• Search form

01.07.2022 | 21:15

ReKAPITULACIJA Led Arta u MSUV

ReKAPITULACIJA Led Arta u MSUV

Trodecenijsko angažovano i kritičko delovanje umetničke grupe Led Art i ostalih kolektiva nastalih na tragu ideje o isceliteljskoj moći umetnosti, tema je izložbe “ReKAPITULACIJA” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV), eksperimentalne postavke 30 (neposlušnih) objekata koji referišu na ključne akcije i performanse izvedene između 1992. i 2022. godine.

Izložba “ReKAPITULACIJA” (Neposlušni objekti / subjekti 1992-2022), koja će svečano biti otvorena 3. jula, u okviru višemesečnog istoimenog poduhvata, sumira 30 godina umetničkih aktivističkih praksi – od Zamrznute umetnosti Led Arta, nastalog 1992. godine na inicijativu Nikole Džafa, preko delovanja Art klinike i Šok ZaDruge, do najmlađih aktivnosti Grafičke mreže.

Nastavljajući da se kontinuirano kritički osvrće na aktuelne društvene i umetničke tokove, te da etici daje prednost nad estetikom, Multimedijalni centar “Led Art” preuzeo je ambiciozan produkcijski poduhvat koji je koncipiran kao in-situ instalacija, lavirint u kojem se publika suočava sa interaktivnim postavkama koje angažuju sva čula. Posetioci mogu da učestvuju u performansima, zajedno sa umetnicima realizuju umetničke radove, ali i da bez posredovanja istražuju impresivnu arhivu koja pruža uvid u funkcionalnost/nefunkcionalnost kolektivnog delovanja

Tokom trajanja izložbe u MSUV, čiji kustoski tim čine istoričarka umetnosti Darka Radosavljević Vasiljević, direktorka Remonta, muzejski savetnik MSUV Nebojša Milenković, kustoskinja Svetlana Subašić i teoretičarka umetnosti i profesorka dr Andrea Palašti, biće upriličeno i javno šišanje, za posetioce će biti izvedeno i “opasuljivanje” kuvanjem i konzumiranjem pasulja u kazanu, a publika će imati priliku i da upozna magarca Sretu.

“Od hadnjače i kotlića za pasulj, preko tela i pepela, do tepiha i mikofona, ova izložba ispituje ulogu trideset različitih objekata kao est-etičkih znakova i njihovih uloga u umetničkim akcijama tri grupe – Led Art (1992-2001), Art klinika (2002-2013) i Šok ZaDruga (2013-). Ali šta je zajedničko za ove objekte? Problematični funkcioneri i šefovi država, kontradiktorni zakoni i neposlušni građani. Ali pre svega Nikola Džafo i grupa Led Art. (…) Termin neposlušni objekti odnosi se na svakodnevne modifikovane predmete koji igraju ključnu ulogu u pokretima za socijalnu borbu. Njihova vrednost i kvalitet ne ogleda se u finoj izradi i lepoti, već upravo u snalažljivom, inventivnom, brzom i slobodnom korišćenju jednostavnih/(jeftinih!) sredstava za prenošenje jasne kritičke i subverzivne poruke. Ovakvi objekti - rekviziti - kulise koje su Led Art, Art klinika i Šok ZaDruga koristili u svojim akcijama, mogu se interpretirati upravo kroz termin neposlušnih objekata koji nisu objedinjeni po stilu, tipu ili mediju već po različitom društvenom angažmanu”, navela je Andrea Palašti u uvodnom tekstu kataloga, koji će biti predstavljen tokom trajanja izložbe u MSUV, najavljene proteklih dana performansima “Dan leda” i “Puj, spas, za sve nas”!

Dan leda, 19. jun 2022, foto: Srđan Veljović

Puj, spas, za sve nas!, 25. jun 2022, foto: Srđan Veljović

Pored predstavljačkog – retrospektivnog karaktera, izložba je, kako je navela Andrea Palašti, i najveći ispit za Dežurni tim, članove Multimedijalnog centra “Led art”, čiji su se sastav i brojčanost menjali tokom protekle tri decenije. Kroz proces pripreme izložbe, sadašnji Dežurni tim suočavao se sa zadacima za čiju realizaciju nema formalno znanje, te su ispitivani različiti modeli rada unutar kolektiva i van njega. U saradnji sa kulturnim radnicima iz nezavisnog sektora i javnih institucija kulture, stekao se uvid u postupke kreiranja kulturnog sadržaja i uslove pod kojima ti sadržaji nastaju. Stečeno iskustvo kritički se analiziralo, a potom implementiralo, što je stvorilo novu dinamiku u raspodeli radnih obaveza.  

Izložba obuhvata kustoska vođenja i panel diskusije, projekcije dokumentarnog materijala promociju kataloga/publikacije “ReKAPITULACIJA” na 180 strana.

Dan leda, 19. jun 2022, foto: Srđan Veljović

Grupa Led Art osnovana je 1993. godine na inicijativu umetnika Nikole Džafa kao reakcija na ratom zahvaćenu SFR Jugoslaviju i devastaciju svih društvenih i materijalnih vrednosti.

