Promocija jezika filmom
Slovenački jezik povezaće od 21. novembra do 3. decembra gotovo 60 gradova širom sveta, u okviru programa dokumentarnih filmova iz Slovenije koje su preveli na lokalne jezike studenti šezdesetak univerziteta.
Dani slovenačkog dokumentarnog filma biće održani u Beogradu, uz finansijsku podršku Kulturnog fonda Ministarstva spoljnih poslova Slovenije i u organizaciji slovenačke ambasade, pa će publika u Muzeju Jugoslovenske kinoteke moći da vidi od 21. do 23. novembra filmove “Aleksadrinke” Metoda Peveca o ženskoj emigraciji početkom 20. veka, “Uspomene pod koševima” o sportskom i životnom putu Iva Daneua, jednog od najvećih slovenačkih i jugoslovenskih košarkaša, te “20. vek Jurija Gustinčiča”, dokumentarno-portretni film i prikazuje najveće događaje prošlog veka, viđene očima te novinarske legende.
Reč je o projektu u okviru programa “Slovenački na stranim univerzitetima” Centra za slavistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, koji će naredne nedelje biti održan gotovo simultano širom sveta, rekao je 16. novembra na konferenciji za novinare u Kinoteci zamenik slovenačkog ambasadora u Beogradu Milan Predan, ističući da je to projekat promocije slovenačkog jezika u svetu.
U projekat su uključeni studenti koji studiraju slovenački jezik širom sveta, i oni su ti koji brinu o titlovanju filmova na jezik zemlje u kojoj se prikazuju.
U Beogradu su učestvovali studenti Filološkog fakulteta, koji su, prema rečima dr Maje Đukanović, preveli devet filmova na srpski, koji će biti prikazivani širom Srbije.
Na Filološkom fakultetu u Beogradu, inače, slovenački jezik studira oko sto studenata.
Program “Slovenački dokumentarni film” u Kinoteci počinje 21. novembra ostvarenjem “Aleksandrinke” - bolnom pričom o sudbinama i suočavanjima žena sa svetom koji još nije čuo za feminizam početkom 20. veka. Reč je o ženama koje su, zbog siromaštva i fašističke politike, sve do Drugog svetskog rata napuštale Vipavsku dolinu i odlazile u u Egipat, najviše u tada bogatu i kosmopolitsku Aleksandriju, gde su ostajale decenijama kao dojilje, bebisiterke, domaćice. Muškarci iz njihovog kraja su, pak, odlazili uglavnom u Argentinu, odakle se nisu vraćali.
Posle projekcije filma “Aleksandrinke”, u Kinoteci će biti održan razgovor sa autorom filma Metodom Pevecom.
Publika će 22. novembra imati priliku da razgovara i sa bivšom košarkaškom zvezdom Slovenije i Jugoslavije Ivom Daneuom, kome je posvećen film “Uspomene pod koševima”.
Daneu je sa ljubljanskom Olimpijom osvojio nekoliko titula prvaka bivše zajedničke države, a 60-ih godina je jugoslovensku reprezentaciju, u društvu Koraća, Cvetkovića, Ćosića, Žorge i drugih, uzdigao u svetsku silu i vrhunac doživeo osvajanjem titule svetskog prvaka na prvenstvu u Ljubljani 1970.
U filmu o Daneu, između ostalih, govore Zoran Slavnić, Ljubodrag Simonović, Vladimir Cvetković i Petar Vilfan, a na razgovor sa njim posle projekcije u Kinoteci pozvani su i drugi košarkaši.
Za 23. novembar najavljen je film “20. vek Jurija Gustinčiča”, novinara koji je 1951. godine započeo karijeru u beogradskoj “Politici” za koju je izveštavao iz inostranstva 25 godina.
Posle projekcije filma sledi razgovor u kojem su najavljeni glavni urednik ljubljanskog “Dela” Bojan Buđa i glavni urednik lista “Press” Miša Brkić.
Ulaz na sve projekcije je besplatan, a program se realizuje u nastavku saradnje Jugoslovenske sa Slovenačkom kinotekom, koja je započeta prošle zime.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)