• Search form

29.08.2019 | 14:18

Saučešća povodom smrti Veličkovića

Saučešća povodom smrti Veličkovića

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević istakli su nacionalni i međunarodni značaj slikara i akademika Vladimira Veličkovića, izražavajući saučešće povodom njegove smrti.

"Srbija i svet izgubili su danas jednog od najvećih umetnika našeg doba. U lavirintima njegovog veličanstvenog umetničkog opusa ostaju svevremene poruke o humanosti, moralnosti, hrabrosti, ali i surovosti ljudske prirode koja je obeležila istoriju sveta. Vladimir Veličković je svojom energijom i jedinstvenim stilom izražavanja snažno obeležio svoju epohu, a na nama je da njegova dela nastavimo da proslavljamo, kao što je on proslavio ime Srbije širom sveta", naveo je Vučič u telegramu saučešća porodici Veličkovića, objavljenom na Fejsbuku.

Predsednica Vlade navela je da je “otišao još jedan veliki umetnik čije je ime, pored najvećih stvaralaca, već upisano na stranicama istorije likovne umetnosti". "Svojom umetnošću i bogatom zaostavštinom, Vlada Veličković nas je učinio ponosnim, a sebe večnim”, navela je Ana Brnabić u telegramu saučešća porodici Veličkovića, prijateljima i poštovaocima njegovog dela. Kako je istakla, Francuska, u kojoj je Veličković stvarao tokom većeg dela slikarske karijere, pamtiće ga kao prvog Srbina - člana francuske Akademije lepih umetnosti i nosioca Ordena viteza legije časti, a Srbija, “iz koje je potekao i koju je nosio u srcu, kao umetnika čija su dela bila izlagana u zemljama širom planete”.

Kadar iz filma o Vladimiru Veličkoviću, autor Fransoa Katone

Ministar kulture naveo je da je Veličković bio srpski slikarski velikan i stvaralac prometejske snage.

"Srpska kultura i čitavo društvo uzdrhtalog srca dočekali su tužnu vest o smrti slikara Vladimira Veličkovića, srpskog i francuskog akademika i stvaraoca prometejske snage. Bio je jedna od najamblematičnijih figura srpske kulture, inspiracija generacijama umetnika u Srbiji i u inostranstvu. Vredan, delatan, talentovan, plodan u svom autentičnom stvaralaštvu i uzorit u životnom stavu, Veličković je bio zlatni presek onog najkvalitetnijeg što je srpska kultura porađala“, naveo je Vukosavljević u telegramu saučešća koji je uuputio porodici Veličkovića i Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u svoje i u ime Ministarstva kulture i informisanja.

"Crni gavran sudbine, jedan od njegovih čestih umetničkih motiva odneo ga je u visine kojima pripada i sa kojih će zauvek biti nadahnuće svima koji streme visokim kulturnim, ljudskim i umetničkim dostignućima“, naveo je Vukosavljević.

Veličković je preminuo 29. avgusta u Splitu u 85. godini.

Srpska akademija nauka i umetnosti, čiji je član van redovnog sastava postao 1985. godine, istakla je da je ostavio "trajni beleg u oblasti kulture i umetnosti Srbije i njene afirmaciji u svetskim razmerama".

Veličković je od sredine 60-ih godina 20. veka živeo i radio u Parizu. Dobitnik je najviših francuskih odlikovanja u oblasti kulture i umetnosti - Ordena umetnosti i književnosti u rangu komandira i ordena Legije časti, a u Srbiji - priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi. Od iznosa koji je dobijao na osnovu tog priznanja osnovao je fond za dodelu nagrade za mlade umetnike koji se bave crtežom, koja je dodeljivana na osnovu konkursa, u saradnji sa Galerijom Haos.

*Naslovna fotografija: Gavran (detalj)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.