Prva velika akcija Led arta – “Zamrznuta umetnost”, izvedena je 15. maja ratne i hiperinflatorne 1993. godine ispred Doma omladine Beograda, kada su umetnici zamrzli svoja dela u želji da na simboličan način sačuvaju umetnost za neka bolja vremena. Takođe, to je značilo da ostavljaju svoje stvaralaštvo po strani da bi kroz umetničke akcije doprineli zaustavljanju ludila koje je tada već uveliko zahvatilo prostor bivše Jugoslavije. Uz načelo Etika pre estetike, umetnici i brojni istomišljenici iz drugih sfera delatnosti, kroz javne umetničke akcije i performanse apostrofirali su negativne društvene i političke tendencije i žestoko se suprotstavljali režimu tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića. U situaciji devastacije moralnih, društvenih i materijalnih vrednosti, s ratom koji se razbuktavao na teritorijama bivše domovine, postavilo se pitanje da li treba raditi u takvim okolnostima i u kom pravcu treba delovati. Zamrzavanje se može shvatiti dvojako – s jedne strane to je odlazak u hibernaciju ili čak svesna eutanazija, a sa druge - zamrzavanjem se vrednosti čuvaju za neki bolji trenutak.

Nikola Džafo, foto: Srđan Veljović

Zamrznutoj umetnosti je i posvećen početak programa “ReKAPITULACIJA”, 19. juna u Katoličkoj porti, kada je održan celodnevni performans Dan leda, u okviru kojeg je na velikim ledenim površinama prikazan specijalno za tu priliku montiran dokumentarni materijal na santama leda video radovi i filmovi iz arhive MMC "Led Art": "Zamrzavanje" (1993), "Potop" (1993), "Lokaliteti 1 i 2" (1994), "Stolica" (1995), "Ko vas šiša" (1995), "Vratite im sliku" (1996), "Puj, spas, za sve nas!" (1996), "Ikonomahija" (1998), "Bio most" (1999) i "Kunslager" (2000).

Osim Zamrznute umetnosti, među važnijim projektima Led arta su i: Potop (Novi Sad 1993); Art kuvar (Beograd 1994); Lokalitet No 1 i No 2 (Subotica, Beograd 1994); serija javnih šišanja Ko was šiša (Beograd 1995, Niš 1997, Novi Sad…); Ekspedicije: Deponija “Vinča” (Beograd 1997), Mediana (Niš 1998), Plzenj (Češka 1998); Ikonomahija (Beograd 1998); Rekonstrukcija zločina (1995-2013); Kunstlager (Novi Sad 2000).

Puj, spas, za sve nas!, 25. jun 2022, foto: Srđan Veljović

Druga faza delovanja i udruživanja počela je institucionalizacijom - osnivanjem MMC “Led art” (2002). Oživljavanjem ruiniranog podruma u Grčkoškolskoj ulici 5, formirana je Art klinika koja je sa svojom Šok galerijom - najmanjom na Balkanu, ubrzo postala kultno mesto na mapi kulturnih dešavanja u Novom Sadu i šire. Vođena utopijskom idejom da se umetničkim delovanjem može lečiti bolesno društvo, Art klinika je punih deset godina, uz materijalne i brojne druge nedaće, okupljala uglavnom mlađu populaciju i bila mesto za razmenu ideja, mišljenja, za realizaciju izložbi, performansa i akcija, unutar i van podruma u kojem se nalazila.

Zbog promenljive naklonosti gradskih struktura i finansijske nemoći, Art klinika se u projektu “Bankrot”, nakon proglašenja eutanazije, reorganizovala i preselila u novi radni prostor – u pasažu Zmaj Jovine 22, gde je 2013. pokrenuta Šok ZaDruga koja funkcioniše na principima sličnim prethodnim grupacijama.

U izlagačkom prostoru unutar Šok zadruge, u izlozima Šok koridora (Pasaž Milana Mladenovića) i formiranjem mikrogalerija na periferiji grada (Petrovaradin, Telep, ŠOSO “Milan Petrović”), MMC “Led Art” pokušava da pronađe model za delovanje i preživljavanje umetnika u uslovima koje nameće liberalni kapitalizam. Godine 2021. u novosadskom naselju Telep (Jovana Popovića 43) počela je da radi Grafička mreža koja u svojim projektima okuplja umetnike grafičke struke i pruža im prostor za kreiranje, rad i razmenu ideja.

Dan leda, 19. jun 2022, foto: Srđan Veljović

U okviru programa “ReKAPITULACIJA”, za 9. jul na Varadinskom mostu najavljen je performans Bio most, sećanje u formi suvenira na Varadinski most srušen u NATO bombardovanju 1999.

Performans Novi mostovi najavljen je za 10. jul na Keju žrtava racije (spomenik Porodica), gde će biti organizovano štampanje grafika sa matrica koje je oblikovao Dunav.

U završnici programa “ReKAPITULACIJA” u Kreativnom distriktu biće održana od 1. do 4. septembra još jedna “Totalna rasprodaja umetnosti” prodaja umetničkih dela po pristupačnim cenama.

Puj, spas, za sve nas!, 25. jun 2022, foto: Srđan Veljović

Produkcijski tim programa “ReKAPITULACIJA” čine: Darija Dragojlović, Silvia Dražić, Nikola Džafo, Vesna Grginčević, Željko Grulović, Stefan Ilić, Vladimir Ilić, Dejan Jankov, Andreja Kargačin, Nina Komel, Lidija Krnjajić, Filip Markovinović, Nataša Markovinović, Tatjana Marticki, Namanja Milenković, Milan Nešić, Ana Novaković, Andrea Palašti, Konstantinos Petrović, Ivana Purtić, Madga Radojlović, Dunja Stanojević, Stefan Stefanovski, Mila Stojanović, Slobodan Stošić, Adrienn Ujhazi, Srđan Veljović; frizeri: Goran Avgustinov, Lazar Kovačević, Andrija Nikitović i Dušan Šovljanski.

Projekat “ReKAPITULACIJA” deo je programskog luka “Tvrđava mira” Fondacije “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” 2022. i njenog programa “Kaleidoskop kulture”.

Realizaciju projekta podržali su Fondacija “Novi Sad – EPK”, Gradska uprava za kulturu Novi Sad i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

*Fotografije: Srđan Veljović

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.