• Search form

28.08.2024 | 20:52

Savremena ikona

Savremena ikona

Međunarodna žirirana izložba “Portret na ikoni” svečano je otvorena 27. avgusta u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu u prisustvu velikog broja poštovalaca sakralne umetnosti, a predstavlja 73 rada 60 autora iz zemlje i inostranstva, u organizaciji Kulturnog centra Kaleidoskop.

Izložbu su otvorili direktorka Kaleidoskopa Gordana Tadić i episkop toplički Petar, vikar patrijarha srpskog Porfirija, a na predlog Umetničkog saveta dodeljene su tri nagrade.

Velika nagrada pripala je Bojani Vujić za mozaik Sveti Ilija, a dve ravnopravne pohvale za autorski rad pripale su Đorđu Saviću za ikonu Svetog arhangela Mihaila i Anđeliji i Todoru Dimitrijeviću za ikonu Sveti Petar i zlatni petao.

To je peta godišnja izložba sakralne umetnosti, koja je od ove godine međunarodnog karaktera, uz učešće četvori umetnika iz Rumunije: Mihaija Komana, Andreja Musata, Kristine Raileanu i Tome Čituka.

Na konkurs za izlaganje pristigla su 133 rada 98 autora iz Srbije i regiona.

Učesnike je odabrao Umetnički savet koji su činili: dr Todor Mitrović, redovni profesor na Akademiji Srpske pravoslavne crkve (SPC) za umetnost i konzervaciju, istoričarka umetnosti dr Miljana Matić, naučna saradnica Muzeja SPC, prof. dr Goran Jović sa Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu; prof. dr Đorđe Stanojević sa Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu i istoričarka umetnosti Vera Vitorović, dugogodišnja kustoskinja Galerije Stara kapetanija u Zemunu.

Izložba je i u prethodnim izdanjima okupila brojne ikonopisce, koji različite ikonopisačke poetike artikulišu kroz fokus na portret na ikonama svetih, a utemeljene su na suptilnoj fuziji stilizovanog portreta ranohrišćanskog i srednjovekovnog crkvenog slikarstva i savremenog, otvorenog istraživačkog teološko-stvaralačkog koncepta.

Prema navodima organizatora, značaj izložbe ogleda se u činjenici da je crkvena umetnost priznat deo savremene umetnosti, kao i u vaseljenskom značaju ikone u pravoslavnom svetu. Vizantijske umetničke koncepcije neodvojiv su deo srpske kulture, zbog čega je važno da Beograd neguje kontinuitet održavanja te izložbe, čija je težnja da se sistematizuje i predstavi javnosti savremena ikona.

Tokom trajanja izložbe u Galeriji Kolarčeve zadužbine biće održane radionice sa gostima iz inostranstva.

Umetnici iz Rumunije, profesori Akademije u Bukureštu, sa profesorima beogradskih akademija uživo slikaju 28. i 29. avgusta ikone i, uz razmenu sa prisutnim umetnicima iz Srbije, prenose svoja znanja.

Radionice su otvorene za javnost, pa će i posetioci Galerije imati jedinstvenu priliku da na licu mesta dožive proces stvaranja sakralnih dela.

Ikone će na licu mesta slikati: profesor Akademije SPC dr Todor Mitrović, jedan od najvećih freskopisaca u Srbiji Vladimir Bata Kidišević, docent Akademije SPC dr Miodrag Milutinović i profesori Akademije u Bukureštu Mihai Koman i Andrej Musat.

Podršku izložbi “Portret na ikoni 2024” pružili su Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca, Wiener Städtische osiguranje, ComputerLand, Kabinet patrijarha srpskog Porfirija i Koka kola, dok Ministarstvo kulture Srbije nije podržalo taj projekat.

Izložba će biti otvorena do 7. septembra.

*Foto: Dragan Kujundžić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.