• Search form

16.03.2009 | 14:48

Saradnja Srbije i Nemačke

Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić izjavio je 16. marta da je njegova nedavna zvanična poseta Nemačkoj, u okviru koje se susreo i sa nemačkim kolegom Berndom Nojmanom i posetio Lajpciški sajam knjiga, rezultirala vrlo važnim i podsticajnim dogovorima za saradnju Srbije i Nemačke u kulturi, koja bi trebalo da bude podignuta na viši nivo i omogući dalji razvoj.

Bradić je na konferenciji za novinare posebno izdvojio sastanak sa Nojmanom, kao prvi susret ministara kulture Srbije i Nemačke u istoriji dve zemlje.

Saradnja Srbije i Nemačke

Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić izjavio je 16. marta da je njegova nedavna zvanična poseta Nemačkoj, u okviru koje se susreo i sa nemačkim kolegom Berndom Nojmanom i posetio Lajpciški sajam knjiga, rezultirala vrlo važnim i podsticajnim dogovorima za saradnju Srbije i Nemačke u kulturi, koja bi trebalo da bude podignuta na viši nivo i omogući dalji razvoj.

Bradić je na konferenciji za novinare posebno izdvojio sastanak sa Nojmanom, kao prvi susret ministara kulture Srbije i Nemačke u istoriji dve zemlje.

Prema rečima Bradića, razgovor sa Nojmanom bio je prilika ne samo za razmenu međusobnih iskustava, već i za dogovor na najvišem državnom nivou o daljoj saradnji i zajedničkom učešću u brojnim projektima u oblasti kulture i medija.

Navodeći da Srbija predstavlja za Nemačku centralnu zemlju Zapadnog Balkana, koja ima prioritet u daljem razvijanju kulturnih veza, Nojman je, kako je istakao Bradić, posebno naglasio veliki značaj kulture u procesu evropskih integracija.

Nemački ministar kulture ocenio je i da lajpciški Sajam knjiga, na kojem će Srbija biti počasni gost 2011. godine, predstavlja izuzetnu priliku za intenziviranje saradnje dve zemlje u svim oblastima kulture.

Bradić je pozvao nemačkog ministra kulture na proslavu obeležavanja 60 godina postojanja Jugoslovenske kinoteke u junu ove godine, a predložio je i da Nemačka bude počasni gost Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu 2011. godine, te da ta godina bude godina nemačko - srpskih kulturnih veza.

Sporazum o kulturnoj saradnji dve zemlje, koji bi mogao da bude potpisan u vreme Kinotekinog jubileja, pripremiće obe strane, a već je predočeno nekoliko konkretnih projekata koji će biti realizovani u oblasti kulturne baštine i muzeologije, arhivistike i filmskog stvaralaštva, rekao je Bradić, koji se sastao u Nemačkoj i sa predstavnicima Lajpciškog sajma knjiga, zvaničnicima nemačke službe za akademsku razmenu (DAAD), sektora za kulturu i medije pri nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova, predstavništva pokrajine Baden Virtemberg i fondacije S. Fišher.

Ističući da je Lajpciški sajam jedan od najznačajnijih u Evropi , posle Frankfurtskog, jer uspešno komunicira sa Istočnom Evropom, Bradić je rekao da će Ministarstvo kulture Srbije biti pokrovitelj i organizator nastupa 2011. godine, o kojem je razgovarao i sa direktorom tog sajma Oliverom Cileom.

Na Sajmu knjiga u Lajpcigu 2011. godine biće predstavljeni novi prevodi savremenih srpskih autora, a budući da se te godine obeležava i 50 godina od Nobelove nagrade Ive Andrića, to će biti dobar povod za predstavljanje srpske kulture uopšte.

Prema rečima Bradića, interesantna tema za saradnju Srbije i Nemačke je i odnos Johana Volfganga Getea i Srba, a trebalo bi da se povežu i drugi programi, kao što su muzika, teatar i film.

Srbija je učestvovala i na proteklom sajmu u Lajpcigu, a prema izboru selektorke nacionalnog nastupa na sajmovima knjiga Vide Ognjenović, predstavljale su je pesnikinje Danica Vukićević, Radmila Lazić i Ana Ristović.

Bradić se u Nemačkoj sastao i sa šefom sektora za kulturu i medije u nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova Martinom Koblerom, sa kojim je razgovarao i o učešću Srbije u projektima tog sektora, čiji je cilj promocija Nemačke kao zemlje kulture i isticanje njenog modernog i višestranog identiteta.

U okviru tog sektora je delatnost Gete instituta, čije je aktivnosti u Beogradu Bradić posebno pomenuo, ističući i saradnju tog kulturnog centra sa SEEcult.org-om u organizovanju konferencija i radionica za umrežavanje portala za kulturu u regionu jugoistočne Evrope.

Taj sektor nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Nemačke objedinjuje i akademsku saradnju (DAAD), kao i Nedelju nemačke kulture koja u jesen uključuje nemačke književnike, pozorišne, baletske i muzičke umetnike, a nova inicijativa je Muzička akademija za države jugoistočne Evrope koja će povezivati mlade ljude iz različitih zemalja i kulturnog okruženja.

Oni će raditi zajedno u Berlinu i izvoditi koncerte u zemljama učesnicima u naredne tri godine.

U 2009. godini biće realizovan i projekat na temu pada Berlinskog zida "After the Fall", u kojem učestvuju pozorišta iz 14 zemalja Evrope, uključujući Srbiju, a najuspešnije predstave će biti pozvane da učestvuju na festivalima u Nemačkoj, rekao je Bradić.

Bradić je u Nemačkoj posebno razgovarao i sa šeficom DAAD Anete Julius o učešću Srbije u programima te organizacije, jedne od najvećih i najrespektabilnijih te vrste u svetu.

Kao finansijski najjača nemačka organizacija u oblasti međunarodne akademske saradnje, DAAD istovremeno ispunjava obaveze na polju strane kulturne i obrazovne politike.

DAAD igra važnu ulogu u okviru evropske obrazovne politike, posebno u odnosu na programe razmene i mobilnosti EU.

Programi DAAD se realizuju kroz: stipendije za strance, stipendije za Nemce, povećanje interesa stranih studenata i naučnika za nemačke visokoškolske i istraživačke institucije, a ponuda za Srbiju u oblasti kulture stavlja na raspolaganje stipendije za umetnike i stipendije za visokokvalifikovani mladi menadžerski kadar.

Bradić je u Nemačkoj razgovarao i sa šefom predstavništva pokrajine Baden Virtemberg Andreasom Šuceom o daljem unapređivanju kulturne saradnje, a ove godine će, kako je najavljeno, biti ostvarena saradnja između Muzeja Vojvodine i Muzeja u Ulmu, pozorišta iz Novog Sada i Štutgarta.., a pokrenuta je i inicijativa da Srbija bude zemlja partner na Sajmu turizma u Štutgartu 2011. godine.

Srbija učestvuje i na Salonu knjiga u Parizu, koji traje od 13. do 17. marta, a predstavljaju je Zoran Hamović, Gojko Božović, Vladislav Bajac, Sanja Domazet i Milena Marković.

Paralelno s tim programom otvorene su i dve izložbe u Francuskom kulturnom centru - "Danilo Kiš 1935 - 1989 - 2009" Biblioteke grada Beograda i izložba posvećena savremenim srpskim umetnicima.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.