Šapat cveća na Čehov festu
Tajvanski plesni teatar Cloud Gate predstavio je u okviru devetog Čehov festa u Moskvi svoju verziju poznatog Čehovljevog dela “Višnjik” - plesnu igru “Šapat cveća”, izvedenu na muziku Johana Sebastijana Baha (Šesta svita za solo violončelo), u koreografiji čuvenog tajvanskog umetnika, Lin Hvai-mina.
Tajvanski plesni teatar Cloud Gate predstavio je u okviru devetog Čehov festa u Moskvi svoju verziju poznatog Čehovljevog dela “Višnjik” - plesnu igru “Šapat cveća”, izvedenu na muziku Johana Sebastijana Baha (Šesta svita za solo violončelo), u koreografiji čuvenog tajvanskog umetnika, Lin Hvai-mina.
“Od svih Čehovljevih dela najviše volim ‘Višnjik’, a od svih scena najoimiljenija mi je poslednja, kada do nas dopire udaljeni zvuk sekira koje počinju da seku višnje. Taj zvuk, ta scena, potresa dušu, to su zaista moćne emocije”, rekao je ruskim novinarima Hvai-min, osnivač plesne kompanije Cloud Gate.
Za svoju verziju uzeo je poslednju Čehovljevu dramu “Višnjik”, a iz nje odabrao najuzbudljiviji momenat , finalnu scenu, trenutke odlaska, gašenja.
Lin Hvai-min to ovako objašnjava: “Ja ne pričam siže ‘Višnjika’, u mojoj predstavi nema likova.To je samo utisak, sećanje: proleće je minulo, a s njim su otišla i nestala stara dobra vremena. Čehov nije opisivao sve, mnogo toga u njegovim delima treba čitati između redova, a ples je takođe jedna vrsta čitanja između redova. Jezik plesa je metafora, a ne siže”, naglasio je tajvanski koreograf.
Scena na kojoj se igra “Šapat cveća” posuta je laticama ruža, nastanjena lavirintima ogledala i nestajanjem odraza plesača u njima.
Prema rečima koreografa, “Šapat cveća” je sasvim jednostavno shvatiti: prvi deo igre simbolizuje cvetanje, bokorenje, početak života iza kojeg nastupa tamna noć i uvenuće, podsećajući gledoca na prolaznost, kratkotrajnost života koji nije duži od jednog trena.
Uspešnom ostvarivanju suptilno zamišljene ideje koreografa i dinamičnosti predstave, doprinosi Bahova muzika i promena dekoracije koja se izvodi u skladnom ritmu. U prvom činu umetnici plešu u ružinim laticama na jarkom svetlu, u drugom se po sceni razleću pramenovi kose i pojavjuju se neobični lavirinti sa ogledalima.
Igrači jednog od najboljih ansambala savremenog plesa u Aziji uspeli su prosto da začaraju gledaoce magijom vladanja klasičnom tehnikom koreografije i istočnim borilačkim veštinama.
Na Čehov festu kolektiv Cloud Gate učestvuje već četvrti put i uvek je virtuznošću opčinjavao i zadivljavao gledaoce.
“To ushićenje kojim pratimo scensku fantaziju trupe Lin Hvai-mina potpuno prekriva Čehova i na njega smo zaboravili dok se divimo čarobnoj igri artista, jer koreograf nam je svima preokrenuo svest”, preneli su ruski mediji utiske gledalaca posle predstave, čije je gostovanje organizovano uz podršku Saveta za kulturu i Ministarstva inostranih poslova Tajvana.
Deveti Čehov fest počeo je 25. maja i trajaće do 30. jula, a posvećen je 150-godišnjici rođenja slavnog ruskog pisca.
To je jedan od najvećih i najprestižnijih svetskih pozorišnih festivala, a održava se svake druge godine, počev od 1992.
Od ove godine biće održavan svake godine.
Osnivač Čehov festa je Međunarodna konfederacija pozorišnih saveza, a finasijski su ga podržali rusko Ministartvo kulture i gradske vlasti Moskve.
Sajt Čehov festa je www.chekhovfest.ru, a Hvai-minove plesne kompanije www.cloudgate.org.tw
Branko Rakočević