Prihvaćena i ostavka Tasovca
Ministarstvo kulture Srbije prihvatilo je ostavku direktora Beogradske filharmonije Ivana Tasovca, navodeći da žali zbog toga, ali da u ovom trenutku nije u mogućnosti da ispuni njegov zahtev za povećanje plata u Beogradskoj filharmoniji za sto odsto.
Ministarstvo kulture Srbije prihvatilo je ostavku direktora Beogradske filharmonije Ivana Tasovca, navodeći da žali zbog toga, ali da u ovom trenutku nije u mogućnosti da ispuni njegov zahtev za povećanje plata u Beogradskoj filharmoniji za sto odsto.
“Ministarstvo kulture, u ovom trenutku kada se borimo za svako pojedinačno radno mesto, nije u mogućnosti da podigne plate zaposlenima u Beogradskoj filharmoniji za sto odsto, što je zahtev sadašnjeg direktora Beogradske filharmonije Ivana Tasovca”, saopštilo je 4. marta Ministarstvo kulture, dodajući da sa žaljenjem prihvata njegovu ostavku.
Prema navodima Ministarstva, koje je nedavno prihvatilo i ostavku upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Predraga Ejdusa, “u trenutku sveopšte krize koja ozbiljno potresa i Srbiju, najvažniji zadatak vlade i države je da zaštiti siromašne”.
“To je jedina održiva politika, ona je istovremeno i kulturna politika”, navelo je Ministarstvo kulture, dodajući da je njegova obaveza da za direktora Beogradske filharmonije postavi adekvatnu ličnost koja će se maksimalno angažovati, biti spremna na odricanje i koja će zajedno sa Beogradskom filharmonijom i Ministarstvom kulture strpljivo tražiti najbolja rešenja u uslovima krize.
Ministarstvo kulture saopštilo je i da je Filharmonija, kada je sredinom avgusta prošle godine planiran budžet za ovu, uputila zahtev za 140 miliona dinara.
Prema navodima Ministarstva kulture, koje je tu sumu prihvatilo, a Vlada Srbije odobrila, njom se u potpunosti pokrivaju troškovi poslovanja Filharmonije.
Od odobrene sume, 92,2 miliona dinara odnosi se na zarade, a 21,5 miliona namenjeno je programskim sadržajima, dok je ostatak za tekuće troškove.
Ministarstvo kulture saopštilo je i da je u prva dva meseca 2009. godine izmirilo obaveze prema Beogradskoj filharmoniji, odnosno uplatilo odgovarajući iznos u skladu s dogovorenom dinamikom.
Tasovac je saopštio 26. februara da je, zbog teške materijalne situacije u Beogradskoj filharmoniji, odlučio da se pismeno obrati ministru kulture Nebojši Bradiću i drugim resornim ministarstvima i obavesti ih da, bez obzira na kvalitet i uspeh te nacionalne ustanove, Vlada Srbije i Grad Beograd nisu adekvatno vrednovali rad i napredak zaposlenih u tom najelitnijem domaćem orkestru.
“Prihvatajući sa strpljenjem raspored budžetskih sredstava u proteklih osam godina (i za razliku od mnogih drugih, poštujući koeficijente prilikom isplate plata zaposlenih), došli smo u situaciju da su primanja naših najboljih muzičara manja nego u drugim ustanovama”, naveo je Tasovac na sajtu Beogradske filharmonije, najavljujući ostavku iz moralnih razloga ako se do kraja februara ne pronađe rešenje.
Prema njegovim navodima, prosečna plata zaposlenih u Beogradskoj filharmoniji je 38.000 dinara, sa kojom porodice zaposlenih ne mogu da prežive.
Ističući da je Beogradska filharmonija kvalitetnim sezonama, racionalnim poslovanjem, sopstvenim prihodima i sponzorima, izgradila brend koji predstavlja Srbiju, Tasovac je napomenuo i da je Srbija jedina zemlja, ne samo u okruženju, već i u Evropi, koja je sa takvim neadekvatnim statusom i finansijskim položajem nacionalne filharmonije, uspela da zauzme lidersku poziciju na kulturnoj mapi regiona.
Cifra potrebna na godišnjem nivou za sto odsto povećanje plate svih zaposlenih u Filharmoniji manja je od nadoknade kojom je Republička izborna komisija nagrađena za svoj rad, naveo je Tasovac.
Prema njegovoj oceni, problem nije ekonomske, već političke prirode, zbog čega je upitao da li država i Grad Beograd imaju potrebu za jednom evropski uspešnom institucijom ili će kriterijum podrške i dalje biti dnevno-politički interes, populizam i namirivanje partijskih poslušnika, kao i da li će razvijati svoje institucije ili finansirati privatne firme koje se bave organizacijama kulturno - umetničkih priredbi.
O situaciji i svojoj inicijativi Tasovac je obavestio i predsednicu UO Beogradske filharmonije Aleksandru Drecun, predsednika međunarodnog Umetničkog borda Roberta Bokora i maestra Zubina Mehtu, čije ime nosi Fondacija Filharmonije.
Prema njegovim navodima, oni su u potpunosti ocenili sadašnje stanje neprihvatljivim, ali i konstatovali da kvalitet Orkestra, aktuelna kao i već isplanirana sezona 2009/2010 sa vodećim svetskim dirigentima, planirane turneje i rasprodate karte godinu dana unapred za sve koncerte Filharmonije, predstavljaju “solidnu osnovu za optimizam da će predsednik i Vlada Srbije pronaći rešenje”.
Koncertom Beogradske filharmonije krajem novembra prošle godine u Inđiji, počeo je projekat Ministarstva kulture “Srbija u Srbiji”, čiji je cilj decentralizacija kulture gostovanjima nacionalnih institucija po unutrašnjosti zemlje.
Sajt Beogradske filharmonije je www.bgf.co.rs, a Ministarstva kulture www.kultura.sr.gov.yu