Preminuo Ričard Hamilton
Britanski umetnik Ričard Hamilton (Richard), jedan od pionira pop arta, preminuo je u 89. godini posle kraće bolesti. Hamilton je najpoznatiji po kolažu iz 1956. godine “Just What Is It That Makes Today's Homes So Different, So Appealing?” sa bodi bilderom i modelom u toplesu u futurističkom stanu punom simbola obilja za to vreme, kao što su bili usisivač ili velika konzerva sa šunkom. Na osnovu tog rada, Hamilton je i prozvan u Engleskoj “ocem pop arta”, mada lično nije voleo taj termin.
Britanski umetnik Ričard Hamilton (Richard), jedan od pionira pop arta, preminuo je u 89. godini posle kraće bolesti.
Hamilton je najpoznatiji po kolažu iz 1956. godine “Just What Is It That Makes Today's Homes So Different, So Appealing?” sa bodi bilderom i modelom u toplesu u futurističkom stanu punom simbola obilja za to vreme, kao što su bili usisivač ili velika konzerva sa šunkom.
Na osnovu tog rada, Hamilton je i prozvan u Engleskoj “ocem pop arta”, mada lično nije voleo taj termin.
“Iako me interesuje fenomen popa, nikada nisam vezivao za sebe taj termin, koji koristim da bih opisao Elvisa Prislija ili vulgarnu američku sliku sladoleda u kornetu i hamburgera”, izjavio je svojevremeno Hamilton.
Galerija Gagosijan, koja je saopštila vest o smrti Hamiltona, navela je da je izgubila jedno od svojih vodećih svetala.
Hamilton je radio na retrospektivi koja bi trebalo da bude viđena u Londonu, Los Anđelesu, Filadelfiji i Madridu sledeće godine.
Galerista i kolekcionar Leri Gagosijan (Larry Gagosian), koji ima lanac istoimenih galerija širom sveta, izrazio je saučešće Hamiltonovoj porodici.
Direktor Tejt galerije Nikolas Serota izjavio je da je Hamilton umro onako kako je i želeo - radeći svoju umetnost.
Muzička zvezda Brajan Feri, koji je studirao umetnost pre nego što je osnovao grupu Roksi mjuzik (Roxy Music), a Hamilton mu je predavao na Njukasl univerzitetu, nazvao ga je “velikom inspiracijom”, čiji je neumorni duh pokušao da sledi i tokom muzičke karijere.
Hamilton je prošle godine, u intervjuu Bi-Bi-Si-ju, izjavio da je uvek radio ono što je želeo i da je uvek imao pritom sreću.
Hamilton je rođen u Londonu 1922. godine, a studirao je na Kraljevskoj akademiji. Isteran je, međutim, jer nije slušao instrukcije profesora. Potom je studirao na Slejd školi za umetnost, ali ju je napustio 1951.
Potom je osnovao Nezavisnu grupu (www.independentgroup.org.uk) pri Institutu za savremenu umetnost u Londonu, u kojoj je bio i Lorens Alovej (Lawrence Alloway), koji je smislio termin “pop art”.
Krajem 50-ih i početkom 60-ih, Hamilton je pohađao Centralnu školu za umetnost i Kraljevski koledž umetnosti.
Između ostalog, dizajnirao je omot “White Albuma” Bitlsa i poster za taj album 1968. Hamiltonov dizajn je jedini omot Bitlsa na kojem se ne pojavljuju članovi benda.
Hamilton je tokom karijere izlagao u nekim od najpoznatijih galerija, uključujući Tejt u Londonu i Gugenhajm muzej u Njujorku.
U kasnijoj fazi karijere fokusirao se na radove političke tematike, a često je ismevao posleratni konzumerizam.
Prema navodima Serote, Hamiltonova fascinacija potrošačkim društvom bila je izuzetno kritički intonirana, predstavljajući moralnu poziciju koja je bila evidentna u njegovom nepoverenju prema političkom establišmentu počev od vremena vladavine Margaret Tačer do Tonija Blera.
Radom “Shock and Awe” (2007-2008) prikazao je bivšeg britanskog premijera Blera u kaubojskoj majici sa pištoljima i futrolama, a prema rečima Hamiltona, uradio ga je nakon što je video samozadovoljnog Blera posle konferencije sa tadašnjim američkim predsednikom Džordžom Bušem.
Hamiltonovi politički i protestnui radovi predstavljeni su prošle godine u londonskoj Serpentin galeriji.
(SEEcult.org)