Poziv Ministarstvu odbrane na dijalog
Društveni centar NNK pozvao je Ministarstvo odbrane Srbije na dijalog i dogovor o mogućim oblicima korišćenja prostora napuštenog vojnog objekta na Dorćolu kako bi se sprečilo njegovo dalje propadanje, ali i unapredilo okruženje u kojem se nalazi.
NNK poziva Ministarstvo odbrane na dijalog “umesto optuživanja građana da nezakonito koriste zgradu u Sibinjanin Janka 9, koja sada već deceniju stoji prazna i ugrožava bezbednost građana koji žive u okolini, dečjeg vrtića i svih koji se nađu u prolazu, pokaže razumevanje za potrebe stanovnika donjeg Dorćola i Beograda za jednim ovakvih kulturnim i društvenim centrom”.
Prema navodima NNK, koji je zvanično otvoren tokom proteklog vikenda, brojni programi koji su u kratkom periodu organizovani pokazuju kolika je potreba umetnika i stvaralaca za takvim prostorom. Ogroman broj posetilaca takođe ukazuje na veliku potrebu za prostorom kreativnosti, društvene kritike i slobode.
Reagujući na saopštenje Ministarstva odbrane, u kojem se pominje loše stanje objekta, Društveni centar NNK navodi da su krivica i odgovornost za to na onima koji su u prošlosti imali kontrolu nad tim prostorom.
“Kontinuirani desetogodišnji nemar doveo je do toga da prostor u širem centru grada postane ruglo, i da izuzetno negativno utiče na kvalitet života zajednice u njegovom okruženju. U kontekstu nebezbednosti objekta želimo da napomenemo, da je tim arhitekata okupljen oko Društvenog centra saglasan da ne postoje opasnosti od urušavanja objekta, odnosno da su konstruktivni elementi objekta u izuzetno solidnom stanju. Međutim, vidna oštećenja fasade, unutrašnjih zidova i drugih elemenata propadanja prostora su nešto što posvećeno i svakodnevno eliminišemo”, naveo je Društveni centar NNK u saopštenju, napominjući da se tokom javnih događanja u tom prostoru, a i mimo njih, pažljivo ograničavao pristup bezbedonosno kritičkim tačkama posetiocima i korisnicima prostora, kako u zgradi, tako i u dvorištu.
Društveni centar NNK podsetio je i da se u njegovoj neposrednoj blizini nalaze vrtić i škola, te da o posledicama mogućeg povređivanja dece koja ulaze u dvorište i sam objekat Ministarstvo odbrane do sada nije vodilo računa, dok su aktivisti NNK uklonili moguće opasnosti, smeće, otpade i staklo koje visi iz prozorskih ramova, a koje bi svakog trenutka mogla pasti na decu koja se godinama bez pratnje odraslih na tom prostoru igraju i okupljaju. Takođe, da se ne bi desilo da dete iz vrtića nagazi na špric heroinskog ovisnika, kao što se dogodilo prošle godine, aktivisti su volonterski i iz najbolje namere sredili prostor u kojem ljudi mogu da se okupljaju, druže i stvaraju bezbedne prostore namenjene zajednici.
Ministarstvo odbrane saopštilo je 16. aprila da je vojna policija “u okviru svojih nadležnosti, upozorila osobe koje su neovlašćeno ušle u napušteni vojni objekat i sa svim činjenicama upoznala nadležnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu”, te da, “imajući u vidu loše stanje objekta, na kome su vidna oštećenja fasade i zidnih konstrukcija, postoji velika opasnost od urušavanja pojedinih prostorija objekta, kao i mogućeg povređivanja osoba koje se tu nalaze”. Ministarstvo odbrane saopštilo je i da “neće snositi odgovornost za eventualne posledice po bezbednost i zdravlje osoba koje su neovlašćeno upale u napušteni vojni objekat” za koji je navedeno da je “neperspektivan” i da se “nalazi u Master planu vojnih nepokretnosti, koji nije dugo godina korišćen niti adekvatno održavan”.
Vojna policija dolazila je proteklih dana u NNK, a od građana i aktivista koji ga i dalje sređuju traženo je da obustave aktivnosti i da ga napuste.
“Ostaćemo tu, smatramo da ne radimo bilo šta pogrešno, već da pomažemo državi i društvu”, rekao je za portal SEEcult.org Nikola Radivojević iz grupe građana i aktivista koja je 14. aprila i zvanično otvorila Društveni centar NNK (No Name Korpus) u nekadašnjem vojnom samačkom hotelu “Dorćol” koji je godinama bio prazan i prepušten propadanju.
*Foto: Rena Redle
(SEEcult.org)