• Search form

09.08.2009 | 15:06

Praznik vojvođanskih Slovaka

Slovačke narodne svečanosti koje su ove godine 48. put održane u Bačkom Petrovcu, prvi put u istoriji su obeležene kao nacionalni praznik Slovaka u Vojvodini, čiji je cilj da se očuva njihova kultura i tradicija, istakla je prilikom otvaranja te svetokvine Ana Makanova Tomanova, predsednica Nacionalnog saveta, potpresednica Izvršnog veća i pokrajinska sekretarka za informisanje.

Praznik vojvođanskih Slovaka

Slovačke narodne svečanosti koje su ove godine 48. put održane u Bačkom Petrovcu, prvi put u istoriji su obeležene kao nacionalni praznik Slovaka u Vojvodini, čiji je cilj da se očuva njihova kultura i tradicija, istakla je prilikom otvaranja te svetokvine Ana Makanova Tomanova, predsednica Nacionalnog saveta, potpresednica Izvršnog veća i pokrajinska sekretarka za informisanje.

Uoči otvaranja trodnevnih narodnih svečanosti, održan je u Bačkom Petrovcu sastanak zvaničnika Slovačke i Srbije koje su predvodili Dušan Čaplović, potpredsednik Vlade Slovačke i Svetozar Čipčić, ministar za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije.

”Slovačka nacionalna zajednica će i dalje biti onakva kakva je: samosvojna, a istovremeno i integrativna jer će nastaviti da razvija sve oblike saradnje doprinoseći učvršćivanju i onako dobrih odnosa Srbije i Slovačke”, rekao je Čipčić.

Narodne svečanosti, koje traju od 7. do 9.avgusta, obiluju bogatim i raznovrsnim kulturnim i zabavnim programom u kojima su se pored amaterskih foklornih i muzičkih grupa iz 20-ak mesta u Vojvodini u kojima žive Slovaci učestovao ansambl narodnih pesama i igara iz Ružomberka iz Slovačke, slovačka pozorišna trupa X iz Nadlaka (Rumunija), pevači, muzičari i folkloristi slovačke anciponalne zajednice iz Bekeščabe u Mađarskoj.

U galeriji koja nosi njeno ime otvorena je nova postavka Zuske Medvedove (1897. Bački Petrovac - Bratsilava, 1985) prve akademske slikarke vojvođanskih Slovaka, a posetioci su u Narodnom muzeju mogli da se upoznaju sa stalnom postavkom materijalne i duhovne kulture vojvođamskih Slovaka i da obiđu najstariju kuću u tom delu Bačke sagrađenu 1799, zatim galeriju petrovačkih žena sa stalnom postavkom ”Bogatstvo narodnih nošnji kroz vekove”.

U TGN kutku umetnosti otvorena je izložba slikara naive iz Kovačice Jana Žolnaja, a u Etno cnetru Ahoj poseticima je stajala na raspolaganju prodajna izložba tradicionalnih proizvoda.

U čast ustanovljavanja slovačkog nacinalnog praznika u Vojvodini u organizaciji Matice slovačke održan je prvi sabor prosvetnih radnika Slovaka na kojem su za negovanje i očuvanje maternjeg jezika i kulture, kulturne baštine i narodnih igara nagrade dobili Ana Kovač, Jan Branka i Jan Stupavski iz Stare Pazove, Božana Huđecova iz Hajdučice, Ana Struhareva iz Bačkog Petrovca i Zuzana Nađovelj iz Kisača.

Najživlje je bilo na prvom slovačkom vašaru starih zanata. Na 40-ak ukusno opremljenih, nevelikih štandova dela svojih zlatnih ruku izlagalo je 50-ak majstorica i majstora još uvek očuvanih 20-ak zanata.

Čim se okrepe pazovačkim parpikašom i probaju čufte, takođe pazovačke, posetioci nailaze na štand kolara iz Pivnica, da bi odmah zatim prekoračili na tetritoriju tokara iz Erdevika uz koji je majstor iz Vojlovice postavio svoje čurčijske rukovtvorine.

Zuzana Červenikova je stigla čak iz Nadlaka u Rumuniji da bi na slovačkim narodnim svetkovinama ovde u Petrovcu, ne samo prodavala svoje stare, a i nove čipke, nego u štandu koji je uzela pod kiriju izvodila štrikerske piruete pred licem radoznale vašarske javnosti.

Najviše štandova je zakupila prava starinska slovačka gilda iz varoši Bekeščabe u Mađarskoj .Do štanda vezilje Galine Varovits teško se bilo probiti možda i zato što je na nekom retkom instrumentu povremeno kao na čarobnoj fruli izvodila evergrin melodije.

Graver i licider Liptok Tibor, takođe član gilde u Bekeščabu sa neverovatnom lakoćom pokreta ruku pokazivao je zadivljenim posetiocima moć koncentarcije.

Pletilje i tkalje Beranrt Katlin i Ilidka Orlov iz iste gilde, zagledane u razboje preselile su i emocije i misli u neko sad još uvek udaljeno tkanje koje će teći do noći, a onda će u petrovačkom zanatlijskom šeru biti razapeto kao novo delo slovačkih narodnih rukotvorina.

Ko je od umorne čeljadi navratio do štanda slikarke iz Kovačice Zuzane Vereski nalsikala mu je na ruci minijatirni dragulj, simbol slučajnog sureta na svetkovini, a prednost su, kao i vazda u carstvu dobrote, imala deca i dame.

Možda će neko nekad tu veselu temu odsvirati na violini koju je u ispostavi svoje majstorske radionice začeo ovde u Petovcu Jan Neček, maestro za izradu violina iz Kovačice.

Pripremu i realizaciju programa prvog u istorji nacionalnig praznika vojvođanskih Slovaka omogućile su Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine u Srbiji, Zavod za kulturu Slovaka, pod pokroviteljstvom Ureda Vlade Slovačke za odnose sa Slovacima u dijaspori, uz partnerstvo Opštine Bački Petrovac, Slovačke samouprave iz Bekeščabe i Demokratskog saveza Čeha i Slovaka u Rumuniji.

B. Rakočević

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r