• Search form

30.09.2020 | 13:37

Radijsko popularizovanje nauke

Radijsko popularizovanje nauke

Radio Beograd 2 pokreće emisiju "Hoću da znam", posvećenu popularnoj nauci, koja će svakog četvrtka od 9 do 10 sati, počev od 1. oktobra, donositi pregled vesti i zanimljivosti iz sveta nauke, razgovore sa istraživačima i odgovore na pitanja slušalaca.

Emisija „Hoću da znam“ razotkrivaće kako izgleda proces istraživačkog rada i deliti sa slušaocima uzbudljive priče o dolasku do novih otkrića. Posvetiće pažnju ulozi nauke u svakodnevnom životu - od senzora i pametnih uređaja u stanovima, preko molekularne gastronomije do prilagođavanja na klimatske promene, najavio je Radio Beograd 2.   Slušaoci će moći da saznaju kada ćemo imati priliku da konzumiramo laboratorijski uzgojeno meso, kada će prvi turisti odleteti na Mars i da li postoje alternative konvencionalnom rudarenju. Emisija će, na pristupačan i zanimljiv način, predstavljati i rezultate aktuelnih naučnih istraživanja.

Slušaoci Radio Beograda 2 imaće priliku i sami da postave pitanja iz bilo koje oblasti popularne nauke, posredstvom mejl adrese: ocudaznam@rts.rs ili profila Radio Beograda 2 na Tviteru, Fejsbuku ili Instagramu.

U prvom izdanju nove emisije biće reči o tome kako naučnici mogu da doprinesu kontroli i suzbijanju ambrozije, a sagovornik je dr Slobodan Jovanović, redovni profesor Biološkog fakulteta u Beogradu. Biće reči i o Turniru mladih fizičara, kao i o ovogodišnjoj dodeli Ig Nobelovih nagrada, a prof. dr Momčilo Đorđević predočiće vesti iz sveta medicine.

Autor emisije "Hoću da znam" je Tomica Mišljenović, asistent Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dugogodišnji saradnik Istraživačke stanice Petnica, u kojoj je rukovodio seminarom biologije, kao i interdisciplinarnim programima. Iako ekolog po obrazovanju, Mišljenović pasionirano prati istraživanja u širokom spektru naučnih oblasti, a kroz učešće u tribinama i diskusijama  pokušava da brojne složene naučne fenomene približi široj javnosti. Učestvovao je u organizaciji većeg broja međunarodnih naučnih skupova, a dve godine bio je predstavnik evropskih studenata u Upravnom odboru Društva za toksikologiju i hemiju životne sredine SETAC sa sedištem u Briselu.

Emisija “Hoću da znam” emituje se u okviru obrazovne rubrike Radio Beograda 2, u kojoj se pripremaju i realizuju autorske emisije u čijem fokusu je obrazovna funkcija radija. Edukativna funkcija tog programa realizuje se u tematski različitim emisijama koje su posvećene filozofiji, prirodnim naukama, digitalnim tehnologijama, lingvistici, medijima i kulturnoj baštini. U emisijama Solaris, Riznica, Put u reči, Digitalne ikone i drugim, autori nastoje da na razumljiv, ali i kritički način približe slušaocima savremene i važne teme i pitanja na koja traže odgovore od pažljivo odabranih sagovornika i uglednih stručnjaka. Kako da razumemo klimatske promene i kako da ublažimo njihove negativne posledice? Da li lekove kojima je istekao rok upotrebe treba baciti ili mogu da se koriste još izvesno vreme? Da li smo zavisni od tehnologija i mobilnih telefona i kako da se sačuvamo od negativnih tehnoloških uticaja na savremenog čoveka? Šta nam je kao zaveštanje ostavio Žil Vern? Kako je srpski jezik dobijao nove reči u nekim novim značenjima - neka su od pitanja na koja slušaoci mogu da dobiju odgovore. 

Osim emisije "Hoću da znam", od ove jeseni u programskoj šemi Radio Beograda 2, petkom u 12 časova, emituje se i nova emisija Radar - merač mišljenja i stavova slušalaca. Od 29. septembra muzička redakcija ovog programa, povodom 250 godina od rođenja Ludviga Van Betovena, priređuje u Galeriji RTS-a ciklus koncerata "Betoven u Galeriji", uz direktan prenos na Radio Beogradu 2.  

*Foto: RBG2

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Radost zudnjet
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r