Prekid pregovora INKSNS i novosadskih vlasti za kulturu
Inicijativa nezavisne kulturne scene Novog Sada (INKSNS) konstatovala je da su njeni višemesečni pregovori sa gradskim vlastima prekinuti, jer ni posle ponovljenih poziva nije došlo do sazivanja javnih rasprava o rezultatima ovogodisnjih konkursa za sufinansiranje projekata u kulturi.
Predstavnici INKSNS saopštili su to 26. juna na konferenciji za novinare na kojoj im se pridružio i član Gradskog veća zadužen za kulturu Dalibor Rožić, koga su prethodnih dvadesetak dana i pozivali da, u nastavku pregovora, sazove tri obećane javne rasprave na kojima bi članovi konkursnih komisija u oblasti savremenog stvaralaštva obrazložili svoje odluke. Time bi se napravio uvod u forume za kulturu koji su predviđeni Akcionim planom, i u čijoj je izradi učestvovala i INKSNS preko svog delegiranog predstavnika Zorana Gajića.
Rožić je rekao da je prošle nedelje obavestio Gajića da je Akcioni plan usvojen i da će njegova primena početi forumom za kulturu na temu projektnog finasiranja, koji je sada najavio za 10. jul.
“U tom smislu možda je došlo do šuma u komunikaciji, ali opet imamo ono što smo na neki način zacrtali”, rekao je Rožić, koji ne vidi razloge za nezadovoljstvo predstavnika INKSNS zbog odsustva zvaničnog odgovora na njihove pozive i neodržavanja javnih rasprava o rezultatima konkursa. “Kucate na otvorena vrata”, dodao je on.
Predstavnici INKSNS insistiraju na javnim raspravama kao formi nastavka pregovora s gradskim vlastima, jer je obećanje o njihovom održavanju, između ostalog, i bio razlog za odluku INKSNS da učestvuje u procesu izrade Akcionog plana.
INKSNS stoga razdvaja pregovore sa gradskim vlastima, koji podrazumevaju javne rasprave o konkursnoj proceduri, od saradnje u okviru primene Akcionog plana, koja podrazumeva forume za kulturu na kojima će INKSNS učestvovati kao i druge zainteresovane strane.
Zoran Gajić (GKP), Dalibor Rožić i Zoran Pantelić (kuda.org), foto: Slobodan Stošić
“Da bi se razumelo šta znači sarađivati ili prekinuti saradnju Inicijative NKSNS potrebno je podsetiti na pregovore koji su se događali paralelno sa procesom saradnje koji se odvijao u institucionalnom i projektnom okviru koji su obeležile: kandidatura Grada Novog Sada za prestonicu kulture, Strategija kulturnog razvoja Novog Sada i Akcioni plan ove strategije”, rekao je Gajić i dodao da bez tih pregovora ne bi bilo ni saradnje, jer su predstavnici INKSNS uvaženi kao pregovarači tek kada su javno istupili i ustali protiv kulturne politike grada kojom je u poslednjih nekoliko godina sistemski omalovažavan rad nezavisnih aktera u kulturi dok se istovremeno kandidovao za titulu evropske prestonice kulture.
“Za tu ‘prestižnu titulu’ zahtevana je od grada i naša podrška, odnosno naše postojanje i priznanje našeg prava na rad i delovanje koje bi se ogledalo u ravnopravnoj uključenosti nezavisne kulturne scene u razvoju kulturnih politika grada, uključujući i ovu programsko-projektnu, a to je postajanje prestonicom”, rekao je Gajić, ističući da se u tom smislu kao noseće vrednosti Strategije kulturnog razvoja izgovaraju reči "participativnost", "demokratičnost" i "transparentnost".
Prema navodima Gajića, pomaci u rešavanju problema koji se tiču uslova rada nezavisne kulturne scene još uvek su samo reči i odluke koje imaju i svoju instutucionalnu formu, poput Odluke o sufinansiranju tekućih rashoda i izdataka udruženja u kulturi, koja je doneta i pre nego što je izrađen Akcioni plan. Pored nje, tu je i odluka INKSNS da se uključi u izradu Akcionog plana i učestvuje u predlaganju članova konkursne komisije za dodelu sredstava u oblasti savremenog stvaralaštva.
Organizovanje javnih rasprava na kojima bi se javno obrazložili rezultati konkursa i odluke komisija u oblasti savremenog stvaralaštva bilo je takođe važna politička odluka koja je čekala na svoje ostvarenje, a bila je među uslovima učešća INSKSN u kulturnoj politici grada koja se ostvaruje, između ostalog, i Strategijom kulturnog razvoja i Akcionim planom.
“Ta odluka je ostala u formi obećanja koje nije ispunjeno”, rekao je Gajić.
“Od ovog grada je, ukoliko sledi politiku pridruživanja i uključenja u Evropsku uniju, očekivana podrška civilnog društva i u oblasti kulture, ali je Grad, prema našem mišljenju, pod stalnim pritiskom i uticajem zvanične državne politike koalicije na vlasti koja sistematski napada i osuđuje rad i postojanje civilnog društva i udruženja građana koja nastoje samoorganizovano i neprofitno delovati u svim oblastima društvenog života, uključujući i kulturu. Asocijacija Nezavisne kulturne scene Srbije je otvorila ovo pitanje povodom republičkog konkursa za kulturu i konkursa koji je raspisan na nivou Grada Beograda. Rezultati ovih konkursa pokazuju da postoji odijum prema udruženjima građana koja sami građani osnivaju i kojima žele učestvovati u kulturnoj produkciji i kulturnoj politici društva u kome žive.
Pitanje učešća nezavisne kulturne scene u kulturnim politikama države i grada je političko pitanje učešća civilnog društva u političkim procesima jednog društva i način predstavljanja egzistencijalnih uslova ljudi koji žive radeći u kulturi, koja je po svojom pojmu i suštini neprofitna. Komercijalizacija i ‘industrijalizacija; kulture je izlizana frazeologija od koje niko više, pa ni međunarodni sagovornici srpske državne politike, ne očekuje pobudu kreativnosti, pa se od tih industrija u kulturi više ne očekuje ni da budu kreativne. Kao član Radne grupe za Akcioni plan, javno postavljam pitanje čija je kulturna politika grada definisana Strategijom i ko čini grad kada se o njegovoj politici govori i radi?”, rekao je Gajić, aktivan u INKSNS kao predstavnik Grupe za konceptualnu politiku.
INKSNS pozvala je početkom juna Gradsku upravu za kulturu i člana Gradskog veća Dalibora Rožića da sazovu javne rasprave o rezultatima konkursa i konkursnim procedurama za sufinansiranje projekata u kulturi, čime bi se napravio uvod i za buduće forume za kulturu na kojima bi akteri u toj oblasti imali priliku da se direktno uključe u procese razvoja kulturne politike na osnovu Akcionog plana i Strategije.
(SEEcult.org)