Protekcija večna tema
Predstava “Protekcija” nastala prema istoimenom delu Branislava Nušića, u adaptaciji i režiji Milana Neškovića, biđe premijerno izvedena 3. avgusta na festivalu “Grad teatar” u Budvi, u koprodukciji sa Narodnim pozorištem iz Sombora.
To je 82. produkcija “Grada teatra” i ujedno prvi put da se neko Nušićevo delo radi na tom festivalu, rekla je 1. avgusta na konferenciji za novinare glavna urednica festivalskog programa Svetlana Ivanović.
“Ovo je jedan od prvih Nušićevih komada koji je pisao u zatvoru gde mu je bilo zabranjeno da piše. Onda je on krišom napisao pismo oslovljavajući ga sa ‘dragi ujače’ tadašnjem ministru policije Kraljevine Srbije. Upravnik koji je čitao to pismo mu je rekao da nema potrebe da piše ujaku, te su mu dozvolili da piše svoja dela”, kazao je Nešković i dodao da se taj komad bazira na dve porodice iako naslov navodi na aktuelnu i savremenu priču o korumpiranim vlastima.
“Jedna je porodica došljaka u Beograd, a druga porodica ministra. Ključan je odnos između njih i kako sudbina i karakteri svih ljudi kada se te dve porodice isprepletu, dovodi do različitih komičnih situacija. Nušić je jedan od najvećih pisaca zato što je on najveći poznavalac i analitičar srpskog karaktera i mentaliteta. To što je rođen pre 160 godina je treptaj oka. Niko se nije mnogo promenio u tih 160 godina karakterom i mentalitetom, zato dobri pisci mogu da opstaju, ali moraju da budu tumačeni na jedan drugačiji način. Posebno kada je u pitanju komedija, jer humor živi u trenutku. Ono što je kod Šekspira bilo smešno, ono što je bilo smešno pre 160 godina danas nije smešno na tom nivou. Čak i ono što je bilo smešno pre deset godina, danas o tome ne sme da se govori već je politički nekorektno”, rekao je Nešković.
Kako je naglasio, humor mora da se menja i da se pazi u današnje vreme, pa je od komada “Protekcije” napravljen vodvilj kabaretskog tipa, ali potpuno osavremenjen.
“Ostali smo verni Nušiću, ali i nekim temama i problemima kojima smo mi želeli da se bavimo. Ubeđen sam da će ova predstava imati jako dobar odziv kod publike jer smo uspeli da napravimo jednu toplu priču o divnim ljudima sa svim svojim mentalitetskim i karakternim manama”, zaključio je Nešković, koji je naveo i da gaji veliku ljubav prema Narodnom pozorištu Sombor i prema festivalu Grad teatar.
“To mi je omiljeno pozorište, a ovo mi je omiljeni festival tako da je ova saradnja sasvim prirodna. Govoreći o tom kratkom roku, ja imam jednu krilaticu koja kaže da problem rađa samo novo i bolje rešenje. Posebno u slučaju komedije jer humor nije nešto o čemu možda i ne treba previše misliti. Ili postoji ili ga nema, ako ga nema onda se traži na nekom drugom mestu, ne može da se stvori kao što može neka tragična situacija nizom proba”, dodao je Nešković.
Direktorka JU “Grad teatar” Milena Lubarda Marojević zahvalila je Narodnom pozorištu Sombor, pre svega direktorki Bojani Kovačević i umetničkom direktoru Saši Trolakoviću na tome što je tradicija saradnje između “Grada teatra” i somborskog Narodnog pozorišta “nastavljena na divan način, traje kroz produkcije i kroz programe, ali i kroz način na koji to sve funkcioniše, a koji se retko sreće u koprodukcijskim odnosima i teatrima”.
“Njihov poslovni, domaćinski i kreativni odnos je nešto što uvek treba istaći i na čemu uvek treba zahvaliti. Istovremeno bih zahvalila i reditelju Milanu Neškoviću jer smo i jedni i drugi hteli da sarađujemo ponovo. Način na koji Milan radi, kreativan i efikasan, način je i gde je rediteljska sujeta u drugom planu i gde postoji spremnost da se sa koproducentima otvoreno razgovara na kreativne i organizacione teme”, istakla je ona, zahvalivši i bratstvu Manastira Svete Trojice u Stanjevićima koje godinama unazad ukazuje gostoprimstvo.
“Rad na tom prostoru ima jedan poseban kvalitet i donosi neke posebne mogućnosti koje nisu materijalne i koje se teško mogu iskazati brojkama i slovima, ali koje se vide na projektima koji tamo nastaju i koje publika tamo voli da gleda“, istakla je ona.
Direktorka Narodnog pozorišta Sombor Bojana Kovačević naglasila je da joj je izuzetno drago što drugu godinu zaredom rade koprodukciju sa “Gradom teatrom” i istakla da je to “odnos međusobnog poštovanja i zahvalnosti”.
Umetnički direktor Narodnog pozorišta u Somboru i glumac u predstavi, Saša Torlaković, podsetio je da je on već 30 godina gost na festivalu “Grad teatar”.
“Dobro poznajem ovaj festival i ljude koji ga čine i zaista je uvek prijatno biti na njemu, posebno kao glumac u koprodukciji. Imali smo dosta ograničen rok, organizaciono, glumački i rediteljski je bilo dosta zahtevno da iznesemo ovakav komad, imajući obzira prema Nušiću kao velikom komediografu. Zato jedva čekam susret sa publikom jer je kod komedije jako važno da dobijete povratnu informaciju, kako ti likovi i Nušićeve rečenice deluju danas na publiku”, istakao je Torlaković.
Glumica Ana Rudakijević je istakla da je dva puta gostovala na festivalu “Grad teatar” – prvi put 2019. sa svojom klasom i diplomskom predstavom “Tri zime”, a prošle godine sa Neškovićevom predstavom “Galeb”.
“Sada treća sreća, a to kažem jer je ovo moja prva koprodukcija u karijeri i jedno predivno iskustvo. Volela bih u budućnosti da radim što više ovakvih stvari jer sam upoznala predivne mlade kolege iz Crne Gore i nadam se da ćemo u budućnosti sarađivati. Osećam se kao da sam deseti put ovde, zaista jedno divno iskustvo i jako sam zahvalna”, kazala je ona.
Glumac Stevan Vuković je kazao da oseća najveću ljudsku i profesionalnu zahvalnost prema svim saradnicima.
“Prvenstveno što su mi pružili priliku da budem deo ove koprodukcije, već godinama se trudim da budem deo ‘Grada teatra’ i konačno je uspelo. Prvi put shvatam koliko je važno da se uvezujemo i da sarađujemo kao mladi glumci, da vidimo kako se radi u drugim sredinama. Meni je veliko zadovoljstvo što je ovo moj treći Nušić, ali neka nova vizura čitanja čuvenog pisca. Taj kratak rok ja nisam osetio što znači da je veština reditelja i producenata bila na izuzetnom nivou, sve je bilo vrlo vešto pripremljeno. Bili su obezbeđeni svi uslovi za najlepše kreativno stvaranje što se nadam da će publika videti i osetiti”, rekao je Vuković.
Budvanska premijera je zakazana za 3. avgust u amfiteatru Manastira Svete Trojice u Stanjevićima, a reprizna izvođenja su na festivalskom programu 4, 5. i 6. avgusta.
(SEEcult.org)