Promocija Srbije u Kanu
Srbija će u Kanu, osim igranim filmom “Ordinary People” mladog reditelja Vladimira Perišića, koji će biti prikazan u programu “Nedelje kritike”, biti predstavljena i na štandu Filmskog centra Srbije (FCS), a srpske produkcijske kuće nastupiće pod jedinstvenim brendom “Film in Serbia” i na okupljanju kanske Producentske mreže (Producers Network), gde će promovisati Srbiju kao destinaciju za produkciju filmova.
Srbija će u Kanu, osim igranim filmom “Ordinary People” mladog reditelja Vladimira Perišića, koji će biti prikazan u programu “Nedelje kritike”, biti predstavljena i na štandu Filmskog centra Srbije (FCS), a srpske produkcijske kuće nastupiće pod jedinstvenim brendom “Film in Serbia” i na okupljanju kanske Producentske mreže (Producers Network), gde će promovisati Srbiju kao destinaciju za produkciju filmova.
Perišićev film “Ordinary People”, koji se bavi ratnim zločinom iz ugla egzekutora, biće premijerno prikazan 15. maja na 48. “Nedelji kritike”, uz dodatne tri projekcije narednih dana, a prvi je iz Srbije u tom programu posle “Belog odela” Lazara Ristovskog 1999. godine.
“Nedelja kritike” je prva “paralelna selekcija” Filmskog festivala u Kanu, a svih proteklih 48 godina ostala je verna tradiciji otkrivanja mladih talenata. Osnovala ju je Francuska unija filmskih kritičara 1962. kako bi prikazivala prva i druga ostvarenja mladih reditelja iz celog sveta. Među njima su svojevremeno bili i Bernardo Bertoluči (Bertolucci), Ken Louč (Loach), Vong Kar Vai (Wong Kar Wai), Gaspar Noe, Fransoa Ozon (Francois Ozon)...
Perišić je za debitantski igrani film “Ordinary People” dobio podršku Ministarstva kulture Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine i evropskog filmskog fonda Eurimaž (Eurimages), a snimljen je u srpsko - francusko - švajcarskoj koprodukciji.
Srpska filmska industrija biće predstavljena i specijalnim katalogom "Films, Projects And Talents" koji je FCS pripremio za 62. Kan.
FCS je najavio i da će u "Producentskoj mreži" učestvovati producenti Svetozar Cvetković i Miroslav Mogorović, a vlasnik svetskih prava za film “Tamo i ovde” (Here and There) Darka Lungulova, Films Boutique, organizovaće tri market skrininga (14, 18. i 21. maja).
Tokom prošlogodišnjeg skupa “Producentske mreže”, srpske produkcijske kuće su skopile poslove vredne nekoliko miliona dolara sa brojnim američkim i evropskim producentima, što je donelo značajnu ekonomsku korist srpskoj privredi.
Srpska filmska industrija prvi put će se pojaviti u Kanu pod jedinstvenim brendom “Film in Serbia”, pod kojim se predstavila i prošlog meseca na Sajmu filmskih lokacija u SAD.
Kampanja “Film in Serbia”, koja promoviše prednosti Srbije kao atraktivne destinacije stranim produkcijama i ko-produkcijama i predstavlja srpske producentske kuće kao potencijalne partnere međunarodnim produkcijskim kompanijama, rezultat je zajedničkog rada više od 20 srpskih produkcijskih i drugih filmskih kompanija i USAID-ovog Projekta za razvoj konkurentnosti Srbije.
Cilj je da se odgovori na pojačano interesovanje i potražnju za informacijama o firmama koje se bave produkcijom i drugim uslugama u procesu snimanja filmova, reklama i serija i o pogodnostima snimanja u Srbiji. Kampanja obuhvata kontinuirane promotivne i komunikacijske aktivnosti kao i podršku formiranju srpske filmske komisije.
Srbija je u proteklih nekliko godina ugostila velike produkcijske projekte, kao što su “Braća Blum”, koji će 15. maja premijerno biti prikazan u SAD; “Ajnštajn” Liliane Kavani u produkciji italijanske televizije RAI; “Lo Scandalo della Banca Romana”, koji režira Stefano Reali sa Vinsentom Perezom u glavnoj ulozi; i “Distrikt 13” produkcije Europa Corp, “Ultimatum” i “Human Zoo”.
Takođe, Ralf Fajns izabrao je Srbiju za lokaciju na kojoj će snimati modernu verziju Šekspirove drame “Koriolan”.
Tokom festivala u Kanu, Magnolia Mae Films, Artemis Films, Icon Entertainment, “Film in Serbia”, u saradanji sa Film & Music Entertainment-om, i srpskom produkcijskom kućom Work in Progress, organizovaće svečani ručak u prisustvu Fajnsa, kako bi najavili predstojeće snimanje u Srbiji.
To obnovljeno interesovanje za srpsku filmsku industriju je rezultat širenja svesti o prednostima koje Srbija nudi, a to su brojni sposobni filmski radnici, postojanje vrhunske opreme, napredna animacija i komercijalna produkcija.
Ekipe koje rade u Srbiji važe za izuzetno vešte, kreativne, pouzdane i vredne sa bogatim međunarodnim iskustvom, koje uključuje i rad na dizajnu kostima za film o Mariji Antoaneti, dizajn produkcije filmova “Delicatessen”, “Hajdi” i “Raspuchin”, kreaciju vizuelnih efekata za film “Perl Harbur”; Epizodu 2 “Zvezdanih ratova”; aktuelni film “Čitač”...
Troškovi snimanja u Srbiji su najmanje 15-20 odsto niži od troškova u zemljama u regionu, postoji sva potrebna infrastruktura, uključujući i jedinu laobratoriju u regionu (Cinelab) sa kapacitetima da radi digitalnu obradu.
Pored toga, Beograd je nedavno opisan u “Tajmsu” kao nova evropska “kul prestonica”, “novi turistički centar Evrope” (San Francisko Hronikl), a pre nekog vremena dobio je i titulu “Grad budućnosti” (Financial Times).
Sajt kampanje “Film in Serbia” je www.filminserbia.com, a Filmskog centra Srbije www.fcs.rs
Sajt Kanskog festivala je www.festival-cannes.fr
(SEEcult.org)