski boravak u Thalia theatru u Hamburgu 2008. Od 2003. je predsednica Centra za interaktivnu umetnost “In Stage Organization”.
Reprize predstave “Slučaj Vojcek - Hinkeman” su 30. januara, 6, 11. i 13. februara.
U Bitef teatru u toku su i probe predstave “Zimske bašte” reditelja Nikite Milivojevića, koja će 25. februara premijerno biti izvedena na 40. Internacionalnom pozorišnom festivalu u Veneciji, a posle Bijenala biće igrana u Bitef teatru i gostovati krajem godine u Berlinu.
“Zimske bašte” su koprodukcija Bitef teatra, Bijenala u Veneciji i Berliner Festšpilea, a nastala je kao deo projekata ENPARTS - jednog od najvećih u okviru programa Kultura 2007-2013 Evropske unije, čiji je Bitef teatar ravnopravni član sa još šest uglednih evropskih institucija izvođačkih umetnosti.
Sajt Bitef teatra je www.bitef.rs