Sećanje na žrtve holokausta
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije organizuje 27. januara, povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, komemorativno okupljanje na lokalitetu nekadašnjeg logora u Topovskim šupama na Autokomandi u Beogradu.
Počast žrtvama holokausta odaće državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Dejan Ristić, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije dr Ruben Fuks, sekretar za kulturu grada Beograda Vladan Vukosavljević i predsednik Upravnog odbora Muzeja žrtava genocida, episkop lipljanski Jovan i drugi, najavilo je Ministarstvo kulture.
Ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti biće održana u 13 sati na lokalitetu Topovske šupe.
Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta ustanovile su Ujedinjene nacije 1. novembra 2005. godine - u spomen na 27. januar 1945. godine kada su trupe Crvene armije oslobodile logor smrti “Aušvic-Birkenau”.
Taj dan sećanja obeležava se u Srbiji od 2006. godine nizom komemorativnih, kulturnih, obrazovnih i naučnih programa.
Prve godine obeležavanja Dana sećanja na žrtve holokausta na lokaciji logora Topovske šupe otvoren je spomen-park stradalim Jevrejima i Romima. Tadašnji premijer Vojislav Koštunica je, otkrivajući spomen-ploču na srpskom, hebrejskom i engleskom jeziku, izrađenu u obliku jevrejske svete knjige Tore, rekao da se taj spomen-park otvara na mestu jednog od najvećih stradanja Jevreja i Roma u Drugom svetskom ratu.
Koštunica je podsetio da je samo iz tog logora 5.000 ljudi odvedeno u smrt, te da je samo u jednom danu streljano 2.200 jevrejskih muškaraca.
Topovske šupe su prvi logor koji su nacisti uspostavili u Srbiji, a ime je dobio po mestu na kome su bila stacionirana artiljerijska oruđa Kraljevine Jugoslavije.
Postojao je od kraja avgusta do oktobra 1941. godine.
Iako su zvanični podaci uništeni, procene govore da je kroz njega prošlo oko 5.000 ljudi.
U njega su dovođeni Jevreji i Romi iz Beograda i Banata, odakle su vođeni na streljanje u Kumodraž, na Bežaniju, u Jajince i na Sajmište.
*Foto: Wikipedia
(SEEcult.org)