Šekspir i transmedijalnost
Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu organizuje 1. i 2. decembra naučni skup "Šekspir i transmedijalnost" kojim će, povodom 400 godina od smrti Vilijama Šekspira, ukazati na snažan odjek koji njegovo celokupno delo ima ne samo u pozorišnoj, već i u drugim umetnostima, od muzike i slikarstva do filma, elektronskih i novih medija.
Zahvaljujući genijalnoj stvaralačkoj imaginacijii i visokoj produktivnosti, Šekspir ne samo da je jedan od najvećih dramskih stvaralaca u istoriji, čiji su komadi stožer repertoara pozorišta širom sveta, već je njegovo celokupno delo imalo snažan odjek i u drugim umetnostima. To je upravo i razlog organizacije skupa posvećenog stvaralaštvu Šekspira u teorijskoj optici transmedijalnosti, koja kao pojam nije bila primerena njegovom dobu, ali u koju se, zahvaljujući kreativnom
vizionarstvu, savršeno “retroaktivno” uklapa, saopštili su organizatori.
Naučni skup “Šekspir i transmedijalnost” stoga je prilika za inovativne, inter- i transdisciplinarne susrete teoretičara i istraživača - od filologa do teatrologa i teoretičara filma, medija i kulture, sa Šekspirovim delom, životom, kao i sa raznovrsnim medijskim reprezentacijama, narativizacijama, adaptacijama na pozorišnim scenama, u filmovima, na televiziji i radiju, ali i novim medijima, poput video igri, sajtova ili drugih interaktivnih formata.
Program konferencije na FDU podeljen je na nekoliko plenarnih sesija, a obuhvata 1. decembra i predavanje i teorijsku radionicu prof. Marie Laure Ryan “On the Worldness of Narrative Representation”.
Konferencija počinje panelom koji će moderirati prof. dr Milena Dragićević Sešić, a obuhvata izlaganja Zorice Bečanović Nikolić “Transmedijalno putovanje Ričarda III u poslednjoj deceniji 20. veka: filmovi Ričarda Lonkrejna i Al Paćina”, Ivana Medenice “Hamletovo telo: od značenja do zračenja” i Nevene Daković “Anonymous storyworld: Šekspirov svet kao pitanje autorstva i transmedijalnosti”.
Biće predstavljena i video igra “Mix the Play” Britanskog saveta, a program prvog dana obuhvata i izlaganja Mirjane Nikolić “Kapaciteti radio drame u transmedijalnom pripovedanju – Šekspirova dela na programima Radio Beograda”, Aleksandra Jankovića “Vrli novi svetovi: Filmsko čitanje poslednje Šekspirove drame Bura”, Ane Sentov “Šekspir na televiziji: The Hollow Crown i Ričard III”, te Aleksandre Mančić “Servantes i Šekspir između književnosti, pozorišta i filma”, Branka Brđanina “Delo V. Šekspira kao inspiracija srpskim pesnicima 20. veka” i Enise Uspenski 'Hamletov tekst' u ruskoj umetnosti i kulturi XX veka”.
Za 2. decembar najavljena su predavanja Milene Dragićević Šešić “Šekspir u savremenim kulturnim politikama: od cenzure do reprezentacijske (zlo)upotrebe”, Maje Ristić “Šekspir festival: prožimanje, učitavanje ili iščitavanje”, Biljane Mitrović “Šekspir i video-igre” i Milice Petrović “U potrazi za Ričardom – Ričard III kroz različite medije”, te Ljiljane Bogoeve Sedlar “Kome i zašto je Šekspir danas potreban: Haksli, Orvel i Fugard”, Aleksandra Petrovića “Šume koje hodaju i druga digitalna čuda”, kao i Svetozara Rapajića “Šekspir u muzičkom pozorištu: Slučaj Romea i Julije”, Radmile Nastić “Renesansna filozofija čoveka u ekranizacijama Šekspirovih drama” i Kesnije Radulović “Aspekti Drugog/Drugosti u predstavi ‘Mletački trgovac’” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u režiji
Egon Savina.
Ksenija Radulović moderiraće i završnu sesiju, tokom koje će biti predstavljeni i pogledi na Šekspira iz ugla različitih stvaralaca, kao što su Egon Savin, Ivana Vujić, Darijan Mihajlović…
Predsedavajući Programskog odbora konferencije su Nevena Daković i Ivan Medenica.
Skup organizuje FDU - Institut za pozorište, film, radio i televiziju, uz finansijsku podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.
Predavanje prof. Marie Laure Ryan realizovano je u saradnji sa Diskursom u okviru projekta “Novi pogledi: Transmedijalnost i budućnost”, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU
(SEEcult.org)