Protiv homofobije i transfobije
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (International Day Against Homophobia And Transphobia - IDAHO) biće obeležen 17. maja u Beogradu raznovrsnim programom u cilju poboljšanja i zaštite ljudskih prava LGBT i kvir osoba.
Program inicijative IDAHO Belgrade, posvećen temi “Umetnost i kultura u službi ljudskih prava i borbe protiv homofobije i transfobije”, biće održan u Kulturnom centru Grad, a obuhvata panel diskusiju (IDAHO Talks), izložbu (IDAHO Art) i prateći filmski program (IDAHO Side Streets).
Ubeđeni da su kultura i umetnost moćne, ali nedovoljno korišćene platforme za sprovođenje bilo koje poželjne društvene promene, organizatori programa IDAHO Belgrade žele da stvore prostor za konstruktivnu razmenu mišljenja u potrazi za mogućim rešenjima.
Otvarajući pitanje uticaja kreativne snage koju društvo može da upotrebi u borbi protiv homofobije i transfobije, cilj IDAHO Belgrade je da podstakne pojednice, koji prepoznaju sopstvenu odgovornost prema okolini, da svoje mišljenje, umetničku praksu i uticaj stave u funkciju napretka LGBT i kvir zajednice u Srbiji.
Učesnici panela IDAHO Talks su predstavnici organizacija i institucija koji su kroz dosadašnji rad i profesionalni i lični angažman dali ključan doprinos napretku ljudskih prava i sloboda i razvoju kulturne scene u Srbiji - Antonela Riha - NIN, Mirjana Bogdanović - GSA, Mia David - Kulturni centar Beograda, Filip Vujošević - Hartefakt Fond i Predrag Azdejković - GLIC (Gej lezbejski info centar). Moderatorka je Jelisaveta Blagojević sa Fakulteta za medije i komunikacije.
U galeriji KC Grada biće postavljena grupna izložba “Signal” na kojoj učestvuju domaći vizuelni umetnici i grafički dizajneri: Aleksandar Maćašev, Boris Šribar, Ranko Travanj, Milica Kolarić, Nikola Vrzić, Željko Lončar, Milica Pantelić, Mane Radmanović, Miladin Miletić, Nina Bunjevac i Miloš Kozlovački.
Cilj izložbe, čiji je kustos istoričar umetnosti Vladimir Bjeličić, jeste aktivacija kulturno umetničke scene Beograda i Srbije u kontekstu promišljanja statusa i pozicije LGBT i kvir zajednice u savremenom srpskom društvu.
Inicijativu IDAHO Belgade podržale su mnogobrojne domaće i strane javne ličnosti i organizacije.
IDAHO se obeležava 17. maja u više od 60 zemalja širom sveta - na dan kada je 1990. godine Svetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste mentalnih poremećaja.
Međunarodni dan protiv homofobije i transfobije prvi put je obeležen u Beogradu 2011. godine, na nekoliko lokacija.
Prema navodima organizatora programa IDAHO Belgrade 2013, proteklih godina u Srbiji su postignuti značajni pozitivni pomaci na polju zaštite ljudskih prava i prava LGBT(IQAP) osoba, ali se još mnogo toga mora uraditi.
“Zbog svega navedenog IDAHO nam je potreban kao odlična prilka da se suprotstavimo homofobiji i transfobiji i da slavimo različitost. Svaki pojedinac doprineće promeni!”, poručili su organizatori, ističući da je uspešno društvo - društvo aktivnih pojedinaca, zbog čega je i ključ uspeha u borbi protiv homofobije i transfobije aktivacija same LGBT zajednice, ali i ostalih građana, te pokretanje konstruktivnog dijaloga sa ciljem da se šira javnost na odgovarajući način informiše o svojim i pravima manjinskih zajednica i adekvatno senzibiliše.
Kultura i umetnost pritom su najefikasniji alati u borbi za ljudska prava i prava LGBT osoba, jer umetnost “povezuje, stvara novi prostor za tumačenje i razumevanje, traži otvorenost za nove ideje, nudi moguća rešenja”, poručuju organizatori IDAHO Belgrade.
IDAHO Belgrade pokrenuli su KC Grad i JTKT kolektiv.
(SEEcult.org)