Pronađen mini-Stounhendž
Arheolozi u Engleskoj pronašli su, nedaleko od čuvenog Stounhendža, ostatke još jednog, znatno manjeg praistorijskog lokaliteta, koji su nazvali Bluhendž. Lokalitet je nazvan Bluhendž zbog plavičaste boje 27 kamenih blokova, starih oko 5.000 godina, koji su vremenom nestali. Ostale su, međutim, rupe i drugi tragovi koji ukazuju da su kameni monoliti bili postavljeni u formi “avenije”. Arheolozi su opisali to otkriće kao izuzetno važno, preneli su britanski mediji, navodeći da će detalji biti sapšteni tek u februaru 2010.
Arheolozi u Engleskoj pronašli su, nedaleko od čuvenog Stounhendža, ostatke još jednog, znatno manjeg praistorijskog lokaliteta, koji su nazvali Bluhendž.
Lokalitet je nazvan Bluhendž zbog plavičaste boje 27 kamenih blokova, starih oko 5.000 godina, koji su vremenom nestali. Ostale su, međutim, rupe i drugi tragovi koji ukazuju da su kameni monoliti bili postavljeni u formi “avenije”.
Arheolozi su opisali to otkriće kao izuzetno važno, preneli su britanski mediji, navodeći da će detalji biti sapšteni tek u februaru 2010.
Bluhendž su otkrili prošlog leta istraživači sa Šefild univerziteta, a nalazi se na oko dva kilometra od čuvenog Stounhendža.
Stounhedž je na UNESKO-voj listi svetske baštine, a najveće je neolitsko naselje u Velikoj Britaniji i još uvek je velika misterija.
Za Stounhedž se smatra se da potiče iz perioda između 3000. i 1600. godine pre nove ere.
Sajt Univerziteta Šefild je www.sheffield.ac.uk
(SEEcult.org)